Kwas mlekowy – nowy sposób na zdrowie intymne kobiet
REDAKCJA • dawno temuZdrowo się odżywiasz i dbasz o higienę intymną, ale upławy i inne objawy infekcji pochwy wciąż nawracają? Źródłem niedyspozycji intymnych może być osłabienie mechanizmów obronnych twojego organizmu – ich optymalne działanie zapewni ci kwaśny odczyn dróg rodnych.
Kwaśna = zdrowa
Każdego dnia jesteś narażona na działanie czynników, które zwiększają ryzyko rozwoju infekcji pochwy. Uboga w składniki odżywcze dieta, stres, obecność substancji drażniących w płynach do higieny intymnej… - ich lista zdaje się nie mieć końca. Dopóki twoje drogi rodne mają prawidłowy, kwasowy odczyn (pH wynoszące 3,8–4,5), a błony śluzowe pochwy powleka ochronna warstwa nieprzepuszczająca patogenów, możesz spać spokojnie. Niskie pH okolic intymnych hamuje bowiem namnażanie się i wzrost chorobotwórczych drobnoustrojów.
Jakie funkcje pełni kwas mlekowy?
Dlaczego pochwa jest kwaśna „z natury”? Niskie pH dróg rodnych to zasługa pałeczek kwasu mlekowego (Lactobacillus), które wytwarzają kwas mlekowy, nadający pochwie pożądany, kwasowy odczyn. Odpowiednio duża liczba bakterii Lactobacillus pomaga zachować równowagę między „dobrymi” i „złymi” bakteriami.
Podstawową funkcją kwasu mlekowego jest obniżenie odczynu pochwy do właściwego poziomu i wzmocnienie jej warstwy ochronnej. Kwas mlekowy powstaje, gdy pałeczki kwasu mlekowego rozkładają glikogen znajdujący się w śluzie z szyjki macicy. Dochodzi wówczas do zakwaszenia środowiska pochwy, które sprzyja dalszemu wzrostowi bakterii Lactobacillus i zwiększa ochronę przed zakażeniami intymnymi.
Zmiana pH pochwy
Niskie pH dróg rodnych to gwarancja zdrowia intymnego, ale żadna z nas nie ma pewności, że odczyn pochwy będzie tak samo niski przez cały czas. Wręcz przeciwnie, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że w pewnym momencie dojdzie do wzrostu pH, a co za tym idzie, do zaburzenia naturalnej równowagi mikrobiologicznej pochwy.
Podwyższenie się pH pochwy i nadmierne namnażanie się szkodliwych bakterii mogą mieć różne przyczyny. Najczęściej winne są złe nawyki higieniczne (używanie mydła zamiast łagodnego płynu do mycia okolic intymnych, zbyt częste podmywanie się), zmiany hormonalne w przebiegu cyklu miesiączkowego, menopauzy lub ciąży, oraz stres (wzrost stężenia hormonu stresu powoduje zmniejszenie liczby pałeczek kwasu mlekowego w organizmie kobiety). Do widocznych objawów wzrostu pH pochwy zalicza się: swędzenie okolic intymnych, obfitą wydzielinę z pochwy oraz ból podczas oddawania moczu.
Jak odzyskać intymną równowagę?
Jeśli dokuczają ci problemy ze zdrowiem intymnym, nie czekaj aż dolegliwości ustąpią samoistnie! Pochwa ma wprawdzie zdolności regeneracyjne, ale na odbudowę flory bakteryjnej i przywrócenie właściwego pH musiałabyś dość długo czekać, dlatego od razu zadbaj o kwaśny odczyn pochwy z pomocą szybko działających, skutecznych preparatów.
Najlepszym wyborem będą dopochwowe globulki zawierające kwas mlekowy, które zapewniają właściwe pH pochwy i najskuteczniej chronią przed infekcjami. Wybierz produkt, który cieszy się uznaniem ekspertów, np. HydroVag® rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Menopauzy i Andropauzy. Globulki dopochwowe HydroVag® upłynniają się po wprowadzeniu do dróg rodnych, tworząc tym samym ochronną warstwę, która powleka śluzówkę i sprzyja jej regeneracji. Preparat ma w swoim składzie nie tylko kwas mlekowy, ale także glikogen (chroni przed patogenami i odżywia pałeczki kwasu mlekowego) oraz hialuronian sodu (wspomaga gojenie tkanek i nawilża błony śluzowe pochwy).
Choć tego nie czujesz, każdego dnia twoja pochwa dba o swoje zdrowie, produkując wydzielinę, która działa nawilżająco, powoduje samooczyszczenie dróg rodnych i sprzyja zachowaniu właściwej kwasowości chroniącej przed zakażeniami. Mimo iż mechanizm ten z reguły działa nad wyraz sprawnie, czasem twoje ciało potrzebuje wsparcia. Sięgnij wówczas po skuteczny preparat o właściwościach nawilżająco-zakwaszających, który w składzie ma cenny dla zdrowia intymnego kwas mlekowy.
notka pr
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze