Siemię lniane na włosy
STYLISTKA MAŁGORZATA SOŁEK • dawno temuMnogość zastosowań nasion lnu w profilaktyce zdrowotnej oraz kosmetyce świadczy o tym, jak bogate w cenne składniki odżywcze jest to z wyglądu niepozorne ziarenko. Szarobrązowe, płaskie nasionka od wieków stosowane były w celach leczniczych. Siemię lniane jest bowiem skuteczne w leczeniu dolegliwości ze strony układu pokarmowego i oddechowego. Zawiera mnóstwo witamin i mikroelementów takich jak: witaminy z grupy B, magnez, wapń, żelazo i cynk. Dzięki bogactwu składników odżywczych siemię lniane świetnie radzi sobie również jako odżywka lub maska do suchych i zniszczonych włosów.
Siemię lniane w pielęgnacji włosów
Siemię lniane to nie tylko doskonały sposób na przywrócenie włosom odpowiedniego poziomu nawilżenia. Stosowane jako maska poprawia kondycję nie tylko kosmyków, ale również skóry głowy. Dzięki temu wspomaga walkę z łupieżem, a nawet z łuszczycą. Działając tuż przy cebulkach włosów, pobudza ich wzrost i zapobiega wypadaniu. Maseczki z siemienia są zatem polecane również panom, u których zauważalna jest zbyt szybka utrata włosów na głowie.
Po farbowaniu lub inwazyjnych zabiegach fryzjerskich nasze włosy bywają sztywne i wysuszone. Ciężko się układają i sprawiają wrażenie posklejanych. Domowej roboty odżywka z siemienia jest w tym przypadku niezastąpiona. Zwykłe, chemiczne odżywki nie dają tak szybkich i spektakularnych efektów. Siemię lniane powoduje zmiękczenie włosów oraz zapobiega nadmiernej utracie wody. Wygładzone włosy dłużej utrzymują kolor.
Jak przyrządzić odżywkę lub maskę z siemienia lnianego?
Aby przyrządzić odżywkę, wystarczy zalać łyżkę ziaren lnu szklanką wody i gotować przez ok. 5 minut.
Po tym czasie szybko przecedzamy miksturę przez sitko, aby pozbyć się ziarenek. Mieszanka ma żelową konsystencję, dlatego im szybciej odcedzimy napar, tym lepiej. Odżywkę rozprowadzamy na całej długości włosów, a następnie owijamy je folią lub ręcznikiem. Jak każda odżywka, nasza mikstura najlepiej działa pod wpływem ciepła. Po kilku minutach możemy wypłukać włosy.
Aby po ugotowaniu powstała nam maska do włosów, użyj dwóch łyżek siemienia, gotuj przez ok. 10 minut i trzymaj otrzymaną mieszankę na włosach i skórze głowy przez ok. pół godziny. W tym przypadku głowę również owijamy folią spożywczą lub nakładamy specjalny czepek, a dodatkowo możemy owinąć ją ręcznikiem lub przyspieszyć cały proces za pomocą suszarki.
Siemię lniane — naturalny żel do włosów
Dzięki swojej żelowej konsystencji wywar z siemienia lnianego doskonale nadaje się do układania i ujarzmiania włosów. Jako naturalny żel najlepiej sprawdza się na włosach kręconych, do podkreślania skrętu i ujarzmiania puszących się kosmyków. Aby otrzymać żel, gotujemy siemię w wodzie, aż do momentu uzyskania odpowiedniej gęstości. Im dłużej trzymamy wywar na gazie, tym gęstszy się staje. Mimo tego i tak należy przecedzić miksturę. Warto trzymać ją potem w lodówce. Im gęstszy żel wam wyjdzie, tym mocniejszy efekt utrwalenia fryzury uzyskacie.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze