4 najczęstsze problemy ze skórą po ciąży
PATRYCJA KARPIŃSKA • dawno temuW czasie ciąży i porodu w organizmie matki zachodzi wiele zmian, co może skutkować problemami skórnymi, rozstępami i szybko przetłuszczającą się cerą. Mamy często skarżą się na brak jędrności skóry, nadmierną wagę i osłabione włosy oraz paznokcie. Wszystko to jest efektem działania hormonów. Sprawdź, jak rozwiązać 4 najczęstsze problemy urodowe po porodzie.
Nadwaga i cellulit
Młode mamy często mają do czynienia z nadmiarem kilogramów, co wynika z niewłaściwej diety w czasie ciąży i braku aktywności po narodzinach dziecka. Zmiany hormonalne i nieodpowiednie mikrokrążenie w skórze mogą przyczyniać się natomiast do cellulitu. W tym przypadku ponownie pomóc mogą ćwiczenia – przede wszystkim pływanie i bieganie – a także odpowiednie kosmetyki redukujące cellulit, masaże i prysznice z naprzemiennym użyciem zimnej i ciepłej wody. Równie ważna, jak zabiegi urodowe i sport, jest odpowiednia dieta. Najlepiej wykluczyć z jadłospisu sól, herbatę, kawę, alkohol i śmieciowe jedzenie. Korzystne jest także stosowanie suplementów diety. Należy jednak upewnić się, czy nie wywołują skutków ubocznych u kobiet karmiących piersią.
Wiotka skóra
Wiotka, zwisająca skóra brzucha to problem wielu świeżo upieczonych mam. Spowodowany jest nadmiernym rozciągnięciem skóry w ostatnim okresie ciąży. Skutecznymi metodami walki z tą nieestetyczną przypadłością są masaże skóry brzucha i stosowanie balsamów ujędrniających. Warto włączyć do diety ryby morskie, które dostarczają organizmowi korzystnego kolagenu. Jest on obecny także w wielu suplementach diety.
Wystający brzuch
Wiele kobiet, także tych szczupłych, zmaga się z problemem wystającego brzucha po ciąży, który wynika z powiększenia macicy, a także rozciągniętych mięśni i więzadeł. Sylwetkę poprawić można poprzez ćwiczenia fizyczne, które rozpocząć należy po okresie połogu, czyli po ok. 6 tygodniach. Doskonale sprawdza się pilates, joga, aerobiczna szóstka Weidera, ćwiczenia z piłką czy specjalne ćwiczenia na mięśnie brzucha.
Rozstępy
Najczęściej spowodowane są rozciąganiem skóry i zmianami hormonalnymi zaburzającymi produkcję kolagenu oraz elastyny. Można im zapobiegać już od samego początku ciąży poprzez specjalne kosmetyki i masaże. Ponownie, wiele korzyści przynieść może odpowiednia zawartość kolagenu w diecie. Jeżeli mimo wszystko na skórze pojawiły się nieestetyczne pasy, należy działać szybko. Świeże rozstępy łatwiej zredukować niż utrwalone. Wskazane jest codzienne wykonywanie masażów i peelingów, a także aplikowanie kosmetyków na blizny i rozstępy, np. z olejem arganowym lub kokosowym. W przypadku głębszych zmian poddać się można zabiegom estetycznym.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze