Peeling, czyli sposób na gładką skórę
JOLANTA MARTIN • dawno temuZbyt dużo zrogowaciałych komórek naskórka sprawia, że skóra jest szorstka i wydaje się poszarzała. Słabo wchłania również wszelkie stosowane kosmetyki pielęgnacyjne. W celu usunięcia martwych komórek naskórka, wygładzenia i rozjaśnienia skóry stosuje się peelingi.
Naturalny cykl odnowy najbardziej zewnętrznej warstwy skóry, czyli naskórka, trwa około 28 dni. Komórki naskórka powstają w najgłębszej jego warstwie zwanej podstawnokomórkową. Przez dwa tygodnie przesuwają się one ku powierzchni skóry do najwyżej położonej warstwy zwanej rogową. Przez kolejne dwa tygodnie warstwy komórek położone najbliżej powierzchni zaczynają ulegać odwodnieniu, zrogowaceniu, aż wreszcie całkowicie obumierają. Skóra pozbywa się martwych komórek w sposób stopniowy, w procesie naturalnego złuszczenia, które występuje, gdy kolejne przesuwające się ku górze komórki „wypychają” te położone przy powierzchni skóry.
Zbyt dużo zrogowaciałych komórek naskórka sprawia, że skóra jest szorstka i wydaje się poszarzała. Słabo wchłania również wszelkie stosowane kosmetyki pielęgnacyjne. W celu usunięcia martwych komórek naskórka, wygładzenia i rozjaśnienia skóry stosuje się peelingi (z ang. peel – złuszczać, skrobać).
Do pielęgnacji ciała stosowane są głównie peelingi mechaniczne. Usuwają one obumarłe komórki naskórka za pomocą syntetycznych lub naturalnych substancji ściernych. Najczęściej mają one postać żeli lub kremów pod prysznic, które stosuje się 1–2 razy w tygodniu zamiast mydła lub zwykłego żelu do mycia ciała. Podczas stosowania peelingu do ciała dobrze jest wykonywać koliste, masujące ruchy od dołu ku górze, ponieważ taki masaż wspomaga prawidłowy przepływ limfy. W czasie wykonywania peelingu szczególną uwagę należy poświęcić kolanom, stopom i łokciom, gdzie gromadzi się zawsze najgrubsza warstwa zrogowaciałego naskórka. Do złuszczania naskórka z tych części ciała najlepiej zastosować gęsty peeling gruboziarnisty, np. zawierający rozdrobniony pumeks.
Dokładny peeling ciała jest bardzo wskazany przed nałożeniem samoopalacza. Po takim zabiegu preparat samoopalający rozprowadzi się równomiernie, a sztuczna opalenizna pojawi się szybciej i utrzyma się dłużej. Jeżeli planujemy depilację woskiem, warto również wykonać wcześniej peeling. Sprawi on, że naskórek będzie dobrze oczyszczony i napięty, nałożenie wosku łatwiejsze, a sam zabieg mniej bolesny. Peeling ciała działa szczególnie odświeżająco po intensywnych ćwiczeniach fizycznych. Usunięcie martwego naskórka powoduje odblokowanie porów skóry, które skuteczniej usuwają toksyny wydzielone podczas ćwiczeń.
Równie skutecznie jak mechaniczne peelingi kosmetyczne działa masaż za pomocą szorstkiej rękawicy sizalowej. Powoduje on nie tylko złuszczenie martwego naskórka, ale również zwiększa ukrwienie skóry, pobudza mikrokrążenie krwi i przepływ limfy. Gdy po takim masażu zastosujemy preparaty antycellulitowe, wchłoną się one bardzo szybko i będą działać skuteczniej.
W drogeriach dostępne są również drobnoziarniste peelingi mechaniczne przeznaczone do skóry twarzy. Nie należy używać ich jednak zbyt często, ponieważ mogą zbytnio podrażniać skórę, która na twarzy jest cienka i delikatna. Nie są one zalecane w przypadku cery wrażliwej, z rozszerzonymi naczynkami lub ze zmianami o charakterze zapalnym. W celu oczyszczenia cery wrażliwej można zastosować peeling enzymatyczny, w którym substancje ścierne zastąpiono enzymami roślinnymi, łagodnie „rozpuszczającymi” martwe komórki naskórka.
W przypadku defektów skóry takich jak przebarwienia, blizny, rozszerzone pory, trądzik, a nawet zmarszczki, bardzo skuteczne są peelingi chemiczne. Polegają one na złuszczeniu naskórka przez zastosowanie roztworów różnych substancji chemicznych (np. kwasu glikolowego, kwasu trójchlorooctowego i innych). Takie zabiegi są przeprowadzane w gabinetach dermatologii estetycznej, ponieważ tylko doświadczony dermatolog może dobrać rodzaj zabiegu w zależności od stanu skóry pacjenta. Peeling chemiczny najbezpieczniej jest wykonywać w okresie jesienno-zimowym, bo po takim zabiegu skóra staje się szczególnie wrażliwa na działanie słońca.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze