Cała prawda o oleju z orzecha włoskiego
PATRYCJA KARPIŃSKA • dawno temuChociaż orzechy włoskie są bardziej kaloryczne niż pączki i zawierają znaczną ilość tłuszczu, są one dużo zdrowsze dla naszego organizmu. Stworzony z nich olej wspaniale pasuje do sałatek, sosów i dressingów. Często stosowany jest także do przyrządzania naleśników, racuchów, ciast i deserów. Jakie właściwości posiada olej z orzecha włoskiego?
Olej ten wytwarzany jest w procesie tłoczenia na zimno ziaren orzechów, dzięki czemu nie tracą one drogocennych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Jest także doskonałym źródłem kwasów omega-3 oraz witamin A, B i E. Olej ten pomaga w regeneracji układu nerwowego, działa antystresowo, przeciwzapalnie i przeciwgrzybiczo oraz opóźnia proces starzenia się skóry – przeciwdziała zmarszczkom, łagodzi egzemę i łuszczycę. Do tego, olej z orzecha włoskiego obniża ciśnienie tętnicze krwi i cholesterol.
W wysokiej temperaturze olej z orzecha włoskiego traci aromat i staje się gorzki. Dlatego też nie nadaje się do smażenia. Co więcej, po otwarciu nie powinien być zbyt długo przechowywany, gdyż jełczeje. Najlepsza jest dla niego temperatura pokojowa lub odrobinę niższa.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze