Zakwaszenie organizmu
ALICJA • dawno temuRównowaga kwasowo-zasadowa jest warunkiem prawidłowego funkcjonowania. Złe nawyki żywieniowe i niezdrowy styl życia powodują zakwaszenie organizmu. Gdy poziom kwasów przekroczy możliwości neutralizacyjne organizmu, zaczynamy podupadać na zdrowiu. Cienie pod oczami, chroniczne zmęczenie, mnożące się zmarszczki i krostki, opuchlizna tkanek, bóle i zawroty głowy – to tylko niektóre objawy zakwaszenia organizmu. Czas najwyższy zabrać się za odkwaszanie organizmu. Sprawdź, jak wygląda dieta przy zakwaszeniu organizmu.
Utrzymanie stanu równowagi kwasowo-zasadowej wymaga odpowiedniego komponowania diety. Przyczyną zakwaszenia organizmu jest zbyt duże spożywanie produktów kwasotwórczych, do których należą: kawa, czarna herbata, alkohol, cukier (generalnie węglowodany), białka zwierzęce. Jeśli dieta jest uboga w warzywa i owoce, a codziennie na talerzu pojawia się porcja mięsa, to nie ma co się dziwić, że nasze ciało odmawia posłuszeństwa. Podwyższenie poziomu kwasów następuje również na skutek nieumiejętnego odchudzania się, zbyt małej podaży płynów, stresu, pośpiechu, zbyt forsownego treningu lub braku aktywności fizycznej.
Objawy zakwaszenia organizmu
Co cię czeka, jeśli nie zmienisz swojej diety i nie obniżysz poziomu kwasów w organizmie?
- Szybciej się zestarzejesz. Twoja skóra stanie się wiotka i pomarszczona. Nie unikniesz również trądziku. Pod oczami pojawią się worki i cienie. Wzrasta również ryzyko wystąpienia cellulitisu.
- Zaczną wypadać ci włosy, a paznokcie staną się kruche i łamliwe.
- Będą dokuczać ci bóle głowy. Mogą pojawić się zawroty głowy oraz mroczki przed oczami.
- Pojawi się niestrawność. Osoby cierpiące na zakwaszenie organizmu skarżą się na nieprzyjemny smak w ustach. Na języku pojawi się biały nalot. Do częstych dolegliwości przy zakwaszeniu organizmu należą zaparcia, wzdęcia oraz uczucie pełności w żołądku.
- Będziesz czuć się osłabiona. Brak energii spowoduje, że twoje życie zmieni się w męczarnię. Wszystko będzie przychodzić ci z trudem, gdyż najpierw będziesz musiała pokonać uczucie zmęczenia, aby zabrać się do pracy czy sprzątania mieszkania.
- Długotrwałe zakwaszenie może doprowadzić do rozwoju cukrzycy, miażdżycy, nadciśnienia tętniczego, zwyrodnienia stawów, nadwagi, a nawet choroby nowotworowej.
Odkwaszanie organizmu
Co zrobić, gdy zakwasiliśmy organizm? Przede wszystkim zmienić nawyki żywieniowe. Dieta przy zakwaszeniu organizmu to po prostu racjonalne odżywianie. Należy pić co najmniej 2–3 litry płynów dziennie, najlepiej niegazowanej wody mineralnej. Mięso należy jeść nie częściej niż 2–3 razy w tygodniu. Porcję mięsa warto od czasu do czasu zastąpić rybą. Najlepiej będzie zaprzestać używania cukru i soli, a zamiast smażyć na oleju, zacząć gotować na parze lub piec w foli spożywczej. Nie zapomnij o spożywaniu 5 porcji warzyw i 3 porcji owoców w ciągu dnia. Tylko nie jedz owoców przed snem, gdyż organizm może nie zdążyć przetworzyć fruktozy i nadprogramowe kilogramy gotowe. Nic ci się nie stanie, jeśli na jakiś czas odstawisz kawę. Zamiast niej sięgaj, np. po magnez musujący w tabletkach z witaminą B6. Postawi cię na nogi lepiej niż kawa. Co jeszcze? Umiarkowany trening. Długie spacery, poranny jogging, 2–3 razy w tygodniu basen, wystarczą, aby przywrócić równowagę w organizmie.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze