Jak zrobić leniwe pierogi?
KAROLINA • dawno temuSmak leniwych pierogów wielu osobom przywodzi na myśl wspomnienie dzieciństwa. Niezapomniany posiłek z dawnych lat trudno jest odnaleźć w menu współczesnych restauracji, które oferują bardziej nowoczesne potrawy. Leniwe pierogi można w łatwy i szybko sposób samodzielnie przyrządzić w domu i miło zaskoczyć nimi gości.
Potrawy z twarogu
Głównym składnikiem ciasta na pierogi leniwe jest twaróg. To właśnie on różni je od mylonych z nimi kopytek. W skład tych drugich bowiem wchodzą gotowane ziemniaki, a przyrządzona potrawa podawana jest z mięsnymi dodatkami. p { margin-bottom: 0.21cm; }
Twaróg posiada wiele substancji odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Podobnie jak inne produktu nabiałowe stanowi niezastąpione źródło ważnego dla kości wapnia. Z uwagi na różną zawartość tłuszczu wyróżnia się ser biały tłusty, półtłusty i chudy. Istnienie odmian o różnej kaloryczności sprawia, że mogą go jeść także osoby będące na diecie, jak i ci, którzy mogą pozwolić sobie na duży zastrzyk energii. Stanowi on nie tylko wspaniały i smaczny dodatek, ale dużą popularnością cieszą się także potrawy, jakie są z niego przyrządzane.
Oprócz leniwych pierogów z serem do dań z twarogu zaliczyć można zwykłe pierogi z twarogiem na słodko, naleśniki z twarogiem, czy pierogi ruskie, których nadzienie składa się z białego sera i ziemniaków. Poza tym omawiany produkt mleczny wykorzystywany jest do sporządzania różnych sałatek owocowych, past, placków oraz twarożków do smarowania pieczywa, które idealnie nadają się na śniadanie.
Zanim przystąpisz do przyrządzania leniwych pierogów, często określanych także mianem klusek leniwych, upewnij się, że w kuchni masz następujące produkty:
- 0,5 kg twarogu tłustego lub półtłustego,
- 100 g mąki,
- 2 średniej wielkości jajka,
- 0,5 łyżeczki soli,
- cynamon,
- cukier,
- masło.
Ze wskazanej ilości składników przyrządzisz porcje dla 4 osób.
Przepis na pierogi leniwe
Przyrządzanie pierogów należy rozpocząć od zmielenia twarogu. Istnieje możliwość kupienia już rozdrobnionego sera, jednak lepiej jest nabyć twaróg w kostce i zmielić go samodzielnie.
Kolejnym etapem jest oddzielenie białek od żółtek. Białka trzeba ubić na sztywną pianę, dodając do nich szczyptę cukru.
Następnie do zmielonego twarogu dodać żółtka i mąkę tak, by składniki połączyły się. Ostatnim etapem przygotowania ciasta będzie dodanie do niego ubitej piany, co należy robić z należytą delikatnością, by gotowe kluski nie były twarde a puszyste. Otrzymane ciasto nie powinno kleić się do ręki.
Tak powstałe ciasto dzieli się na 3 porcje. Z każdej z nich formuje się wałek grubości około 1 do 2 cm, który rozcina się po ukosie na kilkucentymetrowej długości kluski.
Pierogi trzeba wrzucić do gotującej się wody i przemieszać, a po ich wypłynięciu odczekać 4 minuty i wyjąć na talerz. Pierogi zazwyczaj podawane są z roztopionym na patelni masłem, cukrem i aromatycznym cynamonem.
Smacznego!
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze