Pierożki z ciasta francuskiego
KAROLINA • dawno temuTradycyjne dania kuchni polskiej nie zawsze dostosowane są do potrzeb trybu życia współczesnego człowieka. Ciągłe jedzenie nawet najbardziej pysznego na świecie schabowego może się w końcu znudzić. Wiele godzin spędzonych w pracy oraz równoczesne prowadzenie domu nie sprzyjają także spędzaniu wielu godzin w kuchni przy pichceniu bigosu albo galaretki z nóżek wieprzowych. Dlatego też warto czerpać inspiracje z pomysłów kuchni różnych zakątków świata, które nie tylko mogą sprawić, że przygotowywanie dań zajmie nam trochę mniej czasu, lecz sprawi, że będziemy mieć możliwość odświeżenia dobrze znanych potraw poprzez unowocześnienie sposobu ich przyrządzania. Jednym z bardziej reprezentatywnych dań Europy Środkowej i Wschodniej są pierogi. Nie oznacza to jednak, że tylko na tym obszarze się je przygotowuje. Jeżeli chcesz rozpocząć swoją przygodę z tym niezwykłym przysmakiem lub jeśli z chęcią unowocześniłabyś recepturę babci, zapoznaj się z poniższym artykułem.
Rodzaje pierogów
Historia pierogów jest bardzo długa i sięga zamierzchłych czasów. Istotą tego dania jest umieszczenie farszu między kawałkami ciasta i jego umiejętne zamknięcie. Wskazać można wiele rodzajów pierogów, a zróżnicowanie ich przyrządzania związane jest przede wszystkim z dość dużym terenem występowania, choć i w obrębie jednej kultury nie trudno znaleźć rozmaite ich odmiany. Pierogi niemal identyczne lub zbliżone do tych, jakie przyrządzane są w Polsce odnaleźć można w kuchni włoskiej, chińskiej, ukraińskiej, a także białoruskiej, niemieckiej i litewskiej. Występowanie w tak różnych zakątkach świata w sposób naturalny wiąże się z rozmaitymi sposobami przygotowywania. I tak pierogi można gotować w wodzie, na parze, smażyć i piec. Poza tym trzeba zwrócić uwagę na pewną dużą dowolność w kwestii ciasta oraz farszu. Przepisy na ciasto pierogowe mogą być różne, ponieważ jedynym ograniczeniem jest możliwość jego rozwałkowania na cienkie placki i dokładnego zamknięcia w nim farszu. Dlatego też pierogi można zrobić z ciasta kluskowego, ziemniaczanego, drożdżowego i w końcu z ciasta francuskiego. Do środka natomiast włożyć można: owoce, warzywa, mięso, ryby czy produkty nabiałowe. Ciekawym pomysłem na unowocześnienie dobrze nam znanych pierogów z kapustą i grzybami jest zastąpienie tradycyjnego ciasta jego francuską odmianą.
Pierogi z ciasta francuskiego
Do przyrządzenia pierogów z ciasta francuskiego potrzebujemy:
- 2 placki gotowego ciasta francuskiego,
- 20 dag pieczarek,
- 1 dużą cebulę,
- 10 dag szynki,
- 10 dag sera żółtego,
- sól,
- pieprz.
Krok 1
Z uwagi na to, że ciasto francuskie jest gotowe do użycia, można zabrać się bezpośrednio do przyrządzania farszu. Kupienie gotowego produktu pozwoli nam na zaoszczędzenie czasu, a poza tym jego samodzielne wykonania wymaga nie lada wprawy. Pieczarki należy umyć, osuszyć i obrać, a następnie pokroić na niewielkie kawałki. Cebulę także obieramy i kroimy razem z szynką i szerem na niewielkie części, następnie należy ją zeszklić na patelni z szybką, by po tym dodać do niej grzyb z odrobiną soli. Kiedy woda z pieczarek się zredukuje, całość należy doprawić pieprzem.
Krok 2
Ciasto dzielimy na kwadraciki lub kółka – w zależności od tego, jaki kształt pierogów zamierzamy osiągnąć. Następnie należy do każdej wykrojonej formy dodać niewielką ilość farszu i startego sera żółtego. Ciasto należy skleić, co będzie łatwiejsze, jeśli jego brzegi zwilżymy odrobiną wody lub surowego białka kurzego.
Krok 3
Pierożki powinny piec się w temperaturze 180–200° C przez około 15–20 minut.
Smacznego!
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze