Muzyka stworzona dla relaksu
BEATKA • dawno temuMuzyka relaksacyjna zaliczana jest do nagrań, w skład których wchodzą dźwięki zarówno muzyki, jak i dźwięki natury. Szum morza, śpiew ptaków i inne odgłosy przyrody sprzyjają osiąganiu stanu relaksacji i uspokojenia. Osoby, które mają problemy ze spaniem, mogą ich słuchać, by szybciej pokonać bezsenność. Słuchanie muzyki relaksacyjnej pozwala przenieść się w wyobraźni do tych miejsc, które przyciągają spokojem i harmonią.
Rodzaje dźwięków
Większość z nas żyje w nieustannym pośpiechu i stresie. Brak czasu, snu i odpoczynku powodują, że zaczynamy mieć problemy zdrowotne, a nasz organizm gwałtownie domaga się zmiany. Muzyka relaksacyjna może być stosowana przy medytacji, ale też w celu uspokojenia i odprężenia oraz uzyskania dobrego samopoczucia. Dlaczego muzyka relaksacyjna działa? Największą zaletą nagrań relaksacyjnych jest ich barwa. Zastanówmy się chwilkę. Otóż obrazy przemawiają do nas za pomocą kolorów, podobnie kwiaty, czy niebo. Wszystkie one pobudzają lub uspokajają zmysł wzroku. Muzyka działa za pomocą dźwięków, a dokładniej za pomocą ich barwy. Odpowiednie zestawienie instrumentów naturalnych i elektrycznych sprawia, że muzyka relaksacyjna koi zmysł słuchu. Ten typ muzyki jest doskonały do budowania nastroju w trakcie kąpieli relaksacyjnej.
W skład dźwięków muzyki relaksacyjnej wchodzą między innymi dźwięki natury. Oprócz nich dużą rolę odgrywają łagodne uderzenia gongu. Do muzyki relaksacyjnej włącza się również odgłosy dzwonków powietrznych. Dlaczego? Odgłosy dzwonków, dzwoneczków czy gongu, kojarzą nam się z ceremoniami religijnymi, podczas których osiąga się stan spokoju ducha.
Oprócz wymienionych dźwięków, dużą rolę odgrywają odgłosy fletów. Dzięki nim osiąga się stan medytacji. Dźwięki syntezatorów mają wywołać uczucie przestrzeni duchowej, tak by odbiorca potrafił skupić się na swoich wewnętrznych doznaniach. Instrumenty perkusyjne służą wprowadzeniu słuchacza w inny stan świadomości – podświadomość, nadświadomość.
Muzykoterapia a zdrowie
Wielu badaczy przekonuje, że muzyka ma wpływ na naszą psychikę. Podobno już kilka minut słuchania Mozarta zwiększa naszą inteligencję. Muzykoterapia może więc wprowadzać nas w stan medytacji, relaksacji, może podnosić jakość naszej pamięci. Higiena psychiczna jest mniej rozpropagowana niż higiena ciała. A wiadomo, że słuchanie muzyki pozwala oderwać się od codzienności, przynosi chwilę wytchnienia, może pobudzać, uspokajać oraz usypiać.
Kiedy wracamy z pracy i jesteśmy zmęczeni po całym dniu, to marzymy, by się zrelaksować. Niestety, nie zawsze wiemy, w jaki sposób to uczynić. Tymczasem muzyka połączona z tańcem przynosi zaskakujące efekty. Jakikolwiek ruch wykonywany w rytm muzyki (mogą to być ćwiczenia) aktywizuje do pracy duże obszary mózgowe. Dzięki temu pozbywamy się myśli o niezałatwionych sprawach, obowiązkach.
Jaka muzyka jest odpowiednia? Oprócz opisanej wcześniej muzyki relaksacyjnej, zaleca się słuchanie muzyki barokowej w tempie largo oraz muzyki elektronicznej. Muzyka powinna zostać dopasowana do gustów słuchającego. Trudno mówić o relaksie, gdy odbiorca zgrzyta zębami na dźwięk znienawidzonej muzyki.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze