Miodowe kosmetyki
JADWIGA JANKOWSKA • dawno temuNaturalny miód obecny jest coraz częściej już nie tylko w babcinych spiżarniach i na sklepowych półkach, lecz także w gabinetach kosmetycznych i salonach SPA. Zawarta w nim duża dawka substancji odżywczych i cukrów poprawia wygląd skóry. Kremy do depilacji wykorzystujące łagodzące właściwości miodu, preparaty wzmacniające paznokcie, mleczka do demakijażu oraz olejki do kąpieli to tylko niektóre z produktów zawierające naturalny miód.
Naturalny miód obecny jest coraz częściej już nie tylko w babcinych spiżarniach i na sklepowych półkach, lecz także w gabinetach kosmetycznych i salonach SPA. Zawarta w nim duża dawka substancji odżywczych i cukrów poprawia wygląd skóry.
Mikroelementy, kwasy organiczne, witaminy oraz enzymy zawarte w naturalnym miodzie to podstawowe składniki wielu preparatów pielęgnacyjnych. Zwłaszcza jesienią, gdy skóra potrzebuje nie tylko odżywienia i regeneracji, lecz także ukojenia, kosmetyki na bazie miodu bywają niezastąpione. W zależności od rodzaju miodu jest on wykorzystywany na wiele sposobów i dodawany do różnego rodzaju kosmetyków.
Kremy do depilacji wykorzystujące łagodzące właściwości miodu, preparaty wzmacniające paznokcie, mleczka do demakijażu oraz olejki do kąpieli to tylko niektóre z produktów zawierające naturalny miód.
Miód dodaje skórze energii. Dzięki zawartej w nim rutynie pozwala na lepsze wchłanianie się witaminy C i wzmacnia naczynia krwionośne. Pełni rolę antyoksydantu, zapobiega starzeniu się skóry. Jego właściwości wykorzystywane są przez firmy kosmetyczne do produkcji preparatów przeciwzmarszczkowych.
W kremach miód najczęściej łączony jest z proteinami mleka, aktywną witaminą A oraz innymi produktami pochodzenia pszczelego takimi jak propolis czy mleczko pszczele. Kremy takie działają regenerująco oraz nawilżająco.
Możesz samodzielnie przygotować miodowy, wybielający krem, który po kilkumiesięcznym stosowaniu powinien usunąć przebarwienia skóry. Szklankę miodu wymieszaj z 6 łyżeczkami gliceryny i wódki oraz 2 łyżeczkami soku z cytryny. Nakładaj na oczyszczoną skórę twarzy trzy razy w tygodniu, na 30 minut.
Niezastąpione są miodowe maseczki. Miód, żółtko i odrobina nawilżającego olejku wymieszana, a następnie wklepana w cerę wygładza ją i nawilża. Po 15 minutach trzeba maseczkę spłukać, przetrzeć twarz tonikiem i nawilżyć skórę kremem do codziennej pielęgnacji.
Jeśli chcesz odżywić skórę po lecie, wymieszaj szklankę naturalnego jogurtu z 2 łyżkami dowolnego naturalnego miodu. Maskę ściągaj z twarzy po upływie 15 minut, nasączonym wodą wacikiem. Umyj twarz ciepłą wodą i wklep ulubiony krem do pielęgnacji.Zamiast pilingu zastosuj preparat oczyszczający. 1 łyżeczkę mąki owsianej wymieszaj z żółtkiem i łyżeczką miodu. Powstanie papka, którą powinnaś położyć na twarz, szyję i dekolt. Możesz przykryć twarz ciepłym, czystym ręcznikiem. Po upływie 20 minut spłucz ciepłą wodą zastygłą maskę i wklep krem do codziennej pielęgnacji. Ta maseczka jest dobra nawet dla osób o wrażliwej skórze twarzy.
Jeśli marzysz o delikatnej skórze, zastosuj miodową maseczkę na ciało – wymieszaj 1/3 szklanki miodu akacjowego z dwoma łyżkami oleju rzepakowego i połową łyżeczki witaminy A. Masuj skórę pod prysznicem dwa razy dziennie, następnie spłucz i zastosuj swój balsam po kąpieli. Możesz też do połowy szklanki miodu wielokwiatowego dodać 2 żółtka i 2 łyżeczki olejku ze słodkich migdałów. Całość dobrze wymieszaj, utrzyj i stosuj pod prysznicem rano i wieczorem. To dobry specyfik, gdy masz alergię skórną lub bardzo wysuszoną, popękaną skórę.
W szamponach oraz odżywkach do włosów miód łączony jest zazwyczaj z cytryną. Aktywne cząsteczki miodu wnikają we włosy odżywiając i wzmacniając ich włókna. Cytryna bogata w kwasy owocowe oraz witaminy wygładza strukturę włosów. Takie połączenie daje również efekt lekko rozjaśniający, bez uszczerbku na kondycji włosów. Do miodu w szamponach często dodawane jest także mleko oraz olejki kwiatowe. Sam miód to także naturalna odżywka, którą warto stosować, gdy włosy stają się przesuszone i tracą blask. Wystarczy 4 łyżki miodu lekko podgrzać i nałożyć na około 15 minut na włosy. Następnie dokładnie spłukać wodą z dodatkiem soku z cytryny i mięty.
Miód ma cudowne działanie dla zniszczonych dłoni. 1 łyżkę miodu i 2 gliceryny wymieszaj z pół litra naparu z rumianku. Emulsję pozostaw na noc w ciemnym miejscu. Przed użyciem wstrząśnij. Trzymaj w suchym i ciemnym miejscu w temperaturze pokojowej.
Balsamy, których jednym ze składników jest miód, silnie nawilżają. Do miodu dodawane są zazwyczaj mleko oraz wanilia (kosmetyki typu milk&honey). Można się również zaopatrzyć w balsamy miodowo morelowe, a nawet takie z dodatkiem ekstraktu z sosny bogatego w antyoksydanty.
Salony SPA coraz częściej w swojej ofercie zamieszczają masaże miodowe. Do ich przeprowadzenia używany jest gorący miód z dodatkiem różnego rodzaju olejków m.in.: z alg morskich lub akacji. Taki masaż działa oczyszczająco, detoksykacyjnie oraz, co ważne, doskonale odżywia i wygładza skórę. Miód w salonach używany jest także do wykonywania zabiegów drenujących oraz nawilżających.
Zawarte w miodzie cukry proste likwidują obrzęki; karoten, flawonoidy, antocyjany i ksantofil niszczą toksyny i wolne rodniki; enzymy mają właściwości antybakteryjne; witaminy A, B, C, PP wzmacniają skórę; chrom, cynk, fluor, jod, kobalt, krzem, mangan, miedź, molibden, potas i siarka poprawiają przemianę materii; a katechiny opóźniają starzenie się komórek. Dlatego miód powinnaś stosować nie tylko zewnętrznie, ale i wewnętrznie – np. jedna łyżeczka dziennie do ciepłej – nie gorącej herbaty zamiast cukru.
Więcej na: www.zyciemiodemslodzone.info
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze