Marokańskie specjały
ISABELLE • dawno temuCo przychodzi ci do głowy, gdy słyszysz hasło: marokańska kuchnia? Masz pozytywne odczucia czy wręcz przeciwnie? A może nigdy jej nie próbowałaś? Potrawy, które wywodzą się z tego północnoafrykańskiego kraju, są bardzo charakterystyczne, głównie dzięki wpływom arabskim, mauretańskim, śródziemnomorskim i perskim. Na obszarze tym dominuje jedzenie bogate w różnorodne smaki, pełne ziół, tj. mięta czy pietruszka oraz mocno doprawione. Najważniejsze przyprawy tej kuchni to kminek, cynamon, imbir, kolendra, szafran i kurkuma. Warto poznać tajniki marokańskich potraw choćby ze względu na same dodatki.
Typowe marokańskie dania
Najważniejszym składnikiem marokańskiej kuchni jest chleb. Większość Marokańczyków robi go ręcznie w domu, gdyż używany jest do wielu potraw. Istnieje wiele rodzajów tego pieczywa, w zależności od okazji. Harcha to okrągły, pieczony w rondlu chlebek składający się w połowie z kaszy manny, a w połowie z mąki kukurydzianej. Podawany jest do herbaty. Msemen to używany tylko do masła i miodu kwadratowy, puszysty naleśnik. Rghaif natomiast to masa chlebowa wyrabiana na słodko i spożywana jako ciastko.
Herbata miętowa: zielona herbata z listkami świeżej mięty, koniecznie słodzona, podawana gościom. Można pić ją cały dzień. To także sposób na walkę z upałem, gdyż mięta w cudowny sposób chłodzi.
Harira: tradycyjna zupa podawana podczas Ramadanu (okresu postnego w religii muzułmańskiej), w której skład wchodzą przede wszystkim ciecierzyca, pomidory, cytryny i soczewica. Często dodawane są także małe kulki mięsne.
Kefta: mocno doprawione i ostre kulki mięsne, zwykle zrobione z wołowiny, baraniny lub kombinacji tych dwóch rodzajów mięs.
Makrout: pieczone ciasteczka z kaszy many, z dodatkiem masła, orzechów ziemnych i daktyli — ulubiony deser Marokańczyków.
Tagine: potrawa spożywana często jako lunch, składa się z wolno duszonego mięsa z warzywami (lub z owocami morza, ewentualnie surowymi owocami). Wszystko podaje się z kuskusem w stożkowatej ceramicznej miseczce.
Basteeya: smaczny słodki pierożek zawinięty w kilka warstw kruchego ciasta, wypełniony ostro przyprawionym, posiekanym kurczakiem lub rybą i oprószony cynamonem oraz cukrem.
Składniki marokańskiej kuchni
Dania te nie smakowałyby tak, jak smakują, gdyby nie ich składniki. Kuchnia w Maroku jest specyficzna także ze względu na unikalne elementy. Oto niektóre z nich:
Chermoula: marynata z soku cytrynowego, ziół, czosnku i kminku.
Couscous: granulowana kasza manna, serwowana zarówno jako dodatek do rosołu, jak i do warzyw, duszonego mięsa, sałatek oraz ziemniaków.
Leems: cytryny marynowane w wodzie, soli i soku z cytryny. To najczęstszy dodatek do sałatek, zup i Tagile (patrz wyżej) oraz do dań z owocami morza.
Ras al hanout: ostra mieszanka złożona z wielu przypraw m.in. kardamonu, chili, kurkumy, kminku, suszonych goździków, kolendry czy gałki muszkatołowej.
Warqa: cienkie, puszyste typowe marokańskie ciastko, podobne do greckiego pączka phyllo.
Bardzo oryginalna kuchnia, prawda? Nasze polskie, środkowo europejskie podniebienia z pewnością nie są przygotowane do tylu ostrych przypraw i takiego mieszania składników, ale zanim skrytykujemy tego typu połączenia, warto spróbować choć jednej potrawy! Powodzenia!
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze