Zioła na wątrobę
BEATKA • dawno temuProblemy z wątrobą pojawiają się na skutek niewłaściwego odżywiania i stosowania używek. Dieta bogata w sól, tłuszcze i białka, a także spożywanie dużej ilości alkoholu zaburza pracę wątroby. Niestety, zazwyczaj zapominamy o wątrobie, a zwracamy na nią baczniejszą uwagę, gdy pojawiają się dolegliwości wątrobowe (np. bóle wątroby). Zioła na wątrobę nie tylko pomagają leczyć problemy, ale mogą być wykorzystywane w profilaktyce. Dieta dla zdrowia powinna być bogata w zioła. Na wątrobę polecane są ostropest plamisty oraz kurkuma.
Ostropest plamisty
Wśród ziół na wątrobę znajduje się ostropest plamisty. Roślina ta należy do rodziny astrowatych i ma właściwości lecznicze. Do jej głównych zadań należy zmniejszanie dolegliwości wywołanych problemami z układem pokarmowym. Wśród właściwości ostropestu plamistego można wyróżnić: przyspieszanie regeneracji wątroby, korzystny wpływ na pracę wątroby, detoksykację organizmu, wydalanie kamieni z woreczka żółciowego, przyspieszanie odtruwania organizmu, oczyszczanie organizmu.
W ostropeście znajdują się sylimaryny, które mają właściwości przeciwzapalne, detoksykujące, żółciotwórcze, żółciopędne. Sylimaryny osłaniają wątrobę przed szkodliwym działaniem trucizn, a także obniżają poziom cholesterolu we krwi. Dzięki swoim właściwościom zapobiegają one marskości wątroby i są skuteczne w profilaktyce chorób nowotworowych (hamują proces podziału komórek). Ostropest plamisty podwyższa poziom glutationu w organizmie, co umożliwia i przyspiesza odtruwanie organizmu.
Zioła są bezpieczne i nie wywołują skutków ubocznych. Pomagają organizmowi w sposób łagodny, ale skuteczny. Ostropest to również sposób ma wzdęcia i kolki. Dzięki jego regularnemu stosowaniu wątroba szybko wraca do normy, szybciej się regeneruje, a dolegliwości z nią związane widocznie się zmniejszają. Ostropest może być stosowany przez kobiety w ciąży oraz kobiety w połogu. W jaki sposób jeść ostropest? Jeżeli nie masz problemów z wątrobą, spożywaj codziennie jedną łyżeczkę ostropestu w celach profilaktycznych. W przypadku, gdy wątroba ci dokucza, jedz po 2 łyżeczki ostropestu rano i wieczorem na czczo. Zioła możesz jeść oddzielnie, możesz tez dodawać je do posiłku (do jogurtu, do sałatek). Nie przejmuj się, jeżeli od razu nie zauważysz efektów. Zioła należy przyjmować regularnie, a na rezultaty czeka się około 2–3 miesięcy.
Kurkuma na wątrobę
Zalety kurkumy:
- likwidowanie infekcji skóry,
- wspomaganie leczenia chorób reumatycznych,
- likwidowanie problemów z wytwarzaniem żółci,
- zmniejszanie problemów z wątrobą,
- likwidowanie zapalenia wątroby,
- działanie antybakteryjne.
Kurkuma zalicza się do roślin imbirowatych. Jeżeli masz tę żółtą przyprawę w szafce kuchennej, powinnaś jak najczęściej jej używać. Wśród największych zalet kurkumy można wyróżnić choćby jej właściwości antybakteryjne, rozkurczające, regulujące zaburzenia żołądkowe, antyseptyczne. Kurkumę wykorzystuje się do leczenia chorób reumatycznych, chorób serca, problemów z wątrobą, problemów wynikających z niewłaściwego działania układu nerwowego. Kurkuma pomaga likwidować kolkę, czerwonkę, żółtaczkę, katar, ospę wietrzną, świerzb, przeziębienie, zapalenie spojówek.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze