Zmęczone oczy
EWA PAROL • dawno temuW pracy bywamy zirytowani i zmęczeni, próbując odczytać maleńkie literki w tekstach i tabelach dokumentów. Analizujemy informacje możliwie szybko, w największym stopniu polegając na wzroku i także z tego powodu to on jest najbardziej obciążony ze wszystkich zmysłów. Ponadto praca coraz częściej wymaga wielogodzinnego siedzenia przed ekranem komputera, co oznacza dodatkowy wysiłek dla oczu.
Większość z nas nie zastanawia się wcale, jak ogromną pracę wykonują codziennie nasze oczy, pozwalając nam widzieć… dopóki wzrok nie zacznie się psuć. Najczęściej dopiero w szkole lub w pracy orientujemy się, że wzrok szwankuje. Niekoniecznie oznacza to, że praca lub nauka szkodzi oczom (chociaż gdy odbywa się w złych warunkach – może), zwykle jednak w trakcie tych czynności ujawniają się wady wzroku.
Choć większość osób zdaje sobie sprawę, jak ogromne znaczenie ma zdrowie oczu, wiele osób nie wykonuje latami badań wzroku. Szacuje się, że co trzeci dorosły pracujący człowiek ma wadę wzroku (najczęściej krótko- lub dalekowzroczność), której nigdy nie wykryto, więc także się jej nie koryguje. Te problemy wychodzą na jaw często po długim czasie i przypadkowo. Jednak niezależnie od szkodliwych czynników w pracy należy pamiętać o okresowych, corocznych badaniach wzroku. Zazwyczaj zapewnia je pracodawca, jednak należy takie badania wykonywać częściej w wypadku, gdy zaobserwujemy u siebie objawy takie jak: problemy z czytaniem nieostre, zamazane widzenie bóle lub zawroty głowy bóle gałek ocznych oczy zaczerwienione, piekące, wrażliwe na światło oczy bardzo suche lub łzawiące.
Wielogodzinna praca przy komputerze może niekorzystnie wpływać nie tylko na osoby z wadami wzroku. Powoduje także, że nawet zdrowe oczy stają się zmęczone, wysychają spojówki, pojawiają się problemy z akomodacją czy bóle głowy, zwłaszcza czoła i skroni, oraz odczucie ogólnego dyskomfortu. Można jednak w znacznym stopniu uniknąć tych niedogodności, zapewniając sobie optymalne warunki w pracy.
Oto kilka rad, jak uczynić swoje miejsce pracy przyjaznym dla oczu:
Zorganizuj przestrzeń na biurku w taki sposób, aby siedząc, zachować odpowiednią odległość od monitora (za taką uważa się długość wyciągniętego ramienia) i siedzieć na wprost niego, a nie pod kątem. Oczy powinny być mniej więcej na wysokości górnej krawędzi ekranu, a odległość obojga oczu od monitora powinna być taka sama. Niewskazane są też bardzo ciemne blaty biurek, kontrastujące z jasnym ekranem i białymi kartkami dokumentów. Aby można było swobodnie trzymać ręce na klawiaturze i jednocześnie patrzyć na ekran, klawiatura powinna być na wysokości łokcia.
Gdy pracujesz z dokumentami, dbaj, by były w takiej samej odległości od oczu jak ekran. To pozwoli uniknąć problemów z akomodacją.
Ustaw jasność ekranu na wartości najbardziej ci odpowiadające.
Używaj większych czcionek — bardzo małe utrudniają czytanie. Dobrze, żeby tekst był czytelny z odległości 50–70 cm.
Pamiętaj o tym, aby kontrast pomiędzy jasnym ekranem a otoczeniem nie był zbyt duży; w miarę możliwości nie ustawiaj monitora ani przy oknie, ani przy bardzo ciemnej ścianie.
Ekran powinien być oświetlony z góry, w całym wnętrzu musi też być wystarczająco jasno.
Staraj się, aby w pomieszczeniu, w którym pracujesz, panowała odpowiednio wysoka wilgotność, ponieważ suche powietrze dodatkowo męczy oczy i wysusza spojówki. Niestety w budynkach z centralnie sterowaną klimatyzacją nie jest to możliwe i dlatego warto mieć przy sobie krople do suchych i zmęczonych oczu (tzw. sztuczne łzy) i aplikować je kilka razy dziennie.
Najlepiej co godzinę, przynajmniej co dwie, rób krótką, 5–10-minutową przerwę w pracy i w jej czasie patrz przez okno, staraj się skupić wzrok na odległych obiektach. Ale nawet nie przerywając wykonywanych zajęć spróbuj kilka razy na godzinę przenosić wzrok na dalej położone przedmioty lub poruszać gałkami ocznymi w różne strony – „gimnastykować oczy”.
Podczas pracy zwracaj uwagę na to, by wykonywać na zmianę czynności wymagające patrzenia na ekran komputera i takie, przy których nie jest to konieczne. Często mrugaj, aby spojówki nie wysychały.
Oczywiście można by dodać, że najzdrowiej dla oczu byłoby w ogóle nie pracować przy komputerze, ale obecnie dla większości osób jest to niemożliwe. Aby przeczytać powyższy tekst, też trzeba zasiąść przed monitorem…
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze