Najczęstsze problemy z włosami
JEA • dawno temuNiniejszy artykuł ma na celu usystematyzowanie najczęściej występujących problemów dotykających włosy i owłosioną skórę głowy. Większość osób nie zna przyczyn swoich utrapień z fryzurą, ani sposobu, w jaki należy się obchodzić z włosami dotkniętymi daną przypadłością.
Mam nadzieję, że poniższe wyjaśnienia i porady wyjdą naprzeciw Waszym oczekiwaniom i pomogą złagodzić palące problemy.
Łupież i tłuste włosy - nadmierne czyli łuszczenie się skóry i nadaktywność gruczołów łojowych
Powody: nieprawidłowa dieta, nadmierny stres, cykliczne zmiany hormonalne, infekcje i grzybica. Wszystkie te czynniki przyspieszają cykl powstawania i obumierania komórek, co przejawia się m.in. poprzez nadmierne przetłuszczanie się włosów.
Oprócz stosowania powszechnie dostępnych środków na łupież i łojotok, należy uważać, aby nie przegrzewać skóry głowy podczas mycia włosów ciepłą wodą i przy ich suszeniu, gdyż wysoka temperatura pobudza gruczoły łojowe do bardziej intensywnej pracy. Osoby, które stale walczą z problemem przetłuszczających się włosów, powinny pamiętać o masażu skóry głowy podczas jej mycia oraz suszeniu zimnym podmuchem.
Łupież i suche włosy – czyli nadmierne łuszczenie się i rogowacenie skóry głowy
Powody: Stres, niezmyte resztki szamponów i niektórych odżywek, podrażniające szampony, klimatyzacja, centralne ogrzewanie, zanieczyszczenie środowiska.
Chociaż trudno jest wyeliminować wiele przyczyn tego rodzaju łupieżu, możemy stosować cały szereg metod zastępczych, takich jak: spłukiwanie włosów ekstraktem z ziół (ostudzonych naparów ziołowych do picia), masaż głowy, czy mycie delikatnymi i leczniczymi szamponami.
Rozdwajające się włosy
Rozszczepiające się końcówki włosów powstają, gdy uszkadzają się łuski i pękają włókna włosów. Wówczas włos jest suchy, łamliwy i filcuje się. Powody: niszczenie włosów wskutek farbowania bądź trwałej, a także mycie włosów i nadmierne szczotkowanie, niewłaściwe obchodzenie się z lokówkami, klamerkami, zbyt duża ekspozycja na gorąco przy suszeniu włosów, a nawet — zbyt rzadkie ścinanie włosów.
Rozdwojonych końcówek włosów nie można zreperować, a jedynym rozwiązaniem pozostaje ścięcie włosów. Przy utracie długości, zyskuje się jakość włosów. Dodatkową radą jest rzadsze mycie włosów, trzymanie suszarki w większej odległości od włosów i unikanie przegrzewania włosów w innych okolicznościach, np. w lecie. Odżywki krótkookresowo wzmacniają końcówki włosów, ale ich nie reperują trwale.
Cienkie włosy - czyli takie, które trudno ułożyć
Powody — ten problem jest wprawdzie wrodzony, ale może się pogłębiać, jeśli stosujemy nadmierną ilość odżywek lub obciążających włosy lakierów i pianek.
Aby zapobiec ciągłemu oklapywaniu włosów, a tym samym przywrócić im sprężystość i zdolność do lepszego układania się, należy stosować delikatne szampony — najlepiej dla dzieci, a także dobre odżywki ze spłukiwaniem.
Szorstkie włosy
Powody: przyczyną powstawania takiej struktury włosa jest jego skłonność do chłonięcia zbyt dużej ilości wilgoci z powietrza. Włosy wyglądają wówczas na suche i matowe, trudno jest je fryzować. Suche, tzw. sianowate włosy mogą być także uwarunkowane genetycznie.
Taki rodzaj włosów najlepiej ufryzować przy pomocy żelu, który należy nałożyć na wilgotne po myciu włosy. Aby ożywić włosy szorstkie, najlepiej starannie masować często skórę głowy przy myciu włosów i pozostawić pianę na kilka minut, tak aby głębiej wniknęła w strukturę włosa. Pomocne jest suszenie włosów na świeżym powietrzu.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze