Jakie owoce jeść?
BEATKA • dawno temuOwoce, oprócz warzyw, są największym źródłem witamin. W owocach znajduje się dużo składników mineralnych, w tym witamina C, prowitamina A, witaminy z grupy B. Owoce pomocne są w odkwaszaniu organizmu. Osoby, które starają się wyrównać poziom składników odżywczych w organizmie za pomocą suplementów diety, osiągną mniejsze rezultaty. Witaminy z preparatów witaminowo-mineralnych mają mniejszą przyswajalność niż witaminy z owoców.
Właściwości owoców
Wartość odżywcza kryjąca się w owocach jest olbrzymia. Jakie owoce jeść? Wszystkie są zdrowe i mają dużo składników odżywczych. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że w owocach znajdują się cukry (fruktoza i glukoza), których ilość może dochodzić nawet do kilkudziesięciu procent. Owoce świeże mają mniej cukrów niż owoce suszone. Dlatego osoby przebywające na diecie odchudzającej powinny zdecydowanie częściej sięgać po owoce świeże (grejpfruty, jabłka, wiśnie, porzeczki, truskawki, morele, pomarańcze, mandarynki, ananasy). Winogrona, banany, brzoskwinie i mango należą do bardziej kalorycznych smakołyków.
Jabłka mają duże ilości błonnika, który zwiększa perystaltykę jelit i pomaga zapobiegać zaparciom. Najwięcej błonnika znajduje się w skórce jabłka, dlatego nie należy jej wyrzucać. Oprócz błonnika, w jabłkach znaleźć można witaminy z grupy B. Witaminy te wpływają na stan skóry, syntezę białek i prawidłowe działanie układu nerwowego. W malinach znajdują się duże ilości beta-karotenu (związku, z którego w organizmie powstaje witamina A), flawonoidów (związków mających właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne, przeciwwirusowe). Dlatego też soki z malin lub herbatki z malin są polecane w okresach przeziębień.
Truskawki są bogate w witaminę C, beta-karoten i antocyjany. Owoce te mają właściwości antyoksydacyjne. Poza tym niszczą wolne rodniki, związki przyspieszające starzenie się skóry przez uszkadzanie komórek. Niestety, osoby wykazujące skłonność do alergii pokarmowej mogą po truskawkach odczuwać nieprzyjemne dolegliwości. Truskawki są owocami silnie alergizującymi. Kolejne owoce bogate w flawonoidy to winogrona. Flawonoidy zapobiegają chorobom serca i korzystnie wpływają na układ krążenia. Poza flawonoidami w winogronach kryją się witaminy z grupy B i błonnik.
W owocach cytrusowych znajduje się dużo wody, witaminy A, witaminy C, potasu, magnezu, wapnia. Mandarynki, pomarańcze i grejpfruty mogą silnie uczulać. Banany są doskonałym dostarczycielem witamin z grupy B, magnezu i potasu. Oprócz tego w bananach znajduje się dużo kwasu foliowego, potrzebnego szczególnie kobietom w ciąży. Kiwi jest bogate w witaminę C, która wzmacnia układ odpornościowy.
Jak jeść owoce?
Owoce są trawione przez organizm bardzo szybko. Z żołądka przechodzą do jelita cienkiego po około 0,5–1 godzinie. Jeżeli w tym czasie w żołądku znajduje się inne jedzenie, blokuje ono możliwość dalszego trawienia owoców. Leżą więc sobie owoce w żołądku i zaczynają gnić, fermentować i zakwaszać organizm. Zaczniesz odczuwać niestrawność, pojawią się wzdęcia i gazy. Podczas psucia się owoców w żołądku, wszystkie cenne składniki, tj. witaminy i minerały, zamiast wchłaniać się do krwiobiegu, marnują się.
Owoce należy jeść na czczo, zamiast dołączać je do posiłku, lepiej jest zjeść je jako samodzielne danie. Warto potraktować owoce jako zdrową przekąskę. Ponieważ po godzinie zostaną strawione, można będzie spokojnie zabierać się za kolejny posiłek.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze