Jak złagodzić alergię?
DANUTA CAPIGA • dawno temuAlergia to nieprawidłowa reakcja układu immunologicznego na niegroźne czynniki, zwane alergenami. Na alergię choruje już niemal połowa Polaków, głównie mieszkańcy dużych miast. Z każdym rokiem zwiększa się liczba zachorowań, a także samych alergenów. Najczęściej uczulają roztocza, pyłki roślin, sierść zwierząt domowych oraz pleśnie. Występujące objawy to przede wszystkim: nieżyt nosa, zapalenie spojówek, skurcz oskrzeli, trudności w oddychaniu, wysypka i zmiany skórne.
Alergia to nieprawidłowa reakcja układu immunologicznego na niegroźne czynniki, zwane alergenami. Na alergię choruje już niemal połowa Polaków, głównie mieszkańcy dużych miast. Z każdym rokiem zwiększa się liczba zachorowań, a także samych alergenów. Najczęściej uczulają roztocza, pyłki roślin, sierść zwierząt domowych oraz pleśnie. Występujące objawy to przede wszystkim: nieżyt nosa, zapalenie spojówek, skurcz oskrzeli, trudności w oddychaniu, wysypka i zmiany skórne.
Najpopularniejszym sposobem walki z objawami alergii są leki antyhistaminowe, dostępne na receptę lub bez, które hamują reakcje uczuleniowe. Dostępne są krople do oczu, ampułki z roztworem soli, płyn do przemywania oczu, tabletki, aerozole, żele do nosa, krople, maści. Przynoszą ulgę, ale też mają skutki uboczne jak: wzmożona senność, zwiększone łaknienie, lub utrata apetytu. Dlatego trzeba dokładnie czytać ulotki, szczególnie zwracając uwagę na zdolność prowadzenia pojazdów, dawkowanie oraz maksymalny czas zażywania preparatu.
Również ziołolecznictwo może pomóc w leczeniu alergii. Pyłki wielu roślin zielonych to potencjalne alergeny, jednak napary ich łodyg i liści mogą leczyć. Najpopularniejszymi ziołami leczniczymi, posiadającymi właściwości przeciwzapalne i antyalergiczne są: lukrecja, krwawnik, pokrzywa, sok z aloesu, dziurawiec, świetlik, czarnuszka zwana w Polsce czarnym kminem.
Olej z czarnuszki ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne może skutecznie pomóc w walce z uporczywym katarem siennym.
Kluczem do walki z alergią jest dostarczenie organizmowi odpowiednich substancji, które znajdują się w pokarmach. Ulgę przynosi spożywanie produktów zawierających witaminę B5 (jej źródłem są: drożdże, wątroba, ryby, orzechy włoskie) oraz witaminę E (oleje roślinne, migdały, jaja, warzywa zielonolistne), kwasy omega-3.
Zdrowe odżywianie, ruch na świeżym powietrzu wzmacniają i uodparniają organizm, a ten mniej reaguje na alergeny i łatwiej mu się obronić przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.
Najlepszym sposobem na złagodzenie objawów uczulenia jest unikanie substancji je wywołujących. Dlatego dobrze jest zrobić testy, by wiedzieć co nas uczula. Skuteczną metodą walki z alergią jest odczulanie czyli przyjmowanie szczepionek w zastrzykach lub w formie doustnej.
Alergii możemy pomóc domowymi sposobami, ale jest to choroba i wymaga leczenia. Nieleczony alergiczny nieżyt nosa nie tylko może się nasilić, ale przejść w astmę. Tylko alergolog może dobrać najlepsze dla pacjenta leki i ustalić ich dawkowanie.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze