Lubisz olej kokosowy - oto 4 fakty, o których powinnaś wiedzieć
REDAKCJA • dawno temuOlej kokosowy już jakiś czas temu wdarł się przebojem na nasz rodzimy rynek spożywczy. Jego fani prześcigają się w wyszukiwaniu zalet tego produktu. Jedni przekonują, że pomaga w odchudzaniu, inni podkreślają jego właściwości prozdrowotne. A jaka jest prawda? Oto najważniejsze informacje o oleju kokosowym.
Olej kokosowy, jak sama nazwa wskazuje, uzyskiwany jest z owocu palmy kokosowej. Ten z kolei, charakteryzuje się licznymi właściwościami prozdrowotnymi. Nas jednak najbardziej interesuje miąższ kokosowy, który w około 70% składa się z tłuszczu (głównie są to średniołańcuchowe nasycone kwasy tłuszczowe MCFA). Wykonany z niego olej, to biały tłuszcz o konsystencji masła, który jest obecnie niezwykle popularnym i coraz częściej wykorzystywanym produktem. W wyższych temperaturach przechodzi w stan płynny i zmienia kolor na lekko żółty. Jest bardzo odżywczy, aromatyczny i uniwersalny. Ale o tym za chwilę…
Koniec z mitami!
Bardzo długo uważano, że olej kokosowy wcale nie jest taki zdrowy, jak wszyscy mówią. Dlaczego? Winne miały być przede wszystkim zawarte w nim kwasy tłuszczowe, które miały przyczyniać się do powstawania i rozwoju miażdżycy. Pogląd ten na szczęście został obalony. Prawdą jest, że w oleju znajdują się nasycone kwasy tłuszczowe, ale nie są to te same kwasy, które można znaleźć np. w mięsie. Te z oleju kokosowego są średniołańcuchowe, zupełnie inaczej przyswajalne przez nasz organizm. Warto wiedzieć, że nie są one magazynowane przez nasz organizm pod postacią tkanki tłuszczowej i nie powodują chorób krążenia, a wręcz przeciwnie. Dowód? Wystarczy przyjrzeć się populacjom żyjącym na atolach Pacyfiku, które są uważane za jedne z najzdrowszych na świecie. Nie stwierdzono u nich większej zachorowalności na choroby serca, a produkty z kokosa są tam przecież spożywane od pokoleń i nierzadko stanowią podstawę codziennej diety.
Mało tego. W kontekście oleju kokosowego wiele mówi się o jego właściwościach wspierających odchudzanie.
— Ten z kolei pogląd ma swoje uzasadnienie w badaniach naukowych. Pewne grupy pokarmów wpływają w określony sposób na nasz metabolizm. Olej kokosowy zawiera dużo trójglicerydów o średnich łańcuchach, które przyspieszają spalanie kalorii, co ułatwia odchudzanie i spadek wagi. – mówi Michał Pelc, właściciel ekologicznych delikatesów drpelc.pl.
Olej kokosowy trzeba spożywać!
Przede wszystkim dla własnego dobra. Przecież dietetycy są zgodni, że włączenie oleju kokosowego do diety może przynieść wiele korzyści. Dlaczego? Olej ten ma więcej właściwości leczniczych niż inne znane nam tłuszcze. Do jego zalet należy wspieranie najważniejszych układów w naszym organizmie: krwionośnego (obniża poziom złego cholesterolu i zapobiega chorobom układu krążenia), immunologicznego (wzmacnia naszą odporność) czy pokarmowego (pobudza przemianę materii). Nie można zapominać o tym, że substancja ta szybko dostarcza energii i działa wzmacniająco, antyseptycznie oraz przeciwgrzybicznie (przyspiesza gojenie się ran).
Wiele zastosowań jednego produktu
Nie ma wątpliwości, że regularne stosowanie oleju kokosowego ma udowodnione właściwości prozdrowotne. Optymalna dawka dzienna to około 8–15 gramów. Większe ilości nie są zalecane, ze względu na wysoką kaloryczność produktu (862 kcal/100 gram). Mało kto wie, że olej kokosowy świetnie sprawdza się do gotowania, smażenia (nawet w głębokim tłuszczu) i duszenia, bo można go podgrzewać do wysokich temperatur. Jego temperatura spalania wynosi aż 177 °C. Tłuszcz z kokosa wyróżnia się również inną cechą, nie utlenia się i, co najważniejsze, nie jełczeje. Można przechowywać go przez rok, a nawet dłużej! Znakomicie nadaje się do sałatek, ciast, deserów. Wzbogaca smak warzyw, makaronów i potraw z ryżu.
Wykorzystuje się go również w kosmetyce. Masaże na bazie subtelnie pachnącego oleju kokosowego zapewniają nie tylko fantastyczny relaks, ale utrzymują skórę w dobrej kondycji. Zwłaszcza panie z problematyczną suchą skórą docenią jego właściwości nawilżające i uelastyczniające. Olejem kokosowym można również nacierać włosy, co zapewnia im piękny połysk, miękkość i dodatkowo chroni przed utratą protein. Natomiast regularne nacieranie skóry głowy chroni przed łupieżem, poprawia ukrwienie cebulek i przyspiesza wzrost włosów. W Internecie można natrafić na wiele pomysłów wykorzystania oleju kokosowego – również na zrobioną na jego bazie… pastę do zębów.
Jaki olej kupować?
By w pełni wykorzystać walory oleju kokosowego, koniecznie trzeba kupować właściwy produkt. Niezbędne jest więc zwracanie uwagi na opisy na etykietach. Oleje tłoczone na zimno (tłoczony na zimno, nativ (extra), (extra) virgin) charakteryzują się wyjątkowym zapachem i smakiem. Warto jednak zaznaczyć, że podgrzany do wysokiej temperatury traci wiele ze swych cennych właściwości. Jako zamiennik oleju słonecznikowego czy oliwy z oliwek, sprawdza się olej kokosowy rafinowany, który dodatkowo jest bezzapachowy, więc nie przenosi na przygotowywane dania swojego aromatu i zapachu. Niezależnie od tego, jaki rodzaj wybierzemy, warto sięgać po produkty z grupy BIO (pochodzące z certyfikowanych upraw ekologicznych) i zdecydowanie unikać produktów odkwaszanych i wybielanych.
Olej kokosowy ma wiele zastosowań. Wykorzystuje się go w kuchni, dostarcza wielu niezbędnych nam substancji, ale jest również cenionym naturalnym kosmetykiem. Warto wspomnieć, że w każdym z tych przypadków sprawdza się on doskonale. Nie powinno zatem nikogo dziwić, że jest on niezwykle popularny i że rozpisują się o nim najpopularniejsze pisma – nie tylko te kobiece.
Olej kokosowy jest dostępny także w wielu kosmetykach, które zakupisz na stronie Iperfumy promocje.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze