Kwaśno, coraz kwaśniej. Domowe sposoby na zgagę i nadkwasotę
REDAKCJA • dawno temuWielu osobom zgaga i nadkwasota utrudniają życie przez cały rok. U części nadchodzą wraz ze zmianą pór roku i towarzyszą kłopotom z wrzodami żołądka.
Te przykre dolegliwości to niestety skutek złej diety, używek i stresu. W leczeniu zgagi i nadkwasoty skuteczne mogą być leki zmniejszające wydzielanie kwasu solnego kupowane w aptece, ale nie prowadzą one do wyleczenia, a jedynie złagodzenia objawów. Konieczna jest modyfikacja diety, bardzo pomocne mogą być też domowe sposoby na odkwaszenie organizmu.
Ciepła woda z octem jabłkowym i miodem
Połączenie tych składników (łyżka miodu i łyżka octu na szklankę ciepłej, ale nie wrzącej wody) stworzy miksturę o wielu wspaniałych właściwościach. Nie tylko eliminuje ona zgagę, ale też pomaga w niestrawności i w kłopotach z trawieniem. Na dodatek chroni przed infekcjami i ułatwia leczenie stanów zapalnych. Co ważne, ta miodowo-octowa mieszanka wypijana rano gwarantuje nam dobre samopoczucie i pomaga w walce z nadwagą. Ocet jabłkowy jest jednym z liderów listy naturalnych spalaczy tłuszczu.
Sok z surowego ziemniaka
Na pierwszy rzut oka nie brzmi to zachęcająco, ale trzeba uwierzyć specjalistom na słowo, że nie mamy pod ręką innego tak silnie alkalizującego i przeciwzapalnego produktu jak ziemniak. W przypadku nadkwasoty efekt poczujemy bardzo szybko, ziemniaczana mikstura likwiduje obrzęk i zwalcza nadkwasotę w całym przewodzie pokarmowym. Średniej wielkości ziemniaka musimy obrać i zetrzeć na tarce. Taką papkę trzeba potem porządnie odcisnąć i sok połączyć z niewielką ilością wody oraz łyżką oliwy z oliwek. Kurację stosuje się przez dziewięć dni, potem trzeba zrobić kilkudniową przerwę.
Napar z siemienia lnianego
Siemię lniane można kupić w aptekach i sklepach zielarskich czy ekologicznych. Pod wpływem niewielkiej ilości wrzątku (na łyżeczkę nasion niecała szklanka wody) wydziela dużą ilość śluzu, który działa osłaniająco na przewód pokarmowy. Napar przypomina raczej kisiel niż napój i najlepiej przygotować go wieczorem, a wypić rano, na kwadrans przed śniadaniem. Wtedy będzie najskuteczniejszy. Len nie tylko złagodzi nadkwasotę, ale też problemy z wrzodami żołądka. Przy okazji przeciwdziała zaparciom i wspomaga odchudzanie.
Woda z sodą oczyszczoną
Choć o cudownych właściwościach sody neutralizujących kwasy w organizmie wiadomo od wieków, trzeba jednak stosować ją z umiarem, bo nie jest wskazana przy niektórych dolegliwościach, np. przy nadciśnieniu. Wiele osób wybiela sodą zęby, cenią ją także sportowcy, bo woda z jej dodatkiem opóźnia powstawanie kwasu mlekowego w mięśniach. By wyrównać pH organizmu i zlikwidować jego zakwaszenie trzeba wypijać 1–2 łyżeczki sody rozpuszczonej w szklance wody. Warto jednak pamiętać, żeby stosować sodę tylko wtedy, kiedy naprawdę trzeba i nie dłużej niż 2–3 dni.
Soki z kwaśnych owoców lub kiszonych warzyw
Wydaje się, że leczenie kwaśnego kwaśnym nie może się udać. Jest wręcz przeciwnie – uczucie pieczenia w przełyku i gardle likwidują przede wszystkim soki z cytryny, pomarańczy, porzeczki, a z warzywnych – soki z kiszonych ogórków i kapusty.
Roztwór goryczki żółtej i wody
Do wykonania kropel z goryczki – gentiany wykorzystuje się korzenie tej rośliny. Bardzo trudno znaleźć ją w warunkach naturalnych, ale w aptekach i sklepach zielarskich kupimy krople goryczkowe. 10 kropli rozpuszczamy w szklance wody i wypijamy pół godziny przed śniadaniem. Gorzkie składniki ziela pobudzają wydzielanie śliny i soku żołądkowego, poprawiają trawienie i łagodzą zgagę. Zażywanie goryczki pobudza też do działania nasz system odpornościowy.
Świeży sok z imbiru albo herbatka imbirowa
Korzeń imbiru wchłania kwas z żołądka i łagodzi podrażnienia. Starty na tarce o drobnych oczkach i odciśnięty kawałek świeżego korzenia (ok. 1 cm) popijamy niewielką ilością ciepłej wody. Będzie pomocny, jeśli zgadze czy nadkwasocie towarzyszą też mdłości czy wymioty. Imbir można też parzyć i wypijać jak herbatę z niewielką ilością miodu.
Herbatka z prawoślazu lekarskiego
Zwykle znamy tylko syrop prawoślazowy, który z powodzeniem można podawać dzieciom przy kaszlu. Ziele prawoślazu pomaga też w stanach zapalnych przewodu pokarmowego – wrzodach, nadkwaśności i zaparciach. Odwar z czubatej łyżeczki ziela zalewamy szklanką wrzątku. Po kwadransie parzenia pod przykryciem jest gotowy, powinniśmy go popijać między posiłkami.
Napar z kwiatu lipy
Kwiatostany lipy mają takie same właściwości jak prawoślaz. Lipowa herbatka z dodatkiem miodu pomoże nam w kłopotach żołądkowych, a przy okazji jest też świetnym środkiem napotnym. Dobrze sprawdzi się jesienią, kiedy zaczną nas dopadać pierwsze przeziębienia. Herbatkę z lipy pijemy na kilkanaście minut przed posiłkiem.
Ziarna pod ręką
Przy kłopotach ze zgagą czy nadkwasotą warto mieć zawsze w torebce ziarna jałowca, kopru, anyżu albo migdały. Szczególnie te ostatnie mają silne właściwości absorbujące kwaśną treść w żołądku. Ciekawy smak i dobre właściwości zobojętniające kwas ma też herbatka z anyżu i lawendy. Po pół łyżeczki obu tych nasion zalewamy wrzątkiem i parzymy pod przykryciem przez kwadrans.
Warto pamiętać, że długotrwałe kłopoty żołądkowe powinno się skonsultować z lekarzem. Być może konieczna będzie diagnostyka w kierunku wrzodów żołądka i dwunastnicy.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze