Właściwości orzechów
DAMIESA • dawno temuDobrze zbilansowana dieta powinna zawierać także wartościowe odżywczo przegryzki. Zamiast więc podjadać słodkie batoniki, ogromne ilości soli pod postacią chipsów czy słodkie żelki, które nie wnoszą do organizmu nic dobrego, zdecydowanie lepszą inwestycją dla zdrowia będzie zaopatrzenie się w kilka paczek orzechów. Nie tylko pozwolą one pokonać chęć na podgryzanie, ale także dobroczynnie wpłyną na organizm.
Dlaczego warto jeść orzechy?
Wpływ tej niepozornej przegryzki na organizm jest nieoceniony. Lista korzyści, jakie można zyskać wpisując je do swojego jadłospisu jest bowiem dość długa. Wśród najważniejszych profitów wymienia się to, że orzechy zawierają spore ilości białka roślinnego i błonnika. Do tego są bogate w witaminę E, która chroni przed działaniem wolnych rodników przyspieszających procesy starzenia, mają w swoim składzie kwas foliowy oraz sole mineralne. Ich wadą jest niestety to, że w 80% składają się one z tłuszczu, więc ich zbyt częste podjadanie może zakończyć się wzrostem masy ciała. Lepiej więc spożywać je z umiarem.
Jeśli chodzi o ich wpływ na zdrowie, to warto wspomnieć o tym, że orzechy przyczyniają się do obniżania poziomu cholesterolu oraz zmniejszają ryzyko zachorowania na cukrzycę. Chronią one także przed zwałem serca oraz rakiem jelita grubego.
Orzechy włoskie i ich działanie na zdrowie
Ten rodzaj orzechów zawiera 60% tłuszczów wielonasyconych. Do tego jest źródłem takich pierwiastków jak: miedź, fosfor, potas oraz witamin B1 i B6. Orzechy włoskie znane są ze swoich właściwości bakteriobójczych i przeciwzapalnych. Pomagają również w trawieniu, działają odtruwająco i wspomagają perystaltykę jelit. Ich spożywanie dobroczynnie działa na komórki nerwowe, dlatego wiele słyszy się o tym, że powinny je jeść osoby uczące się czy pracujące umysłowo. Polecane są także przy stanach nadmiernego przemęczenia, spadku odporności oraz kłopotach ze snem. Kolejną ich zaletą jest też to, że obniżają one ciśnienie krwi. Ich regularne spożywanie chroni również przed powstawaniem takich zdrowotnych przypadłości jak np. kamica żółciowa. Ponadto orzechy włoskie ułatwiają przyswajanie pokarmów i działają ściągająco na błony śluzowe.
Jak się wykorzystuje orzechy włoskie w kosmetyce?
Dzięki swoim właściwościom bakteriobójczym oraz zawartości koenzymu Q10 orzechy włoskie są często stosowanym składnikiem licznych produktów pielęgnacyjnych. Są one przede wszystkim sprzymierzeńcem cery wrażliwej, redukując stany zapalne, normalizując skórę oraz działając przeciwstarzeniowo. Orzech włoski świetne radzi sobie także z problemem zanieczyszczonych porów, a dzięki działaniu ściągającym jest środkiem do walki z trądzikiem oraz wypryskami. Zmielone łupinki wykorzystuje się też w peelingach złuszczających. Taki kosmetyk można jednak przygotować samodzielnie łącząc je z oliwą z oliwek czy odrobiną miodu. Na uwagę zasługuje również fakt, że zawartość barwnika glikozydowego w orzechach włoskich powoduje, że wykorzystuje się je jako składnik kremów brązujących i samoopalaczy, pozwalając osiągnąć efekt delikatnej, złotobrązowej opalenizny.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze