Zapomniana tabletka
URSZULA ROGALSKA • dawno temuPoszukując najkorzystniejszej formy zabezpieczenia hormonalnego przed ciążą, duża rzesza kobiet decyduje się na stosowanie tabletek antykoncepcyjnych. Wymaga to od nich dużej systematyczności w stosowaniu, która zapewnia wysokie zabezpieczenie przed zapłodnieniem. Każde zapomnienie o spożyciu pigułki może mieć wpływ na ich skuteczność. Jak jednak postępować, gdy dojdzie już do nieprzyjęcia tabletki?
Właściwości tabletek antykoncepcyjnych
Kobiety podejmujące decyzję o stosowaniu doustnej antykoncepcji jako główne jej zalety podają wysoki poziom wskaźnika Pearla (0,0–0,12), dostępność środka i kwestie finansowe. Warunkiem utrzymania praktycznie stuprocentowej skuteczności zapobiegania ciąży jest jej systematyczne przyjmowanie. Wybór odpowiednich tabletek antykoncepcyjnych powinien odbyć się przy konsultacji z lekarzem, zebraniu szczegółowych informacji z wywiadu i jeżeli jest taka potrzeba, przeprowadzeniu badań. Wspólnie z ginekologiem kobieta decyduje się na tabletki antykoncepcyjne dwufazowe lub jednofazowe. Lekarz przekazuje wiedzę, w jaki sposób należy je przyjmować, ale także jakie mogą wystąpić skutki uboczne przyjmowania doustnej hormonalnej antykoncepcji. Jednakże codzienne życie nierzadko oparte na stresie, nadmiarze obowiązków wpływa na sumienne stosowanie antykoncepcji. Wówczas również trzeba w odpowiedni sposób postępować.
Co zrobić, kiedy zapomnisz tabletki antykoncepcyjnej jednofazowej?
Tabletki antykoncepcyjne jednofazowe charakteryzują się jednobarwnością w opakowaniu, posiadają dwa hormony, które wpływają na hamowanie płodności i stosuje się je z 7-dniową przerwą co każde 21–63 dni przyjmowania konkretnej tabletki. W czasie tej przerwy najczęściej pojawia się miesiączka. Kiedy jednak dojdzie do przerwy w stosowaniu tego rodzaju antykoncepcji, konieczne jest ustalenie czasu, jaki upłynął od przyjęcia poprzedniej dawki do momentu, gdy nastąpiła orientacja o nieprzyjęciu. Jeżeli czas jest krótszy aniżeli 36 godzin, należy natychmiast przyjąć tabletkę zapomnianą i następną o stałej porze. Natomiast w przypadku przekroczenia tego czasu 36 godzin, przez kolejne dni należy systematycznie przyjmować tabletki, jednak podczas stosunku zastosować również inne metody zabezpieczenia. Dodatkowo należy pamiętać, że oprócz wyżej opisanego postępowania, w przypadku zapomnienia tabletki w 3 tygodniu należy przyjmować je bez przerwy 7-dniowej.
Co zrobić, gdy zapomnisz tabletki antykoncepcyjnej dwu- i trzyfazowej?
Tabletki dwu- lub trzyfazowe charakteryzują się różnymi kolorami w opakowaniu i dostarczaniem różnych hormonów zabezpieczających przed zapłodnieniem w zależności od trwania cyklu. Dlatego też trzeba wiedzieć, jaki rodzaj hormonów jest w nich dostarczany do organizmu kobiety. Jest to o tyle istotne w przypadku zapomnienia ich przyjęcia. Tutaj czas między zorientowaniem się o nieprzyjęciu tabletki a ostatnio przyjętą dawką nie powinien przekroczyć 6 godzin. Wówczas następuje już obniżona skuteczność antykoncepcyjna. W zależności od fazy cyklu, w którym nastąpiło nieprzyjęcie tabletki oraz rodzaju dostarczanego w tym czasie preparatu (można to sprawdzić na ulotce tabletek) należy przyjmować systematycznie kolejne dawki tabletek i do końca kolejnego cyklu stosować dodatkową antykoncepcję lub wstrzemięźliwość seksualną. Przed kolejnym opakowaniem warto sprawdzić, jaki jest wynik testu ciążowego. W razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultuj się ze swoim lekarzem ginekologiem.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze