Korzyści płynące z muzyki
8. Poczucie szczęścia
Jak podają brytyjscy naukowcy, śpiewanie poprawia samopoczucie. Dotyczy to w szczególności śpiewania grupowego – na przykład w chórze.
7. Mniejszy apetyt
W jednym z badań dowiedziono, że muzyka ma ogromny wpływ na wielkość porcji zjadanych przez klientów restauracji. W lokalu, gdzie wprowadzono miękkie światło i puszczano jazz, konsumenci spożywali ok. 18% mniej pożywienia i odczuli większą przyjemność z jedzenia.
6. Zdrowe naczynia krwionośne
Holenderscy naukowcy podają, że słuchanie muzyki przez około 30 minut dziennie to skuteczny sposób na poprawę kondycji naczyń krwionośnych wśród pacjentów cierpiących na choroby serca. Słuchanie muzyki w czasie treningów pozwala uzyskać największe korzyści w kwestii zdrowia układu sercowo-naczyniowego.
5. Odprężenie
Jak tłumaczą badacze z Uniwersytetu Stanowego w Ohio, słuchanie ulubionej muzyki zmniejszyło poczucie niepokoju wśród pacjentów oddziału intensywnej terapii. Nie chodziło jednak o dowolną muzykę, a o znane i kojące melodie.
4. Chęć niesienia pomocy
Brytyjscy specjaliści zważyli, że przedszkolaki, które wspólnie śpiewały i grały na instrumentach muzycznych, aż 30-krotnie częściej pomagały innym. W badaniu tym porównano umuzykalnione dzieci z maluchami, które słuchały opowiadania.
3. Poprawa koncentracji
Zdaniem specjalistów, słuchanie odpowiedniego rodzaju muzyki prowadzi do poprawy zdolności koncentracji. W jednym z badań poproszono uczestników o wykonanie zadania wymagającego intensywnego skupienia się. Okazało się, że osoby słuchające „Wiosny”, wchodzącej w skład „Czterech pór roku” Vivaldiego, lepiej poradziły sobie z zadaniem niż te, którym odtworzono powolną „Jesień”.
2. Sprawność umysłowa na starość
Jak zauważyli badacze, im dłużej osoby starsze grały na instrumentach muzycznych w dzieciństwie, tym sprawniejszy był ich umysł. Okazało się, że seniorzy tacy szybciej reagowali na mowę, co może odzwierciedlać umiejętność interpretacji języka. Według specjalistów, różnice takie mogą mieć znaczący wpływ na funkcjonowanie seniorów.
1. Opanowanie za kierownicą
W jednym z badań naukowcy stwierdzili, że po włączeniu relaksującej muzyki w czasie jazdy samochodem, kierowcy byli spokojniejsi i popełniali mniej błędów. W momencie, gdy stoimy w korku lub ktoś zajeżdża nam drogę, wiele korzyści przynieść więc może włączenie ulubionego utworu.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze