Opryszczka na ustach
ALICJA • dawno temuOpryszczkę wargową znają wszyscy. Aż 80% naszej populacji jest nią zarażona, natomiast faktycznie choruje połowa. Pozostali są nosicielami choć nigdy nie wiadomo, kiedy wirus się u nich uaktywni. Jak walczyć z opryszczką?
Wirus opryszczki
Wirus opryszczki rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Pocałunek z osobą mającą pęcherzyk na ustach czy też picie ze wspólnego kubka to prosta droga do przygarnięcia wirusa do swojego organizmu. Uaktywnia się on najczęściej wtedy, gdy nasza odporność jest osłabiona, czyli:
- w sytuacjach stresowych,
- podczas przeziębienia lub grypy,
- miesiączki,
- gdy jesteśmy przemęczeni,
- uszkodziliśmy skórę warg,
- przegrzaliśmy lub wyziębiliśmy organizm.
Pierwsze objawy
Swędzący naskórek ust lub okolic oraz delikatne zaczerwienienie to sygnały ostrzegawcze. Gdy tylko się pojawią, należy sięgnąć po środki na opryszczkę. Zbyt późna reakcja może nie zapobiec powstaniu pęcherzyka wypełnionego płynem surowiczym, który powoduje ból i pieczenie. Nabrzmiały, w końcu pęka, a sącząca się maź może przenieść wirusa na inne części twarzy. Pusty pęcherzyk zasycha, a strupek po pewnym czasie odpada.
Leczenie opryszczki wargowej
Nie wolno rozdrapywać strupków ani pęcherzyków opryszczki. W ten sposób dochodzi do powstawania nowych ognisk zapalnych. Nie wolno dopuścić do przedostania się wirusa do oka, gdyż grozi to poważnymi powikłaniami. Dlatego nie dotykaj oka, jeśli uprzednio dotknęłaś dłonią opryszczki. Gdy tylko dostrzeżesz pierwsze objawy opryszczki, od razu sięgnij po specjalne maści i kremy. Należy stosować je zgodnie z załączoną ulotką. Warto celować w te specyfiki, które są przezroczyste. Białe maści mogą nas krępować. Alternatywą są specjalne plasterki wysuszające opryszczkę. Pamiętaj o dokładnym umyciu rąk przed i po nałożeniu leku na miejsce zmienione chorobowo. W czasie infekcji korzystaj z osobnego ręcznika, aby nie zarazić domowników. Dokładnie myj naczynia w gorącej wodzie z płynem.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze