Osobisty trener
BEATKA • dawno temuPosiadanie osobistego trenera staje się ostatnio coraz modniejsze. Niemniej jednak nie jest to jedynie kwestia snobizmu lub mody. Trener personalny umożliwia szybszy i skuteczniejszy powrót do formy i odzyskanie zgrabnej sylwetki. Na jego pomoc decydują się obecnie osoby różnej płci, różnego statusu społecznego i w każdym wieku. Decydując się na usługi osobistego trenera, warto dowiedzieć się, jakie powinien mieć cechy. Co świadczy o jego profesjonalizmie?
Zadania osobistego trenera
Większość ludzi marzy o szczupłej i wyrzeźbionej sylwetce. Niestety, brak chęci, czasu, a nawet wiedzy uniemożliwia im osiągnięcie tego. Rozwiązaniem bywa zatrudnienie osobistego trenera, który propaguje zdrowy i aktywny styl życia. Trener personalny pomaga osiągnąć cel (np. schudnąć, przytyć, zwiększyć siłę i wytrzymałość). Na siłowni zatrudniani są trenerzy, którzy również służą radą i pomocą. Ich uwaga jest jednak podzielona między grupę osób. Trener osobisty skupia się na jednej osobie i cały czas koordynuje jej trening.
Jakie zalety płyną z posiadania osobistego trenera? Osoba ćwicząca ma większe poczucie bezpieczeństwa podczas treningu na spalanie tłuszczu. Ponadto zwiększa jej się stopień motywacji, bowiem osobisty trener czuwa nad dokładnością wykonywanych ćwiczeń i ilością ich powtórzeń. Ćwiczenia są uzupełniane specjalną dietą. Trener personalny urozmaica zestawy ćwiczeń, dlatego też treningi są ciekawsze. Trener pokazuje nowe ćwiczenia na ramiona, ćwiczenia na uda, czy ćwiczenia na płaski brzuch, przez co taki trening jest dużo skuteczniejszy, niż samodzielny.
Trener osobisty może mieć doświadczenie kierunkowe, to znaczy z jednej dziedziny sportu, np. instruktor fitness lub sztuk walki.
Cechy trenera osobistego
Najważniejsza jest kompleksowa wiedza, którą instruktor powinien posiadać. Trener powinien znać się na fizjologii, dietetyce, metodyce treningu i suplementacji. Osoby zajmujące się układaniem indywidualnych treningów muszą cały czas rozwijać swoją wiedzę. Profesjonalista nie będzie udawał, że się na czymś zna, ale będzie potrafił przyznać się do braków w wiedzy i będzie dążył do jak najszybszego jej uzupełnienia.
Zatrudniając trenera osobistego, warto zwrócić uwagę na jego uprawnienia i skończone kursy oraz na doświadczenie. Cenny jest udział w zawodach sportowych i praca z zawodnikami. Dodatkowo warto zwrócić uwagę, na to, czy instruktor systematycznie pogłębia swoją wiedzę (np. czy czyta specjalistyczne gazety, w tym medyczne, czy konsultuje się z innymi trenerami, a nawet czy próbuje różnych metod na sobie).
Kto się nadaje na trenera osobistego? Zawód ten przeznaczony jest dla ludzi otwartych i komunikatywnych, tzn. takich, którzy potrafią rozmawiać z innymi. Trener musi wzbudzać zaufanie w kliencie zarówno swoimi słowami, jak i zachowaniem. Ważnymi cechami trenera osobistego są sprawiedliwość i umiejętność krytykowania. Klienci niepoprawnie wykonujący ćwiczenia, mogą to robić z niewiedzy lub lenistwa. Trener powinien zwrócić im uwagę w taki sposób, by nie poczuli się urażeni, ale zmotywowani.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze