6 mało znanych faktów o orzechach

9. Orzechy mają wiele zaletOrzechy to jedne z najbardziej zadziwiających rodzajów pożywienia na ziemi. Są pełne błonnika, składników odżywczych i zdrowych dla serca tłuszczów. Nie zawierają cukru tylko minimalne ilości węglowodanów, a co najlepsze, smakują bosko. Wiele osób jednak stara się ich unikać z uwagi na dużą ilość kalorii i tłuszczu – niepotrzebnie! Orzechy mogą i powinny być częścią diety ze względów zdrowotnych i kulinarnych.
Zdjęcie orzechów / Shutterstock

9. Orzechy mają wiele zalet
Orzechy to jedne z najbardziej zadziwiających rodzajów pożywienia na ziemi. Są pełne błonnika, składników odżywczych i zdrowych dla serca tłuszczów. Nie zawierają cukru tylko minimalne ilości węglowodanów, a co najlepsze, smakują bosko. Wiele osób jednak stara się ich unikać z uwagi na dużą ilość kalorii i tłuszczu – niepotrzebnie! Orzechy mogą i powinny być częścią diety ze względów zdrowotnych i kulinarnych.

8. Badania to potwierdzająNajważniejsze powody, dla których warto jeść orzechy pochodzą z dwóch ważnych, niedawno opublikowanych badań. Ich wyniki sugerują, że orzechożercy żyją dłużej niż osoby niespożywające orzechów, a także rzadziej umierają z powodu raka i chorób układu krążenia. Oto 6 rodzajów orzechów i sposoby ich przygotowania, które sprawią, że oszalejesz na ich punkcie.
Zdjęcie kobiety / Shutterstock

8. Badania to potwierdzają
Najważniejsze powody, dla których warto jeść orzechy pochodzą z dwóch ważnych, niedawno opublikowanych badań. Ich wyniki sugerują, że orzechożercy żyją dłużej niż osoby niespożywające orzechów, a także rzadziej umierają z powodu raka i chorób układu krążenia. Oto 6 rodzajów orzechów i sposoby ich przygotowania, które sprawią, że oszalejesz na ich punkcie.

7. NerkowceNerkowce nie są twoim wrogiem, jednak ich skorupka tak. Czy nie zastanawiasz się czasem, dlaczego nie można kupić nerkowca w skorupce? To dlatego, że skorupa tego orzecha może być niebezpieczna. Nerkowce pochodzą z tej samej rodziny co trujący bluszcz i ich właściwości szkodliwe dla człowieka są prawie całkowicie zawarte w skorupce, ale ich środek ma dobroczynny wpływ na zdrowie. Według badań z 2010 roku, spożywanie orzechów nerkowca może pomóc zapobiegać lub kontrolować cukrzycę poprzez pomoc w stymulacji wnikania cukru w komórki mięśni. Nerkowce stosowane są w kuchni indyjskiej, tajskiej i chińskiej jako przybranie lub dodatek do sosu curry. Mogą być również przetworzone na śmietankę, jako alternatywa wegetariańska.
Zdjęcie autorstwa Jennifer / CC BY

7. Nerkowce
Nerkowce nie są twoim wrogiem, jednak ich skorupka tak. Czy nie zastanawiasz się czasem, dlaczego nie można kupić nerkowca w skorupce? To dlatego, że skorupa tego orzecha może być niebezpieczna. Nerkowce pochodzą z tej samej rodziny co trujący bluszcz i ich właściwości szkodliwe dla człowieka są prawie całkowicie zawarte w skorupce, ale ich środek ma dobroczynny wpływ na zdrowie. Według badań z 2010 roku, spożywanie orzechów nerkowca może pomóc zapobiegać lub kontrolować cukrzycę poprzez pomoc w stymulacji wnikania cukru w komórki mięśni. Nerkowce stosowane są w kuchni indyjskiej, tajskiej i chińskiej jako przybranie lub dodatek do sosu curry. Mogą być również przetworzone na śmietankę, jako alternatywa wegetariańska.

6. PistacjePistacje i jarmuż mają ze sobą wiele wspólnego – oba są zielone. Chlorofil sprawia, że nie tylko pistacje, ale również szpinak, jarmuż i inne tego typu warzywa mają zielony kolor. Spożycie pistacji skutkuje zwiększoną ilością antyoksydantów we krwi, polepszeniem zdrowia serca, może również zmniejszać ryzyko raka płuc. Pistacje mogą być spożywane jako przekąska, używane jako pasta lub składnik sałatki.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

6. Pistacje
Pistacje i jarmuż mają ze sobą wiele wspólnego – oba są zielone. Chlorofil sprawia, że nie tylko pistacje, ale również szpinak, jarmuż i inne tego typu warzywa mają zielony kolor. Spożycie pistacji skutkuje zwiększoną ilością antyoksydantów we krwi, polepszeniem zdrowia serca, może również zmniejszać ryzyko raka płuc. Pistacje mogą być spożywane jako przekąska, używane jako pasta lub składnik sałatki.

5. Orzech włoskiTo jedyny z orzechów, który zawiera kwasy tłuszczowe omega-3. Wpływają one pozytywnie na funkcję śródbłonkową, obniżają ryzyko raka prostaty, raka piersi oraz poprawiają funkcje motoryczne starszych osób. Można używać ich jako kruszonkę bezglutenową w ciastach i tartach.
Zdjęcie autorstwa helee54 / CC BY

5. Orzech włoski
To jedyny z orzechów, który zawiera kwasy tłuszczowe omega-3. Wpływają one pozytywnie na funkcję śródbłonkową, obniżają ryzyko raka prostaty, raka piersi oraz poprawiają funkcje motoryczne starszych osób. Można używać ich jako kruszonkę bezglutenową w ciastach i tartach.

4. Orzechy ziemne to wcale nie orzechyW rzeczywistości orzechy ziemne należą do rodziny roślin strączkowych. Co więcej, należy włączyć je i inne orzechy do diety, jeśli jesteś w ciąży. Badania z 2013 roku pokazały, że mamy, które jadły orzechy ziemne i inne podczas ciąży urodziły dzieci, u których alergie na orzechy występowały rzadziej.
Zdjęcie orzechów / Shutterstock

4. Orzechy ziemne to wcale nie orzechy
W rzeczywistości orzechy ziemne należą do rodziny roślin strączkowych. Co więcej, należy włączyć je i inne orzechy do diety, jeśli jesteś w ciąży. Badania z 2013 roku pokazały, że mamy, które jadły orzechy ziemne i inne podczas ciąży urodziły dzieci, u których alergie na orzechy występowały rzadziej.

3. Brzuch kocha migdały bardziej niż inne orzechyBadania sugerują, że migdały (a zwłaszcza tłuszcze w nich zawarte) mogą odgrywać rolę w wytwarzaniu zdrowych bakterii w jelitach. Co więcej, badania z 2013 roku pokazały, że spożycie migdałów wzmaga uczucie sytości bez ryzyka przybrania na wadze. Spróbuj zrobić mleko migdałowe w domu.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

3. Brzuch kocha migdały bardziej niż inne orzechy
Badania sugerują, że migdały (a zwłaszcza tłuszcze w nich zawarte) mogą odgrywać rolę w wytwarzaniu zdrowych bakterii w jelitach. Co więcej, badania z 2013 roku pokazały, że spożycie migdałów wzmaga uczucie sytości bez ryzyka przybrania na wadze. Spróbuj zrobić mleko migdałowe w domu.

2. Orzechy brazylijskie wolą mężczyznMężczyzno – zacznij kupować orzechy brazylijskie! Mają one wysoką zawartość selenu – minerału, który skutecznie zwalcza raka prostaty. Jednak ważne jest źródło selenu. W badaniach z 2014 roku okazało się, że mężczyźni stosujący selen w formie suplementu diety (zamiast jeść np. orzechy brazylijskie) wykazali większy wskaźnik występowania raka prostaty. Kilka orzechów w formie przekąski dostarczy odpowiedniej ilości selenu.
Zdjęcie orzechów / Shutterstock

2. Orzechy brazylijskie wolą mężczyzn
Mężczyzno – zacznij kupować orzechy brazylijskie! Mają one wysoką zawartość selenu – minerału, który skutecznie zwalcza raka prostaty. Jednak ważne jest źródło selenu. W badaniach z 2014 roku okazało się, że mężczyźni stosujący selen w formie suplementu diety (zamiast jeść np. orzechy brazylijskie) wykazali większy wskaźnik występowania raka prostaty. Kilka orzechów w formie przekąski dostarczy odpowiedniej ilości selenu.

1. Orzechy jedz z umiaremAby jak najwięcej skorzystać z diety orzechowej, jedz orzechy z umiarem, gdyż zawierają one dużo tłuszczu (mimo że większość to zdrowy tłuszcz) i kalorii. Tak więc przekąska to dobry pomysł, ale jedzenie orzechów cały dzień już nie. Uważaj również na orzechy z dodatkami, np. orzechy w miodzie lub w innego rodzaju otoczce.
Zdjęcie orzechów / Shutterstock

1. Orzechy jedz z umiarem
Aby jak najwięcej skorzystać z diety orzechowej, jedz orzechy z umiarem, gdyż zawierają one dużo tłuszczu (mimo że większość to zdrowy tłuszcz) i kalorii. Tak więc przekąska to dobry pomysł, ale jedzenie orzechów cały dzień już nie. Uważaj również na orzechy z dodatkami, np. orzechy w miodzie lub w innego rodzaju otoczce.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Zdrowie:

Chcesz urodzić chłopca? Jedz śniadania bogate w kwasy tłuszczowe Dlaczego warto pić soki z cytrusów? Hormon pocałunku pomaga zajść w ciążę Jak kobiety reagują na alkohol? Jak uniknąć kłopotów z przewodem pokarmowym? Figa - najsłodszy i najzdrowszy kwiat świata Pielęgnacyjne SOS dla skóry. Oliwą! Probiotyki dla wcześniaków Chudnij po ciąży a nie w czasie ciąży Tycie w ciąży: czy każda kobieta musi przybrać na wadze? Odpowiadamy Domowe sposoby na hemoroidy Kurzajki