Domowe sposoby na wypadające włosy
BEATKA • dawno temuPiękne włosy to wizytówka kobiety. Wypadanie włosów, rozdwojone końcówki, brak połysku, kołtuny i supełki na włosach to koszmar, dokuczliwy szczególnie podczas rozczesywania mokrych włosów. Przyczyną osłabionych włosów są kłopoty ze zdrowiem, złe nawyki żywieniowe, długotrwały stres. Pomóc włosom należy na dwa sposoby. Po pierwsze, od wewnątrz – trzeba zadbać o zdrową, zbilansowaną dietę bogatą w witaminy A, E, witaminy z grupy B. Po drugie, od zewnątrz – warto zaglądać do kuchni i wykorzystywać dobrodziejstwo ukryte w kuchennych szafkach.
Domowe zabiegi na włosy
Na piękne włosy polecane są płukanki ziołowe. Potrzebny będzie skrzyp polny, rozmaryn i pokrzywa. W ziołach znajduje się dużo krzemionki. Poza tym pobudzają one krążenie i łagodzą podrażnienia skóry głowy. Ostudzonym naparem z ziół należy płukać włosy tak często, jak to tylko jest możliwe.
Maseczka miodowo-cynamonowa na włosy jest prosta do wykonania i niezwykle odżywcza. Miód mieszamy z cynamonem i oliwą z oliwek. Maseczkę wcieramy we włosy i skórę głowy i zostawiamy na 15 minut. Po tym czasie maseczkę spłukujemy.
Inna maseczka to połączenie 2 żółtek jaja z 2 łyżkami olejku rycynowego. Maseczkę można wzbogacić o sok z cytryny, miód, jogurt i drożdże. Mieszankę nakładamy na włosy i dokładnie spłukujemy po pół godzinie.
Cebula i czosnek to nie tylko naturalne antybiotyki, ale też naturalne kosmetyki. Świeżo wyciśnięty sok z cebuli należy wmasować w skórę głowy i zostawić na 30 minut. Efekty widoczne będą po 3 miesiącach. Głowę można natrzeć też czosnkiem, który pobudza porost włosów.
Witaminy na włosy
Organizm ludzki nie potrafi sam wytwarzać witamin, dlatego konieczne jest dostarczanie ich z pożywieniem. Dieta na włosy powinna być bogata w witaminy na włosy: B6, A i E. Witaminy B6 i A przyspieszają porost włosów, chronią je przed szkodliwym działaniem czynników fizycznych. Osoby zmagające się z łojotokiem powinny zwiększyć ilość witamin z grupy B w diecie. Łojotok osłabia cebulki włosów i zwiększa ich wypadanie. Niedobór witamin z grupy B może wywoływać częste przetłuszczanie włosów, zazwyczaj jednak to hormony płciowe odpowiadają za łojotok. Oprócz witaminy B6, duże znaczenie dla włosów ma witamina B5, inaczej kwas pantotenowy. Dzięki niej włosy prawidłowo wzrastają, witamina B5 wpływa też na siłę i sprężystość włosów.
Witaminy A i E wzmacniają włosy przesuszone i osłabione. Witamina A uczestniczy w odnowie komórkowej włosów i wzmacnia budowę włosa. Z kolei witamina E zwalcza wolne rodniki, które osłabiają naczynia włosowate dostarczające włosom składników odżywczych. Witamina E sprawia, że naczynia włosowate stają się mocniejsze i bardziej rozszerzone. Dzięki temu do mieszków włosowych trafia więcej tlenu i składników odżywczych.
Do codziennej diety dla włosów należy włączyć produkty zawierające potrzebne im witaminy. Witaminy z grupy B znajdują się w pieczywie pełnoziarnistym, pieczywie razowym, niełuskanym ryżu, gruboziarnistych kaszach i makaronach razowych. Witaminy B5, B6 i E znajdują się w pestkach słonecznika, nasionach sezamu, kiełkach pszenicy i orzechach. W witaminę A bogate są: sałata, brokuły, jarmuż, pomidory, papryka, natka pietruszki, koperek, brzoskwinie i melon.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze