Opryszczka wargowa - jak ją wyleczyć?
MARICRUZ • dawno temuOpryszczkawargowa, zwana zimnem lub skwarką, jest bardzo nieprzyjemną dolegliwością, pojawiającą się w najmniej oczekiwanych momentach. Męczy, brzydko wygląda i nie chce zniknąć. Dlatego szukamy sposobów, jak ją wyleczyć domowymi środkami. Jak więc walczyć z opryszczką?
1. Kup w aptece maść cynkową lub inny preparat do smarowania. Powinien zawierać acyklowir lub pencyklowir, substancje chemiczne hamujące rozkład wirusa i zapobiegające jego rozprzestrzenianiu się. Smaruj (zawsze po uprzednim umyciu rąk) nimi zakażone miejsce co 4 godziny przez 5 dni lub dłużej, jeśli problem nie ustępuje.
2. Naklej na fragment wargi specjalny plasterek. Plastry na opryszczkę są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które nie mają czasu w ciągu dnia wykonywać okładów na okolice warg. Zawiera on substancje odkażające, kojące swędzenie, a przy okazji nie pozwala wirusowi rozprzestrzeniać się.
3. Stosuj okłady. Możesz w tym celu wykorzystać zioła (np. rumianek, melisę, szałwię, miętę), olejki (np. z drzewa herbacianego), a także liście bazylii, aloesu lub zwykłą torebkę herbaty. Do warg przykładaj namoczony w naparze ziołowym lub olejku (gotowego lub wyciśniętego z liści) wacik i powtarzaj tę czynność co jakiś czas.
4. Nałóż na opryszczkę papkę z witamin lub leków przeciwzapalnych. Mogą to być zarówno witaminy z grupy B i C, polopiryna s, jak i ibuprom czy zwykła aspiryna.
5. Smaruj usta miodem lipowym. Ma on działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.
6. Aplikuj na zakażone miejsce pastę do zębów. Dobrze wysusza i zapobiega przenoszeniu się zarazków.
7. Pocieraj wargę sokiem z czosnku lub cebuli. Choć smak i zapach pozostawiają wiele do życzenia, warzywa te mają właściwości odkażające. Podobnie działa cytryna czy woda utleniona. Dla bardziej odważnych – ocet lub spirytus (z tymi substancjami trzeba być jednak bardzo ostrożnym, bo mocno wysuszają skórę i powodują jej pęknięcia).
8. Schładzaj wargę lodem. Kostkę zawiń w chusteczkę higieniczną i przykładaj do swędzącego miejsca.
9. Ogranicz nikotynę, alkohol i kofeinę na czas leczenia, także tę obecną w napojach gazowanych.
10. Zamiast leczyć – zapobiegaj. Choć wirus opryszczki zadomawia się w organizmie zwykle na zawsze, możesz zmniejszyć częstotliwość odnawiania się dolegliwości. Zadbaj o siebie – stosuj zbilansowaną dietę, bądź aktywna fizycznie, zażywaj tyle snu, ile potrzebujesz, troszcz się o cerę, okolice warg i same usta stosując kremy i pomadki ochronne i przeciwdziałaj osłabieniu odporności.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze