Aqua aerobik - kilka pomysłów na relaks w wodzie
PAULA • dawno temuFala upałów dotarła do Polski. Dlatego dziś mamy propozycję na ochładzający i orzeźwiający relaks, zwłaszcza dla tych osób, które nie mogą sobie pozwolić na wakacyjny wypoczynek. Oto kilka przyjemnychćwiczeń na rozluźnienie mięśni, odprężenie ciała i psychiki po stresującym dniu…
Zamiast leniuchować — poruszaj się! Uczęszczanie na basen to nie tylko świetna zabawa i sposób na spędzanie wolnego czasu, lecz także metoda na utrzymanie figury, nawet jeśli nie jesteśmy świetnymi pływakami.
Aqua aerobik — naprawdę warto!
Pływanie czy też zabawy w wodzie (np. z piłką czy aerobik) są uznawane za jedne z najbardziej wszechstronnych oraz bezpiecznych dla organizmu i mięśni. Poprawiają one ogólny stan zdrowia (dotleniają tkanki, usprawniają krążenie oraz pracę serca i płuc), likwidują napięcie i stres, a ponadto są przeznaczone dla każdego, bez względu na wiek czy dotychczasową aktywność fizyczną. Mogą również korygować wady postawy.
Aqua aerobik — na zajęciach
Na wodnym aerobiku będziesz proszona o wykonywanie ćwiczeń w rytm muzyki. Są one dość wyczerpujące, jednak nie denerwuj się – nie jest to zawrotne tempo, a wyporowe właściwości wody też robią swoje. Poza tym będziesz w wodzie zwykle do pasa, nie musisz się więc martwić o swój wygląd i samopoczucie podczas gimnastyki.
Na profesjonalnych zajęciach używa się zwykle przyrządów, które ułatwiają utrzymanie równowagi na wodzie (takich jak pianki czy makarony, pomocne, zwłaszcza gdy boisz się wody). Przydają się też specjalne rękawice czy hantle, które mają za zadanie zwiększyć obciążenie w wodzie i utrudnić wykonywanie ćwiczeń (kiedy chcesz je wepchnąć pod wodę, gdyż w normalnych warunkach będą one unosić cię na powierzchni). Jednak jeśli chcesz ćwiczyć na własną rękę, obędziesz się również bez ciężarków. Najważniejsze to zacząć!
Dlatego poniżej zamieszczamy przykładowe ćwiczenia, które możesz sam/-a wykonywać w basenie. Są przeznaczone nawet do wykonywania w brodziku (poziom wody do pasa lub klatki piersiowej), jednak jeśli zdecydujesz się na głęboką wodę (gdzie nie masz kontaktu z dnem), pamiętaj o założeniu butów wypornościowych. Będzie bezpieczniej i mniej ślisko.
Na początek każde z ćwiczeń wykonaj 15–20 razy, w zależności od zaawansowania i twoich sił, lub też mierz czas. Pamiętaj o prawidłowej, wyprostowanej postawie oraz dokładnym wykonywaniu ruchów. Tam, gdzie jest to możliwe, angażuj również górną część ciała, np. wymachując ramionami.
Woda do wysokości pasa:
• Biegaj w miejscu przez 2–3 minuty, wysoko unosząc kolana. Z kolejnymi lekcjami staraj się zwiększać liczbę minut. Wyczynem będzie już sesja 10-minutowa! Możesz dołączyć również wymachy rąk.
Woda do wysokości klatki piersiowej:
• Gdy brodzik lub też basen jest raczej pusty, biegnij wzdłuż ściany najszybciej i najdłużej, jak możesz. Ćwiczenie wykonuj na koniec zajęć, przed uspokajającym chlupaniem lub też przed przerwą, gdyż jest bardziej wyczerpujące.
• Rozstaw nogi na szerokość bioder, unieś ramiona prostopadle do ciała i wykonuj naprzemienne skręty tułowia.
• Stań tyłem do ściany basenu, przytrzymaj się rękoma krawędzi i wykonuj wymachy nogami pod taflą wody (na wysokość bioder).
• Stojąc podobnie jak w poprzednim ćwiczeniu, przytrzymaj się krawędzi jedną ręką i wykonuj wymachy nogi w bok. Opuszczaj ją wyjątkowo wolno.
• Wciąż stojąc tyłem do ściany, w szerokim rozkroku „na boki” i odpowiednio mocno się trzymając, wykonuj głębokie przysiady, aż do zanurzenia głowy pod wodę.
Woda do wysokości szyi:
• Podskakuj na obydwu nogach, w miejscu. Pamiętaj o wyprostowanej pozycji i niezginaniu kolan. Docelowo: 5 minut.
Źródło: abczdrowie.pl
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze