Fasola fava po egipsku
ISABELLE • dawno temuPrzepis na jamajskiego kurczaka jest na pewno ciekawy, a dla nas egzotyczny. Co prawda wykorzystuje składniki dobrze nam znane i przyprawy, których też używamy na co dzień, jednak połączenie wszystkiego jest dosyć oryginalne. Tak jest z każdą nietuzinkową potrawą. Ale po co szukać interesujących receptur aż na Karaibach? Może zostańmy w obrębie basenu Morza Śródziemnego? Na przykład wyjedźmy do Egiptu! Znudziła ci się już fasola w sałatkach czy fasolka po bretońsku? Spokojnie, mam coś fajnego w zanadrzu: fasola ful medames po egipsku.
Tradycja ful medames w Egipcie
Jest takie egipskie powiedzenie: „Do bogacza należy śniadanie, do sklepikarza obiad, a kolacja do biedaka”. Bardzo pasuje do tej potrawy. To wręcz narodowy posiłek zjadany o dowolnej porze dnia i przez każdego Egipcjanina, niezależnie od statusu społecznego i materialnego. To także historyczna potrawa, znana już za czasów faraonów i przez nich podobno ulubiona. Mówiąc pokrótce, jest to wolno duszona fasola fava zalana oliwą z oliwek i przyprawiona ostrymi przyprawami, sokiem cytrynowym i czosnkiem. I choć ful medames znany jest jako przystawka w większości krajów arabskich, to z Egiptu pochodzi i tam traktowana jest jak potrawa narodowa.
Fasola fava jest jedną z najstarszych roślin uprawnych w klimacie śródziemnomorskim. Z Egiptu przywędrowała także do starożytnego Rzymu i Grecji. Wbrew nazwie, fasola fava pochodzi z rodziny grochu, a znana jest również jako bób, fasola gołąb czy fasola windsor. Używa się jej nie tylko w potrawach sezonowych, lecz można ją także ususzyć na zimę. Fasola fava ma wyraźny smak i kremową konsystencję, co czyni ją doskonałym dodatkiem do wielu potraw. W kuchni śródziemnomorskiej świetnie wychodzi gotowana na parze i podawana z oliwą z oliwek, solą i cytryną. Dodawana może być również do zup i makaronów, puree czy risotto.
Przepis na tradycyjne ful medames
A jak wychodzi to Egipcjanom? Oto ciekawy przepis na ful medames:
Składniki:
- suszona, obrana fasola fava – 0,5 kilo,
- czerwona soczewica – ½ szklanki,
- czosnek – 3 do 4 ząbków,
- kminek – 1 łyżeczka,
- sól – do smaku,
- oliwa z oliwek lub stopione masło – 3 łyżki.
Sposób przygotowania:
Namocz fasolę w wodzie i zostaw na 10 godzin. Musisz zacząć przygotowania dzień wcześniej, jeśli chcesz zjeść fasolę na śniadanie. Po namoczeniu, osusz fasolę. Umieść favas, czerwoną soczewicę, cebulę, czosnek i kminek w dużym rondlu. Dodaj tyle świeżej wody, aby pokryła składniki na mniej więcej 5 centymetrów. Doprowadź mieszankę do wrzenia, zmniejsz ogień do bardzo małego, przykryj i duś przez 8 do 10 godzin, w nocy, jeśli to konieczne, mieszaj parę razy. Zdejmij z ognia i rozetrzyj na puree. Następnie należy wymieszać z sokiem z cytryny i posolić do smaku. Włóż fasolę do miski i udekoruj polewą z oliwy lub topionym masłem. Podawaj z chlebem pita.
Czerwona soczewica jest używana głównie dla koloru – jeśli jej nie lubisz, nie musisz dodawać tego składnika. Możesz dorzucić też do gotującej się fasoli pół posiekanej cebuli i pomidora do smaku. Także przy ucieraniu favy możesz dodać łyżkę soku cytrynowego, aby było łatwiej.
Z pewnością jest to oryginalny smak, zupełnie inny niż ten, którym raczymy się na co dzień. Więc może czasem dasz się skusić na kuchnię egipską?
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze