Skuteczny sposób na kaca – znacie taki?
EWA PAROL • dawno temuNajbliższa noc bardziej niż jakakolwiek inna w roku będzie sprzyjać temu, co wywołuje kaca – czyli zabawie z alkoholem. Szczęśliwie Nowy Rok jest dniem wolnym od pracy dla zdecydowanej większości z nas, więc można jakoś przetrwać przykre objawy „dnia następnego”. Czasami jednak po nocnej imprezie trzeba coś robić w dzień, np. iść do pracy. Jak ekspresowo postawić się na nogi i czy to w ogóle możliwe? Jeśli znacie na to sposób, podzielcie się nim…
Tego nieprzyjemnego uczucia doświadczyła w życiu większość z nas – mniej lub więcej razy. Podstawowe objawy to ból głowy, nudności, drżenie rąk, nadmierna potliwość, zmęczenie i brak energii. Pojawiają się po kilku godzinach od zaprzestania picia alkoholu, który oprócz wprawiania w dobry nastrój także zatruwa organizm, a kac jest skutkiem owego zatrucia.
Gdy pijemy alkohol, w rzeczywistości odwadniamy organizm, bo wzrasta produkcja i wydalanie moczu. Dlatego następnego dnia tak bardzo chce się pić. Ponadto niektóre rodzaje alkoholu, m.in. whisky czy wino, zawierają produkty uboczne fermentacji, które wzmagają wydzielanie kwasu solnego w żołądku i mogą drażnić jego ściany. Imprezy organizujemy zwykle wieczorem i w nocy, a alkohol dodatkowo rozregulowuje nasz zegar biologiczny. Spada poziom cukru we krwi, szybko czujemy się senni, ale sen nie działa regenerująco. Rano jesteśmy głodni, ale jednocześnie często mamy problemy żołądkowe. No i co wtedy robić?
Lekarze twierdzą, że nie ma żadnej cudownej metody, żeby szybko poczuć się lepiej, trzeba przeczekać około 24 godzin, aż kac sam przejdzie. Odradzają środki przeciwbólowe, bo np. paracetamol może drażnić żołądek. Podobnie mogą zadziałać polecane przez wielu kwaśne potrawy, takie jak kapusta kiszona. Inni rekomendują napoje izotoniczne, zieloną herbatę, coca-colę, jajka, sok pomidorowy, tłusty posiłek i wiele innych. A wy jak sobie radzicie?
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze