10 powodów, przez które jesteś ciągle zmęczona

10. Drzemanie w ciągu dniaBadania kliniczne udowodniły, że drzemki w ciągu dnia trwające krócej niż 30 minut, mogą usprawnić funkcjonowanie mózgu i znieść uczucie zmęczenia. Niemniej jednak, zbyt długie drzemanie za dnia może spowodować, że po przebudzeniu będzie nam towarzyszyć uczucie silnego zmęczenia. Dzieje się tak, ponieważ w momencie drzemania po upływie 30 minut z fazy REM przechodzimy w fazę NREM, czyli fazę głębokiego snu.
Zdjęcie autorstwa Timothy Krause / CC BY

10. Drzemanie w ciągu dnia
Badania kliniczne udowodniły, że drzemki w ciągu dnia trwające krócej niż 30 minut, mogą usprawnić funkcjonowanie mózgu i znieść uczucie zmęczenia. Niemniej jednak, zbyt długie drzemanie za dnia może spowodować, że po przebudzeniu będzie nam towarzyszyć uczucie silnego zmęczenia. Dzieje się tak, ponieważ w momencie drzemania po upływie 30 minut z fazy REM przechodzimy w fazę NREM, czyli fazę głębokiego snu.

9. Bezdech sennyBezdech senny to poważny zespół chorobowy mogący poważnie zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Zaburzenie to dotyka mniej więcej 3-7% populacji. Typowymi objawami tej przypadłości są zaburzenia koncentracji oraz uczucie senności w ciągu dnia.

9. Bezdech senny
Bezdech senny to poważny zespół chorobowy mogący poważnie zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Zaburzenie to dotyka mniej więcej 3-7% populacji. Typowymi objawami tej przypadłości są zaburzenia koncentracji oraz uczucie senności w ciągu dnia.

8. OdwodnienieNiedostateczna podaż płynów w ciągu dnia obniża ciśnienie krwi, a tym samym zmniejsza ilość tlenu transportowanego do mózgu. To z kolei często prowokuje wystąpienie objawów takich jak bóle głowy, osłabienie oraz silne zmęczenie.
Zdjęcie autorstwa bykst / CC BY

8. Odwodnienie
Niedostateczna podaż płynów w ciągu dnia obniża ciśnienie krwi, a tym samym zmniejsza ilość tlenu transportowanego do mózgu. To z kolei często prowokuje wystąpienie objawów takich jak bóle głowy, osłabienie oraz silne zmęczenie.

7. Niedoczynność tarczycyHormony tarczycy mają wpływ na odczuwalny przez nas głód oraz senność. W przypadku niedoczynności tarczycy charakterystyczne jest występowanie objawów takich jak uczucie ciągłego zmęczenia, zaburzenia pamięci czy przyrost masy ciała.

7. Niedoczynność tarczycy
Hormony tarczycy mają wpływ na odczuwalny przez nas głód oraz senność. W przypadku niedoczynności tarczycy charakterystyczne jest występowanie objawów takich jak uczucie ciągłego zmęczenia, zaburzenia pamięci czy przyrost masy ciała.

6. AlkoholMniej więcej 1/2 społeczeństwa w celach relaksacyjnych spożywa kilka porcji alkoholu w ciągu całego tygodnia. Niestety może to doprowadzić do zaburzeń snu – w tym uniemożliwienia wejścia mózgu w fazę NREM charakteryzującą się głębokim snem. To z kolei powoduje zmęczenie i senność za dnia.
Zdjęcie autorstwa Didriks / CC BY

6. Alkohol
Mniej więcej 1/2 społeczeństwa w celach relaksacyjnych spożywa kilka porcji alkoholu w ciągu całego tygodnia. Niestety może to doprowadzić do zaburzeń snu – w tym uniemożliwienia wejścia mózgu w fazę NREM charakteryzującą się głębokim snem. To z kolei powoduje zmęczenie i senność za dnia.

5. DepresjaCzęstym objawem tego zaburzenia psychicznego jest silne zmęczenie oraz senność. Jeżeli obserwujesz u siebie znaczące obniżenie nastroju i zainteresowania jakimikolwiek czynnościami, to prawdopodobnie cierpisz na depresję.
Zdjęcie autorstwa Venturist / CC BY

5. Depresja
Częstym objawem tego zaburzenia psychicznego jest silne zmęczenie oraz senność. Jeżeli obserwujesz u siebie znaczące obniżenie nastroju i zainteresowania jakimikolwiek czynnościami, to prawdopodobnie cierpisz na depresję.

4. Niedobór magnezuMagnez to pierwiastek niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jego niedobór może powodować silne zmęczenie, rozdrażnienie oraz zaburzenia koncentracji.
Zdjęcie autorstwa frolicsomepl / CC BY

4. Niedobór magnezu
Magnez to pierwiastek niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jego niedobór może powodować silne zmęczenie, rozdrażnienie oraz zaburzenia koncentracji.

3. Choroby sercaOsoby dotknięte chorobami układu krążenia często mają problem z odczuwaniem silnego zmęczenia czy zaburzeniami snu. To bardzo ważne, aby w tym przypadku podjąć stosowne leczenie, gdyż w przeciwnym razie może dojść do poważnych komplikacji zdrowotnych.

3. Choroby serca
Osoby dotknięte [url=http://chorobami układu krążenia]chorobami układu krążenia[/url] często mają problem z odczuwaniem silnego zmęczenia czy zaburzeniami snu. To bardzo ważne, aby w tym przypadku podjąć stosowne leczenie, gdyż w przeciwnym razie może dojść do poważnych komplikacji zdrowotnych.

2. Zbyt intensywne ćwiczeniaPowszechnie wiadomo, że regularna aktywność fizyczna jest niezbędna dla utrzymania prawidłowej wagi ciała oraz zdrowia. Niemniej jednak, ważne jest to, aby intensywność i częstotliwość ćwiczeń dobierać indywidualnie do możliwości własnego organizmu. W przeciwnym razie może to doprowadzić do silnego zmęczenia, a nawet kontuzji.
Zdjęcie autorstwa Raquel Baranow / CC BY

2. Zbyt intensywne ćwiczenia
Powszechnie wiadomo, że regularna aktywność fizyczna jest niezbędna dla utrzymania prawidłowej wagi ciała oraz zdrowia. Niemniej jednak, ważne jest to, aby intensywność i częstotliwość ćwiczeń dobierać indywidualnie do możliwości własnego organizmu. W przeciwnym razie może to doprowadzić do silnego zmęczenia, a nawet kontuzji.

1. Zapalenie pęcherzaBadania statystyczne sugerują, że mniej więcej połowa osób dotkniętych zakażeniem dróg moczowych skarży się na towarzyszące tej dolegliwości uczucie senności. W tym przypadku obserwuje się redukcję nadmiernej senności po podjęciu antybiotykoterapii przeciwko bakteriom odpowiedzialnym za schorzenie pęcherza.

1. Zapalenie pęcherza
Badania statystyczne sugerują, że mniej więcej połowa osób dotkniętych zakażeniem dróg moczowych skarży się na towarzyszące tej dolegliwości uczucie senności. W tym przypadku obserwuje się redukcję nadmiernej senności po podjęciu antybiotykoterapii przeciwko bakteriom odpowiedzialnym za schorzenie pęcherza.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Zdrowie:

Laserowa korekcja wzroku Pigułka antykoncepcyjna a choroby 5 zaskakujących pokarmów, które zawierają więcej błonnika niż jabłko Dietetycy alarmują: picie napojów gazowanych zabija 184 tysięcy ludzi rocznie! Zaskakujące rzeczy, których dowiesz się, patrząc w swoje oczy Arteterapia Obgryzanie paznokci: jak z tym walczyć? Skład apteczki pierwszej pomocy Zostań miss plaży w 5 krokach Cała prawda o wybielaniu zębów Świąd Kolorowe soczewki kontaktowe