Przepisy na faworki
KAROLINA • dawno temuSylwester już za nami, więc wielkimi krokami zbliża się do nas czas balów karnawałowych. Te niezwykłe zabawy posiadają bardzo długą tradycję sięgającą starożytności i mimo tego, że coraz rzadziej związane są z cyklicznością wierzeń, to jednak nadal wielu z nas z chęcią wybiera się na organizowane wówczas bale przebierańców, a marzeniem chyba każdego jest wyjazd na karnawał do Rio de Janeiro. Zanim jednak spakujemy swoje walizki, powinniśmy w myśl powiedzenia: „cudze chwalicie, swego nie znacie”, poznać polską tradycję kulinarną związaną z karnawałem, ponieważ żadne święto nie może odbyć się bez specjalnie przygotowanego na tę okazję jedzenia. Nie czekaj zatem do tłustego czwartku na próbę zmierzenia się z przepisem na faworki, a już teraz poznaj różne metody ich przyrządzania. Dzięki temu nie tylko sprawisz przyjemność swoim bliskim, lecz także zakończysz karnawał w wielkim stylu bez konieczności skazywania się na kupne pączki z nadzieniem.
Przepisy na karnawał
Chociaż historia karnawału jest znacznie dłuższa niż chrześcijaństwo, to jednak jest on dziś bezpośrednio związany z rokiem liturgicznym. Mówiąc o potrawach na karnawał, mamy więc na myśli te, które przyrządzane są z reguły wyłącznie w czasie pomiędzy świętem Trzech Króli a tłustym czwartkiem. Okres ten kojarzyć należy przede wszystkim z zabawą, dlatego też przepisy na karnawał z zasady są słodkie, dość kaloryczne i przede wszystkim pyszne, bowiem czas postu i ścisłej diety nastąpi później. Mamy tu więc do czynienia z pączkami nadzianymi marmoladą, budyniem albo czekoladą czy też ciastkami karnawałowymi ze względu na kształt określanymi mianem róż. Obok tego nie sposób nie wspomnieć o smażonych na głębokim oleju oponkach albo placku migdałowym z dodatkiem jabłek. Jednak chyba jednym z najbardziej znanych deserów karnawałowych są pyszne faworki. To właśnie one co roku święcą triumfy w wielu domach. Nie czekaj do ostatniej chwili i zobacz, jak się robi faworki.
Jak zrobić faworki?
Istnieje kilka metod przyrządzania tych niezwykłych ciastek, określanych z uwagi na swoją wyjątkową kruchość mianem chruścików. I chociaż wszystkie faworki wyglądają podobnie, to jednak istnieje kilka dość popularnych przepisów na chrusty.
Faworki z piwemrobi się w bardzo prosty sposób. Wystarczy wyrobić ciasto składające się z mąki, żółtka jaja kurzego oraz piwa. Następnie trzeba cienko rozwałkować ciasto, pokroić w prostokąty, wywinąć i smażyć faworki na oleju.
Przepis na faworki drożdżowe jest trochę trudniejszy. Piwo zastępowane jest w nim drożdżami, cukrem i ciepłym mlekiem. Kluczową czynnością podczas jego wykonywania jest zrobienie odpowiedniego zaczynu i wkruszenie drożdży.
Jeżeli chcesz zrobić bardziej kruche faworki,wystarczy, że do mąki i żółtek dodasz odrobinę spirytusu, a także kwaśną śmietanę. Poza tym inny smak uzyskasz, kiedy zamiast smalcu do smażeniu użyjesz oleju rzepakowego. Oczywiście bez względu na to, jaką metodę wybierzesz, chruściki po usmażeniu obowiązkowo należy posypać cukrem pudrem.
Powodzenia!
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze