Korzyści płynące z muzyki

8. Poczucie szczęściaJak podają brytyjscy naukowcy, śpiewanie poprawia samopoczucie. Dotyczy to w szczególności śpiewania grupowego – na przykład w chórze.
Zdjęcie autorstwa RonPorter / CC BY

8. Poczucie szczęścia
Jak podają brytyjscy naukowcy, śpiewanie poprawia samopoczucie. Dotyczy to w szczególności śpiewania grupowego – na przykład w chórze.

7. Mniejszy apetytW jednym z badań dowiedziono, że muzyka ma ogromny wpływ na wielkość porcji zjadanych przez klientów restauracji. W lokalu, gdzie wprowadzono miękkie światło i puszczano jazz, konsumenci spożywali ok. 18% mniej pożywienia i odczuli większą przyjemność z jedzenia.
Zdjęcie autorstwa rkarkowski / CC BY

7. Mniejszy apetyt
W jednym z badań dowiedziono, że muzyka ma ogromny wpływ na wielkość porcji zjadanych przez klientów restauracji. W lokalu, gdzie wprowadzono miękkie światło i puszczano jazz, konsumenci spożywali ok. 18% mniej pożywienia i odczuli większą przyjemność z jedzenia.

6. Zdrowe naczynia krwionośneHolenderscy naukowcy podają, że słuchanie muzyki przez około 30 minut dziennie to skuteczny sposób na poprawę kondycji naczyń krwionośnych wśród pacjentów cierpiących na choroby serca. Słuchanie muzyki w czasie treningów pozwala uzyskać największe korzyści w kwestii zdrowia układu sercowo-naczyniowego.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

6. Zdrowe naczynia krwionośne
Holenderscy naukowcy podają, że słuchanie muzyki przez około 30 minut dziennie to skuteczny sposób na poprawę kondycji naczyń krwionośnych wśród pacjentów cierpiących na choroby serca. Słuchanie muzyki w czasie treningów pozwala uzyskać największe korzyści w kwestii zdrowia układu sercowo-naczyniowego.

5. OdprężenieJak tłumaczą badacze z Uniwersytetu Stanowego w Ohio, słuchanie ulubionej muzyki zmniejszyło poczucie niepokoju wśród pacjentów oddziału intensywnej terapii. Nie chodziło jednak o dowolną muzykę, a o znane i kojące melodie.
Zdjęcie autorstwa PublicDomainPictures / CC BY

5. Odprężenie
Jak tłumaczą badacze z Uniwersytetu Stanowego w Ohio, słuchanie ulubionej muzyki zmniejszyło poczucie niepokoju wśród pacjentów oddziału intensywnej terapii. Nie chodziło jednak o dowolną muzykę, a o znane i kojące melodie.

4. Chęć niesienia pomocyBrytyjscy specjaliści zważyli, że przedszkolaki, które wspólnie śpiewały i grały na instrumentach muzycznych, aż 30-krotnie częściej pomagały innym. W badaniu tym porównano umuzykalnione dzieci z maluchami, które słuchały opowiadania.
Zdjęcie autorstwa Ben_Kerckx / CC BY

4. Chęć niesienia pomocy
Brytyjscy specjaliści zważyli, że przedszkolaki, które wspólnie śpiewały i grały na instrumentach muzycznych, aż 30-krotnie częściej pomagały innym. W badaniu tym porównano umuzykalnione dzieci z maluchami, które słuchały opowiadania.

3. Poprawa koncentracjiZdaniem specjalistów, słuchanie odpowiedniego rodzaju muzyki prowadzi do poprawy zdolności koncentracji. W jednym z badań poproszono uczestników o wykonanie zadania wymagającego intensywnego skupienia się. Okazało się, że osoby słuchające „Wiosny”, wchodzącej w skład „Czterech pór roku” Vivaldiego, lepiej poradziły sobie z zadaniem niż te, którym odtworzono powolną „Jesień”.
Zdjęcie autorstwa Sascha Kohlmann / CC BY

3. Poprawa koncentracji
Zdaniem specjalistów, słuchanie odpowiedniego rodzaju muzyki prowadzi do poprawy zdolności koncentracji. W jednym z badań poproszono uczestników o wykonanie zadania wymagającego intensywnego skupienia się. Okazało się, że osoby słuchające „Wiosny”, wchodzącej w skład „Czterech pór roku” Vivaldiego, lepiej poradziły sobie z zadaniem niż te, którym odtworzono powolną „Jesień”.

2. Sprawność umysłowa na starośćJak zauważyli badacze, im dłużej osoby starsze grały na instrumentach muzycznych w dzieciństwie, tym sprawniejszy był ich umysł. Okazało się, że seniorzy tacy szybciej reagowali na mowę, co może odzwierciedlać umiejętność interpretacji języka. Według specjalistów, różnice takie mogą mieć znaczący wpływ na funkcjonowanie seniorów.
Zdjęcie autorstwa PeterKraayvanger / CC BY

2. Sprawność umysłowa na starość
Jak zauważyli badacze, im dłużej osoby starsze grały na instrumentach muzycznych w dzieciństwie, tym sprawniejszy był ich umysł. Okazało się, że seniorzy tacy szybciej reagowali na mowę, co może odzwierciedlać umiejętność interpretacji języka. Według specjalistów, różnice takie mogą mieć znaczący wpływ na funkcjonowanie seniorów.

1. Opanowanie za kierownicąW jednym z badań naukowcy stwierdzili, że po włączeniu relaksującej muzyki w czasie jazdy samochodem, kierowcy byli spokojniejsi i popełniali mniej błędów. W momencie, gdy stoimy w korku lub ktoś zajeżdża nam drogę, wiele korzyści przynieść więc może włączenie ulubionego utworu.
Zdjęcie autorstwa Timo Newton-Syms / CC BY

1. Opanowanie za kierownicą
W jednym z badań naukowcy stwierdzili, że po włączeniu relaksującej muzyki w czasie jazdy samochodem, kierowcy byli spokojniejsi i popełniali mniej błędów. W momencie, gdy stoimy w korku lub ktoś zajeżdża nam drogę, wiele korzyści przynieść więc może włączenie ulubionego utworu.

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Zdrowie:

Sposób odżywiania się reguluje zegar biologiczny Przedwczesna menopauza Mam trądzik różowaty Zimowa dieta Krem do masażu z imbirem Reumo TERAPIA – na stawy i mięśnie 10 zaskakujących produktów, przez które tyjesz Jak ubrać dziecko na spacer? Ćwiczenia na grzbiet - scyzoryk Jak wydłużyć stosunek płciowy? Najlepsza gra wstępna Naukowcy odkryli zaskakującą korzyść wynikającą z jedzenia ryb Uważaj na produkty bez cukru. Niszczą zęby!