Kąpiel a prysznic
ALICJA • dawno temuCo jest lepsze, zimny prysznic czy gorąca kąpiel? Oba sposoby dbania o ciało mają swoje wady i zalety. Jakie? Kiedy warto zażyć ciepłej kąpieli a kiedy polać ciało zimną wodą? O tym przeczytacie w poniższym artykule.
Gorąca kąpiel
To kąpiel w wodzie o temperaturze ok. 36–37 stopni Celsjusza. Wycisza i relaksuje. Rozluźnia mięśnie i stawy, oczyszcza organizm z toksyn. Ze względu na ryzyko przesuszenia skóry, po kąpieli należy wetrzeć w nią balsam lub olejek nawilżający. Warto znaleźć czas na odprężająca kąpiel co najmniej raz w tygodniu.
Zalecana:
- po forsownym wysiłku fizycznym, zajęciach fitness itp.,
- w sytuacjach stresowych,
- na zmniejszenie bólu,
- przy złym samopoczuciu.
Przeciwwskazania:
- ciąża,
- dzieci i osoby starsze,
- pękające naczynka,
- osoby ze skłonnością do wyższego ciśnienia, żylaków,
- osoby z chorobami serca.
Zimny prysznic
To kąpiel w wodzie o temperaturze do 25 stopni Celsjusza. Pobudza i odświeża. Zimna woda przyspiesza metabolizm i krążenie krwi, hartuje ciało. Prysznic bierzemy zwykle wtedy, gdy spieszymy się i pragniemy dodać sobie energii. To dobry sposób na pobudkę. Pamiętaj, że zimny prysznic na rozgrzane ciało to nie jest dobry pomysł. Można doznać szoku termicznego. Dlatego w upalne dni obmywaj ciało letnią wodą. Zbyt długa kąpiel w zimnej wodzie może doprowadzić do wyziębienia organizmu.
Wskazania:
- cellulit (najlepszy efekt osiągniemy stosując temperaturę wody naprzemiennie — raz ciepłą raz zimną),
- pozbawiona elastyczności skóra,
- słabe krążenie,
- nadwaga.
Przeciwwskazania:
- dzieci i osoby starsze,
- przeziębienie i grypa.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze