Sprawdzony przepis na grzane wino. Domowy sposób na rozgrzanie w chłodniejsze dni
JOANNA KOBYLAŃSKA • dawno temu • 6 komentarzyGrzane wino to napój, który fantastycznie rozgrzewa nawet w najbardziej zimne dni. Ze względu na zbliżającą się wielkimi krokami chłodniejszą porę roku, warto pomyśleć o domowym sposobie na rozgrzewkę. Sposób przygotowania grzanego wina jest banalnie prosty, ale warto pamiętać, że przyprawy korzenne i suszone owoce podbiją smak całego napoju. Jeśli nie przepadasz za czerwonym winem, śmiało sięgnij po białe dodając przy okazji troszkę anyżu. Jak w takim razie zrobić grzane wino? Odpowiedź czeka niżej.
Przepisów na grzane wino jest bardzo dużo, ale w większości przypadków tak naprawdę schemat się powtarza. Składniki i narzędzia na pewno znajdziesz w swojej kuchni, ponieważ wystarczy garnek, butelka ulubionego wina oraz przyprawy. W trakcie przygotowywania grzanego wina pamiętaj o jednaj ważnej zasadzie – nie możesz doprowadzić do jego zagotowania! Jeśli wykażesz się cierpliwością, uzyskasz aromatyczny i pyszny napój.
Składniki potrzebne do grzanego wina
Typowy i klasyczny grzaniec składa się przede wszystkim z czerwonego wina, najlepiej półsłodkiego. Jeśli jednak gustujesz w wyrazistszych smakach, możesz oczywiście wybrać wino wytrawne. W przypadku, kiedy lubisz grzane wino, ale nie przepadasz za czerwonym, wybierz białe, które będzie znacznie delikatniejsze i słodsze. Kiedy wybierzesz odpowiednie wino, dobierz także przyprawy korzenne. Na półkach sklepowych znajdziesz gotową mieszankę przypraw do grzanego wina, ale warto skomponować je samodzielnie. Do grzańca pasuje cynamon, goździki, imbir i kardamon – proporcje dobierz samodzielnie według własnych preferencji. Grzane wino doprawiasz przyprawami zmielonymi albo w kawałkach. Doskonale sprawdzi się także skórka pomarańczowa (świeża lub kandyzowana), suszone śliwki, suszone jabłka i rodzynki. Chcąc uzyskać więcej słodyczy grzańca, możesz dodać szczyptę cukru brązowego, waniliowego albo łyżkę miodu prawdziwego.
Przyrządzanie grzanego wina
Od czego zacząć przygotowanie grzanego wina? Oczywiście od wlania zawartości wybranego trunku do garnka, który powinien być postawiony na wolnym ogniu. Następnie po kolei dodawaj przyprawy korzenne i owoce oraz inne ulubione dodatki. Wino podgrzewaj ostrożnie, mieszaj od czasu do czasu i próbuj, aby zdecydować o ewentualnym dosładzaniu napoju. Kiedy zobaczysz, że z garnka wydobywa się para to natychmiast wyłącz grzanie. Nigdy nie doprowadzaj do wrzenia grzanego wina, ponieważ utracisz naturalny aromat! Tak przygotowany napój przelewaj do kubków – możesz także podawać grzaniec w kubkach, gdzie znajdują się cząstki świeżej pomarańczy lub cytryny.
Grzane wino jako pomoc przy przeziębieniu
Ze względu na jego właściwości rozgrzewające, grzane wino działa także moczopędnie. Dzięki temu można pić grzaniec w trakcie walki z przeziębieniem, aby ochronić organizm przed dalszym rozwojem infekcji. Oprócz tego znacznie poprawia nastrój i wspomaga funkcje układu odpornościowego. Pamiętaj, że nie należy pić grzanego wina na zewnątrz, ponieważ silnie poszerza naczynia krwionośne odpowiadające za szybkie ogrzanie! Najlepiej spożywać grzaniec w zaciszu własnego domu pod kocem, aby w kontrolowany sposób pilnować rozgrzania i równie szybkiego ochłodzenia.
Ten artykuł ma 6 komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze