Zdrowe odżywianie w pracy
DANUTA CAPIGA • dawno temuWiększość dni spędzamy w pracy i to wówczas zapominamy o regularnych posiłkach. Zazwyczaj jadamy kanapki lub zamawiamy gotowe potrawy typu pizza i fast food. Głód zapychamy też drożdżówkami i batonikami, popijając kolejną kawą.
Większość dni spędzamy w pracy i to wówczas zapominamy o regularnych posiłkach. Zazwyczaj jadamy kanapki lub zamawiamy gotowe potrawy typu pizza i fast food. Głód zapychamy też drożdżówkami i batonikami, popijając kolejną kawą.
Pośpiech i brak dbałości o właściwą jakość posiłku podczas godzin pracy sprawiają, że podupada zdrowie i spada koncentracja. Według Światowej Organizacji Zdrowia racjonalne odżywianie w pracy może wpłynąć na wzrost wydajności aż o 20%.
O tym, co będziemy jeść w pracy, warto pomyśleć już poprzedniego dnia i przygotować prosty, łatwy posiłek. Może to być sałatka z dużą ilością warzyw, kawałkami mięsa i oliwą z oliwek lub pełnoziarnisty ryż czy makaron również z warzywami, wędliną, mięsem lub serem.
Pożywne śniadanie w pracy to np. pełnoziarniste płatki z mlekiem lub jogurtem i owocami. Może też to być kanapka na bazie pełnoziarnistego pieczywa z dużą ilością warzyw. Takie śniadanie dostarczy energii na większość dnia.
Zamiast chrupać niezdrowe przegryzki typu chipsy, cukierki, ciastka, warto mieć przy sobie suszone owoce, orzech, migdały lub po prostu surowe warzywa pokrojone w słupki lub plasterki typu marchew, papryka, ogórek, rzodkiewka.
Rezygnacja z jedzenia w trakcie pracy nie jest najlepszym rozwiązaniem. Omijanie posiłków przyczynia się do spowolnienia metabolizmu, osłabienia funkcji poznawczych (koncentracja, uwaga), a w konsekwencji do nadmiernego jedzenia w porach wieczornych i tycia.
Przygotowując jedzenie do pracy trzeba pamiętać, aby posiłek zawierał dużo witamin, błonnika, zdrowych tłuszczów. To pozwoli utrzymać zgrabną sylwetkę i wspomóc pracę mózgu podczas wysiłku umysłowego.
Źródło: informacja prasowa Agata Elandt
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze