Sposoby na kaca
OLGA CHOJNACKA • dawno temuPrzesadziłaś z alkoholem i masz kaca? To normalna reakcja organizmu na obecność toksycznych substancji powodujących nudności, bóle głowy, osłabienie. Kac przeminie sam, ale istnieją sposoby na złagodzenie tego nieprzyjemnego stanu, który utrudnia powrót do codziennych obowiązków.
Przyczyną kaca jest gromadzenie się aldehydu octowego w organizmie.Dzieje się tak na skutek spożycia zbyt dużej ilości alkoholu. Octanulega spalaniu w wątrobie, ale po hucznych imprezach wątroba nie radzisobie z nadmiarem mocnych trunków, stąd złe samopoczucie i niedomaganieorganizmu.
Objawy kaca:
nudności, wymioty,biegunki,osłabienie,senność,otępienie,silne pragnienie,nadwrażliwość na hałas, światło,bóle głowy,brak apetytu.
Ze względu na charakterystyczne objawy rozpoznanie kaca nie wymagakonsultacji lekarskiej. Stan ten powinien minąć w ciągu 24 godzin. Abyjednak łatwiej było organizmowi zmierzyć się z większą dawkąalkoholu, warto w dniu planowanej imprezyzastosować lekkostrawną dietę. Wskazane są produkty pochodzeniaroślinnego, spożywanie dużej ilości płynów – wody lub naparów zziół.
Zmniejszenie stężenia alkoholu powoduje wypijanie wody w dużychilościach. Najlepiej pamiętać o tym zarówno w trakcie smakowanianapojów wyskokowych jak i później. Następnego dnia nie należy jeśćtłustych, smażonych potraw, które obciążają żołądek. Osłodzonawoda, napary, dobrze osolony bulion z warzyw na biegunkę oraz soki owocowesą w tych trudnych dniach bardzo potrzebne.
Korzystnie działa także miód, który ułatwia oczyszczenie organizmu.Jednorazowa, podwójna porcja kawy pomoże w złagodzeniu bólów głowy,które są jednym z niepożądanych skutków przepicia.
Najlepszym sposobem na uniknięcie kaca jest rezygnacja z piciaalkoholu. Gdy jednak mamy ochotę poszaleć, okazuje się, że najlepszymlekarstwem na tę dolegliwość jest czas. Dotkliwe i meczące objawy sąjednak możliwe do złagodzenia, a umiejętne spożywanie mocnych trunkównie spowoduje przykrych skutków przepicia. Oto zasady, do których wartosię zastosować podczas „zakrapianych” imprez:
Podczas picia rób sobie przerwy, aby mniej alkoholu dotarło do mózgu.Jest to możliwe, mimo wypicia go w dużej ilości, dlatego że organizmspala alkohol zawsze w stałym tempie — około 35 g na godzinę. Dziękiprzerwom między jednym kieliszkiem a drugim mniejsza ilość alkoholutrafi do krwi i mózgu.
Podczas picia jak najwięcej jedz, gdyż obecność pokarmu w żołądkuzwalnia wchłanianie alkoholu.
Ostrożnie wybieraj trunki. Niewskazane jest mieszanie różnych alkoholioraz tzw. dodatki uszlachetniające, czyli dodawanie do podstawowegoalkoholu innych rodzajów. Zdradliwe jest czerwone wino, które możepowodować bóle głowy. Koniaki, brandy, whisky oraz wszystkie odmianyszampana także są zgubne w skutkach. Najmniej szkodliwa jest czystawódka.
Nie łącz alkoholu z napojami musującymi, gdyż to powoduje szybszeprzenikanie alkoholu do krwi.
Pij na miarę swoich możliwości, to znaczy pamiętając o swoim wzrościei wadze.
Dolegliwości związane z kacem są nieprzyjemne. Mimo to szybko się onich zapomina. Najlepsze rozwiązanie to zachowanie umiaru, a problemynigdy się nie pojawią. Jeżeli jednak nie jest to możliwe, wartopamiętać, jak pić, aby następny dzień nie był przykrymdoświadczeniem, a przeżycia z tym związane nie powodowały kacamoralnego.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze