Dieta białkowa - na pewno zdrowa?
LENA JANKOWSKA • dawno temuDieta wysokobiałkowa, czyli dieta Dukana, stała się ostatnio bardzo popularna. Jej zwolenniczki zachwycają spektakularne wyniki, jakie można osiągnąć, stosując ją. Utrata zbędnych kilogramów nie przekonuje jednak wszystkich, ponieważ coraz częściej specjaliści zastanawiają się, czy dieta białkowa jest na pewno zdrowa.
Dieta wysokobiałkowa, czyli dieta Dukana, stała się ostatnio bardzopopularna. Jej zwolenniczki zachwycają spektakularne wyniki, jakie możnaosiągnąć, stosując ją. Utrata zbędnych kilogramów nie przekonujejednak wszystkich, ponieważ coraz częściej specjaliści zastanawiająsię, czy dieta białkowa jest na pewno zdrowa.
Dieta wysokobiałkowa opiera się na spożywaniu dużej ilości białkakosztem węglowodanów. Składa się z czterech faz. Pierwsza to fazaataku, druga faza naprzemienna, trzecia utrwalanie i ostatnia tostabilizacja.
W pierwszej fazie przede wszystkim je się mięso (drób, mięso czerwone -wołowinę, cielęcinę) oraz produkty nabiałowe. Najtrudniejsze sąpierwsze trzy dni, ponieważ organizm musi przyzwyczaić się do nowegosposobu odżywiania. Mimo to jest to moment najbardziej mobilizujący dodalszego odchudzania, bowiem w tej fazie najszybciej traci się kilogramy.Dzieje się to z dnia na dzień, a nawet z godziny na godzinę.
W tej fazie zagrożenie stanowi jednak spożywanie w dużych ilościachmięsa czerwonego, a to według amerykańskiego instytutu badań nad rakiemmoże potęgować ryzyko występowania nowotworu jelita grubego. Dietetycyzachęcają więc do jedzenia mięsa czerwonego tylko raz w tygodniu.
Faza naprzemienna polega na połączeniu produktów z pierwszej fazy zwarzywami. Można samemu wybrać najlepszą dla siebie opcję — tydzieńbiałka i tydzień białka z warzywami czy stosować tę naprzemiennośćdzień po dniu. Ta faza może trwać długo, gdyż kilogramy gubi się jużnieco wolniej, a o momencie przejścia do następnej fazy decyduje samaosoba odchudzająca, gdy wskaźnik wagi ją po prostu zadowoli. Takisposób odżywiania również podlega krytyce dietetyków i naukowców,ponieważ ze względu na wspomaganie przez warzywa naszej perystaltyki orazbogactwa witamin i błonnika w nich zawartych powinno się je spożywaćkilka razy dziennie. Odstępstwo tego rodzaju może więc prowadzić dorozregulowania metabolizmu, problemów z wydalaniem i zaparć.
Faza trzecia pozwala na włączenie do wcześniejszej listy produktówjednej porcji owoców, razowego chleba, brązowego ryżu czy dwa razy wtygodniu makaronu. Poza tym wolno już w tym czasie dwa razy w tygodniuskusić się na „królewską ucztę” polegającą na wyborze jednejprzystawki, porcji obiadu , kieliszka wina oraz deseru. Pamiętać jednaknależy, że niestety nie przysługują dokładki.
Czwarta faza to powrót do normalnego żywienia polegający na stopniowymwprowadzaniu do tej pory zakazanych produktów.
Ze względu na spożywanie głównie białka i braki w przyjmowaniu witamini minerałów dieta Dukana została uznana przez Brytyjskie StowarzyszenieLekarzy Diabetyków i Dietetyków za jedną z najniebezpieczniejszych dietw 2011 roku. Oto dolegliwości, jakie mogą pojawić się w czasie jejstosowania:
osłabienie, omdlenia, bóle głowy,problemy ze skórą, włosami i paznokciami,kłopoty z pamięcią, koncentracją, rozkojarzenie, apatia, a nawet depresja połączona z napadami agresji.
Jedna z internautek na forum poświęconym dietom tak oceniła dietęwysokobiałkową: Powiedziałam dość, kiedy zemdlałam na schodachnowej pracy. Wiedziałam, że dłużej tak nie dam rady. Schudłam 11 kg,ale za cenę wiecznego zmęczenia i niewyspania, braku koncentracjiitd.
Jeżeli marzy ci się szczupła sylwetka, specjaliści zachęcają dozbilansowanej diety opartej na umiejętnym doborze proporcji węglowodanów, tłuszczu i białek, zachowaniu umiaru w przyjmowaniukalorii. Nie da się także uniknąć ćwiczeń fizycznych, które sądoskonałym sposobem walki z nadwagą. Pomocne mogą być takżesuplementy. Bądź świadoma swoich decyzji i pamiętaj, że kluczem dosukcesu jest przede wszystkim twoja ciężka, systematyczna praca.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze