Ziarna kolendry
KAROLINA • dawno temuKolendra do przyprawa, która kiedyś cieszyła się ogromną popularnością, podczas gdy dziś często zastępowana jest przez wszechobecny pieprz lub nieświadomie stosowana w mieszankach, w których stanowi jeden ze składników. To nierzadko właśnie jej dodatek sprawia, że danie nabiera wyrafinowanego smaku i wyjątkowego zapachu. Mówiąc o przyprawach świata, nie można pominąć tej wyjątkowej rośliny.
Co to jest kolendra?
Kolendra to przyprawa znana już od tysiącleci, bowiem stosowana była do potraw przyrządzanych przez starożytnych Rzymian i Greków. Jej zakorzenienie w europejskiej kuchni staje się oczywiste, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że jej naturalnym miejscem występowania są okolice Morza Egejskiego. Z czasem stała się także znamienna dla kuchni chińskiej, kuchni wietnamskiej, tajlandzkiej, kuchni meksykańskiej i wielu innych regionów kulinarnych.
Kolendra jest rośliną dzikorosnącą tylko na niektórych terenach, dlatego też coraz częściej uprawia się ja w sposób zorganizowany. Dzięki nasionom i odrobinie chęci możemy sami hodować kolendrę w doniczce, a nasze potrawy zyskają wyjątkowy aromat i smak, natomiast wnętrze kuchni ciekawą ozdobę. Zanim przedstawione zostaną propozycje dań, do jakich idealnie pasuje smak kolendry, należy przedstawić kilka słów na jej temat.
Kolendra siewna to jeden z dwóch głównych gatunków tej rośliny, i to właśnie on znalazł swoje zastosowanie w kuchni. Do przyrządzania potraw używa się liści oraz owoców kolendry często określanych mianem ziaren. Przyprawianie potraw liśćmi powinno odbywać się na koniec gotowania tak, by nie utraciły swych właściwości. Znacznie częściej wykorzystuje się jednak jej ziarna.
Zastosowanie kolendry
Świeża kolendra może być wykorzystana w dwojaki sposób. Po pierwsze jest znaną i docenianą rośliną leczniczą usprawniającą działanie układu pokarmowego i posiadającą właściwości rozkurczające. Poza tym posiada szerokie zastosowanie jako przyprawa w wielu kuchniach świata.
Kolendra mielona jest składnikiem często przez nas używanej mieszanki curry. Poza tym wzbogaca smak dań mięsnych, zwłaszcza tych zrobionych z wieprzowiny lub indyka. Jej korzenny aromat znalazł zastosowanie w przyrządzaniu kompotów, ciast, pierników, marcepanu i likieru. Ze względu na swoje wartości zapachowe i smakowe jest także przyprawą dodawaną do niektórych rodzajów piwa. Jej niewątpliwie przyjemny aromat i ciekawy słodko-ostry smak zdecydował także o szerokim wykorzystaniu w przemyśle wędliniarskim oraz przetwórczym. Kolendra bowiem to przyprawa świetnie sprawdzająca się w marynatach i przetworach zarówno warzywnych jak i owocowych. Jeżeli natomiast twoja zupa, sos lub risotto nie mają odpowiedniego wyrazu, dodaj do nich odrobinę kolendry, a zobaczysz jak bardzo wyrafinowany smak może posiadać zwykła pomidorówka z makaronem.
Kolendra to również roślina wykorzystywana w przemyśle perfumeryjnym, dlatego też jeśli chcesz, aby w twoim domu roztoczył się jej piękny zapach, włóż kilka jej ziaren do piekarnika i piecz je przez kilka minut.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze