Potrawy z oscypkiem
DAMIESA • dawno temuSławnyowczy ser,pochodzący z południanaszego kraju to przekąska, która jest dobrze znana nie tylko bywalcom tego regionu, ale i pozostałych części Polski. Najlepszy jest ten świeży, kupowany wprost od górali, jednak oscypek można także spotkać w wielu supermarketach. Jego dostępność sprawia, że jest produktem chętnie dodawanym do wielu potraw, ponieważ na jego bazie można wyczarować przepyszne propozycje kulinarne!
Jak powstaje oscypek?
Cechą charakterystyczną oscypka jest oryginalne zdobienie. Ten rodzaj sera jest produkowany w postaci wrzecionowatych kawałków ze wzorkiem odciskanym w artystycznie rzeźbionej drewnianej foremce, którą nazywa się oscypiorką. Ten wędzony ser powstaje z mleka owczego. Jest ono najpierw przelewane przez lniane płótno, by pozbyć się źdźbeł trawy. Następnie dodaje się do niego sproszkowaną podpuszczkę. Oscypek po uformowaniu, jest moczony około jednej doby w osolonej wodzie (tzw. solance). Po tym czasie ser jest wędzony w dymie świerkowym lub sosnowym. Oscypki przygotowane w taki sposób są najsmaczniejsze. Po przekrojeniu ich barwa jest kremowa, a skórka jest dość ciemna, choć spotyka się także odmiany o białym kolorze. Struktura oscypka powinna być bardzo elastyczna, wręcz gumowata, która powraca do poprzedniego kształtu, nawet przy mocnym zgnieceniu. Jeśli chodzi o zapach, powinien on być intensywny, z wyczuwalną wonią dymu. Co ciekawe, oscypek jest chroniony unijnym prawem, które oznacza, że można go produkować jedynie na określonym obszarze.
Należy jednak pamiętać o tym, że ta pyszna przekąska jest dość kaloryczna. W 100 gramach wędzonego sera owczego jest bowiem ok. 600 kcal! Dzieje się tak dlatego, że zawiera w sobie aż 60% tłuszczu. Warto o tym pamiętać, szczególnie przebywając na urlopie na południu Polski. Zapachowi oscypków serwowanych na tamtejszych straganach naprawdę trudno się oprzeć!
Potrawy z oscypkiem
Oscypek gości na wielu europejskich stołach. Jego koneserzy doceniają w nim niebywałe walory smakowe, które potrafią wydobywać głębię mięsa czy wysubtelniać zbyt ostre składniki. Oscypek idealnie sprawdza się w przypadku wszelkiego rodzaju zapiekanek, zarówno tych warzywnych, jak i mięsnych. Składniki przykryte kołderką słonego sera smakują wybornie! Dodatkową zaletę takiego posiłku jest to, że można serwować go zarówno na ciepło, jak i po przestygnięciu. Wybór produktów zależy tylko i wyłącznie od kreatywności kucharza, który przyrządza to danie z serem. Plasterki oscypka dodaje się na samym końcu, jeszcze przed włożeniem do piekarnika, choć można także pokusić się o dodanie go do środka potrawy. Bardzo ważna uwaga: niezależnie od wyboru składników potrawy nie wolno solić! Charakterystyczny aromat wędzonego sera owczego idealnie spisze się jako zamiennik soli, nadając daniu wyrazistego smaku. Innym pomysłem na wykorzystanie oscypka może być owinięcie go filetem z kurczaka czy piersi z indyka. Takie roladki można zalać sosem pomidorowym lub koperkowym i zapiec w piekarniku. Ten słony ser świetnie będzie pasował także do sałatki przyrządzonej z pomidorów, pora, pieczonego kurczaka, chlebowych grzanek oraz ogórka kiszonego. Całość należy wymieszać z majonezem i doprawić pieprzem.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze