Nie chcę zapomnieć
OLGA CHOJNACKA • dawno temuKażdej z nas zdarza się czasem o czyś zapomnieć. Co zrobić jednak, gdy dzieje się to zbyt często i wpływa niekorzystnie na życie codzienne, bo zapomniałyśmy o urodzinach kogoś bliskiego, miejscu zaparkowania samochodu, schowania kluczy czy wyłączeniu żelazka? Wszystkie zapominalskie powinny więc wiedzieć, że są sprawdzone sposoby na krótką pamięć.
Rady dla roztargnionych:
Aby przypomnieć sobie ważne nazwisko, zdarzenie, znaleźć zaginionyprzedmiot, należy zastosować zasadę przywoływania skojarzeń,przypominania sobie jak najwięcej okoliczności związanych ze zgubąbądź zatartym wspomnieniem.
W celu uniknięcia wielokrotnych poszukiwań przedmiotów codziennegoużytku, warto utrwalić w pamięci obraz z nimi związany. Kładąc naprzykład klucze na stole, dobrze jest „zrobić zdjęcie oczami” niczymaparatem fotograficznym.
W przypominaniu sobie o wykonaniu różnych czynności pomóc mogą inneprzedmioty — zawiązywanie wstążeczki, przyklejanie kolorowych karteczeknp. w kalendarzu, do którego zaglądamy lub na lodówce czy ustawianiealarmu przypominającego w telefonie komórkowym.
Bardzo często skuteczne okazuje się głośne mówienie do siebie osprawie wymagającej zapamiętania. W ten sposób w pamięci zostajeutrwalony obraz słuchowy, który stanowi uzupełnienie wzrokowego, a tozwiększa szanse, że nic ważnego nam nie umknie.
Aby odciążyć pamięć, a jednocześnie nie przegapić istotnych faktów,wystarczy sporządzić listę spraw wymagających uwagi. Podobnie należypostąpić przed wybraniem się na zakupy. Sporządzenie spisu potrzebnychrzeczy ułatwi nie tylko poruszanie się po supermarkecie, ale sprawi, żeo niczym nie zapomnimy. Niezbędna w tym wypadku jest jednak kategoryzacja.Podział na grupy niezbędnych produktów jest bardzo wygodny i przydatny (warzywa, owoce, nabiał itp.).
W przypadku konieczności zapamiętania liczb, np. numerów telefonów,łatwiej jest utrwalić je w postaci „zbitek” np.: 800–979.
W przypomnieniu sobie czyjegoś nazwiska pomóc może myślenie o twarzachi przypominanie sobie charakterystycznych cech wyglądu danej osoby. Chcączapamiętać nazwisko nowego znajomego, najlepiej zastosować zasadęskojarzeń i połączyć je ze znaną postacią czy przedmiotem.
Ważne zdarzenia, które wyleciały z pamięci, odtworzyć możnarekonstruując krok po kroku okoliczności z nimi związane.
Zapominanie słów bywa wynikiem stosowania na co dzień ograniczonejilości wyrazów. W tym celu najlepiej dużo czytać.
Co nie sprzyja pamięci?
Do problemów z pamięcią bardzo często przyczynia się stres, coniestety zdarza się zdającym egzaminy. Zdenerwowanie, strach paraliżujeich, przez co nie są w stanie przypomnieć sobie wyuczonych zagadnień.Niekorzystnie na pamięć wpływa także nadużywanie alkoholu orazniektórych leków, które działają hamująco na ośrodkowy układnerwowy. Mogą to być leki na nadciśnienie, leki antyhistaminowe starszejgeneracji czy środki odchudzające.
Pamięć czasami zawodzi i nikogo nie powinno to dziwić, bo wszystkimchyba zdarzyło się kiedyś o czymś zapomnieć. Jeżeli jednakzapominanie zdarza nam się często, a przede wszystkim utrudniawypełnianie obowiązków zawodowych, źle wpływa na życie rodzinne orazkontakty społeczne, należy skorzystać z pomocy specjalisty.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze