Kluski śląskie
KAROLINA • dawno temuMakaron, ryż i ziemniaki – to jedzone przez nas produkty skrobiowe, których spożycie jest jak niekończąca się mantra. Nawet największemu amatorowi jedzenia kartofli może w końcu się znudzić tego typu potrawa. I tu z odsieczą przychodzą tradycyjne polskie przepisy na dania, które w prosty sposób zmieniają wyraz i smak dobrze nam znanych produktów. Mówiąc o bardzo łatwym, choć niewątpliwie efektownym daniu z kartofli, nie sposób nie wspomnieć o kluskach śląskich. Nie bój się powracać do tradycji i sprawdź, jak możesz samodzielnie przyrządzić takie kluski w domu.
Śląskie jedzenie
Kluski śląskie, jak sama nazwa wskazuje, są jedną z tradycyjnych potraw południowo-zachodniej części Polski. Niestety coraz częściej wpadamy w zachwyt nad daniami zrobionymi z owoców morza albo egzotycznych owoców, jakie siłą rzeczy nie mogą być świeże. Warto choć na chwilę zarzucić modę na zgłębianie tajników kuchni odległych zakątków świata i poznać prostą w przyrządzeniu, lecz bardzo smaczną, propozycję, jaką są kluski śląskie. Mówiąc o tej potrawie, trzeba przytoczyć krótką charakterystykę kuchni śląskiej.
Niewątpliwie jest to tradycja kulinarna, która wywarła niemały wpływ na potrawy przyrządzane w całym kraju, ponieważ to właśnie z tej kuchni pochodzi receptura przyrządzania żurku, zrazów wieprzowych czy czerwonej kapusty. Wbrew powszechnie panującej opinii, spożywając śląskie jedzenie, nie musimy przybierać na wadze. Podobnie jak w przypadku innych dań, powinniśmy wyłącznie kierować się zdrowym rozsądkiem i zachować umiar, zwłaszcza jeżeli chodzi o wielkość spożywanych porcji. Pochłanianie dużych ilości, chociażby samych owoców, także może wpłynąć niekorzystnie na naszą sylwetkę, dlatego ważne jest, aby kierować się zasadą złotego środka.
Już teraz warto porównać kaloryczność klusek śląskich z innymi spożywanymi przez nas źródłami skrobi. Wynik takiego zestawienia może bardzo zadziwić, ponieważ okazuje się, że 100 g klusek dostarcza do naszego organizmu około 155 kcal, podczas gdy taka sama ilość spożytego makaronu albo ryżu to ponad 350 kcal. W odniesieniu do powyższych informacji trudno zatem określać kuchnię śląską mianem tuczącej. Nie pozostaje nam nic innego, jak dowiedzieć się, w jaki sposób robi się kluski śląskie.
Przepis na kluski śląskie
Zanim dowiemy się, jak zrobić kluski śląskie, warto poznać możliwości ich zastosowania w naszej kuchni. Otóż kluski świetnie zastępują dobrze znane nam gotowane ziemniaki lub pure. Zatem nie trzeba długo zastanawiać się, z czym podawać kluski śląskie, bo pasują one niemal do wszystkiego. Mogą być serwowane jako dodatek do dań głównych lub jako samodzielna potrawa. Kluski śląskie charakteryzują się posiadaniem dziurki, która nie tylko pełni walory estetyczne, lecz również jest miejscem, w jakim można umieścić sos. Oprócz tego kluski warto dodawać do różnego rodzaju mięs pieczonych, smażonych lub gotowanych. Szybką i tanią propozycją na obiad jest natomiast zrobienie klusek śląskich z sosem lub też polanie ich stopionymi skwarkami.
Do przyrządzenia klusek śląskich niezbędne są następujące składniki:
- 1 kg ugotowanych ziemniaków,
- 250 g maki ziemniaczanej,
- sól.
Krok 1
Ugotowane ziemniaki należy zmielić na jednolitą masę. Można to zrobić przy pomocy maszynki. Jesli jej nie mamy ziemniaki należy dokładnie rozgnieść widelcem. Do rozdrobnionych kartofli należy dodać 250 g mąki ziemniaczanej i dokładnie wyrobić powstałe ciasto tak, by nie kleiło się do rąk.
Krok 2
Z otrzymanej masy należy uformować niewielkiej wielkości nieco spłaszczone kluseczki, a w ich środku zrobić niewielkie wgłębienie – dziurkę na sos. Kluski należy wrzucić do gotującej się i osolonej wody. Trzeba uważać, by nie przywarły do dna garnka. Kiedy wypłyną na powierzchnię, powinny pozostać w wodzie jeszcze około 2–3 minut. Po upływie tego czasu należy je odcedzić i podawać wraz z mięsem albo innymi dodatkami.
Smacznego!
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze