Dlaczego migdały powinny obowiązkowo trafić do naszego codziennego menu
DANUTA CAPIGA • dawno temuMigdały to jedne z najsmaczniejszych bakalii. Są one jadalnymi nasionami migdałowca zwyczajnego. Nie dość, że są smaczne, to jeszcze zawierają wiele drogocennych, korzystnie oddziałujących na zdrowie składników. Poleca się je także mężczyznom, bo wzmagają potencję.
Migdały to jedne z najsmaczniejszych bakalii. Są one jadalnymi nasionami migdałowca zwyczajnego. Nie dość, że są smaczne, to jeszcze zawierają wiele drogocennych, korzystnie oddziałujących na zdrowie składników. Poleca się je także mężczyznom, bo wzmagają potencję.
Są one bardzo dobrym źródłem łatwo przyswajalnego białka, zawierają także dużo wapnia – stanowi on 1/5 ich masy. Znajdujemy w nich także witaminę E – substancję młodości, witaminę B2, odpowiedzialną za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i narządów wzroku. Znajdziemy również w nich cynk, magnez, kwas foliowy. Są bogate w jednonienasycone kwasy tłuszczowe, które korzystnie wpływają na tkankę mózgową i układ sercowo – naczyniowy, błonnik poprawiający pracę jelit.
Spożywanie dziennie 30 sztuk migdałów to idealny sposób na zaspokojenie głodu między posiłkami. Jednocześnie taka przekąska zapewnia utrzymanie smukłej sylwetki. Migdały skutecznie hamują głód i dają poczucie sytości na długi czas.
Są też bardzo smacznym i cennym dodatkiem do potraw zarówno tych słonych i słodkich. Jednak ich dobroczynny wpływ na zdrowie zniknie, jeżeli poddane zostaną obróbce termicznej (gotowaniu, pieczeniu, prażeniu). Można je dodawać do warzywnych zup kremów, miękkiego serka koziego, deserów. Z migdałów można uzyskać bardzo smaczny napój, noszący nazwę – orszada. Jest to mieszanka roztartych migdałów z cukrem, z dodatkiem wody lub mleka.
Migdały znajdują również zastosowanie w kosmetyce w postaci olejku migdałowego, który zmiękcza naskórek, uelastycznia skórę, dlatego dobrze sprawdza się w okresie ciąży jako środek przeciw rozstępom.
Największe uprawy migdałów znajdowały się w środkowej Azji, w Mongolii i Chinach. Po wielu latach dotarły do Europy a także Ameryki, gdzie obecnie odbywa się trzy czwarte światowej produkcji.
Spożywanie migdałów polecane jest zwłaszcza mężczyznom, gdyż wpływają na układ hormonalny, polepszają potencję i zapobiegają rozwojowi prostaty.
Źródło: informacja prasowa Kamila Nowakowska
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze