Twoja muzyka – twoja osobowość
PAULA • dawno temuTak jak na podstawie wyglądu wnętrza sypialni lub biura przewidujemy cechy czyjegoś charakteru, w podobny sposób sugerować możemy się zawartością kolekcji muzycznej danej osoby. Czy wiesz, że twój gust muzyczny może ujawnić o tobie wiele informacji i zgłębić tajniki twojej osobowości?„Jaką muzykę lubisz?”
Według psychologów Jasona Rentfrowa z Uniwersytetu w Cambridge w Wielkiej Brytanii oraz Sama Goslinga z University of Texas w Austin jest to podstawowy temat rozmowy wśród młodych osób, które poznają siebie nawzajem. Badania tych dwóch naukowców udowodniły, że wiedza o tym, jaką muzykę preferuje dana osoba, pozwala na postawienie niezwykle dokładnej oceny jej osobowości.
Co twoja muzyka mówi o tobie?
· Obcy człowiek może dokładnie ocenić poziom kreatywności, otwartość i ekstrawersję innej osoby po wysłuchaniu jej 10 ulubionych piosenek. Rentfrow uważa, że klucz do poznania czyjejś osobowości kryje się w tempie słuchanej muzyki, jej rytmie oraz tekstach.
· Fani jazzu, muzyki klasyczneji innych gatunków bardziej złożonej muzyki osiągają zwykle ponadprzeciętne wyniki w testach IQ.
· Fani muzyki country i popusą zazwyczaj bardziej konwencjonalni, szczerzy i prości w porównaniu z fanami innych gatunków. „Ludzie, którzy lubią pop i country, mogą być bardziej prostolinijni i mieć mniej skomplikowaną osobowość, co nie musi być postrzegane jako złe – uważa Rentfrow. – Oni po prostu unikają kontaktu z rzeczami, które uważają za niepotrzebnie skomplikowane”.
· „W porównaniu z innymi melomanami miłośnicy opery są trzy razy bardziej skłonni do popełnienia samobójstwa– twierdzi Steven Stack, psycholog z Wayne State University w Michigan. – Nie obwiniam »Madame Butterfly«” – mówi Stack. Dramatyczne osobowości przypisuje się do opery, ale nie odwrotnie. Sam gatunek muzyczny nie wywołuje konkretnych cech osobowości.
· W zależności od tego, jak efektywnie potrafisz pracować lub uczyć się podczas słuchania muzyki, może to mieć znaczenie dla tego, jak bardzo jesteś towarzyska. Muzyka lecąca w tle może pomóc skoncentrować się ekstrawertykom, z kolei męczy i drażni introwertyków.
· Rodzice często martwią się, że muzyka – bez względu na to, czy to Elvis czy Eminem – promuje seksualne i agresywne zachowanie u nastolatków. Badania Rentfrowa nie wykazały jednak takiego bezpośredniego związku. W rzeczywistości, fani rapu lub metalu są często bardziej nieśmiali i wstydliwi niż ich rówieśnicy.
· Fani energetycznej, żywej muzyki, takiej jak dance czy soul, są bardziej skłonni do impulsywnego wyrażania swoich myśli i odczuć niż wielbiciele innych gatunków muzycznych.
Źródło: Psychologytoday.com
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze