ABC zdrowej skóry
OLGA CHOJNACKA • dawno temuNiebawem nadejdą upalne dni, a to oznacza zmaganie skóry ze słońcem. Silne nasłonecznienie przez kilka miesięcy osłabia skórę, dlatego ważne jest podjęcie działań ochronnych, zanim w pełni rozkwitnie sezon plażowy.
Dekalog zdrowej skóry:
Chroń skórę przed słońcem, stosując odpowiednie kremy z filtrem.
Najlepsze są te, które blokują zarówno promieniowanie UVA, jak i UVB.Im wyższy filtr, tym lepszy. Dermatolodzy polecają SPF 50. Stosowanie SPF30 w ciągu dnia to minimum, po które możemy sięgnąć. Umożliwiopalenie się bez spieczenia skóry.
Nie narażaj skóry na słoneczną terapię szokową.
Wiąże się toz oparzeniami, które przyspieszają proces starzenia się skóry izwiększają możliwość wystąpienia zmian nowotworowych. Unikaj więcniepotrzebnej ekspozycji na słońce. Nie zapominaj o okularachprzeciwsłonecznych i kapeluszach.
Dbaj o skórę od zewnątrz i od wewnątrz.
Nadmierne opalanie przyczyniasię do powstania aż 80% zmarszczek, sprzyja bowiem powstawaniu wolnychrodników odpowiedzialnych za starzenie się skóry. By temu zapobiec,należy pamiętać o stosowaniu odpowiednich kosmetyków i zabiegówmedycznych. Bardzo ważna jest także właściwa dieta oraz suplementybogate w witaminy m.in. A, C i E i beta-karoten.
Nawilżaj skórę.
— Przed opalaniem należy stosować kremynawilżające, a po opalaniu – natłuszczające. Pozwoli to zapobiecnadmiernemu przesuszeniu skóry. - radzi dr Edyta Engländer z CentrumDermatologii i Medycyny Estetycznej WellDerm. W czasie upałów nie wolnozapominać o wypijaniu co najmniej dwóch litrów wody dziennie. Zalecanesą także tabletki z kwasem hialuronowym oraz specjalne zabiegi, któreregenerują i nawilżają skórę.
Zapewnij skórze relaks i odświeżenie.
Pomóc w tym może mezoterapia,która zwalczy negatywne skutki ekspozycji na słońce. Dostarcza onaskórze niezbędnych substancji aktywnych m.in. witaminy, mikroelementy,oligoelementy, kwas hialuronowy i antyoksydanty. Dzięki temu stresoksydacyjny skóry zostanie zlikwidowany, a proces starzenia opóźniony.
Unikaj kosmetyków zawierających składniki fotouczulające oraznadmiernej ilości perfum na bazie alkoholu.
Stosowanie retinolu, kremówzawierających zbyt wiele składników aktywnych, a także niektórychziół, jak dziurawiec, nagietek, może przynieść przykre konsekwencje. Pamiętaj o złuszczaniu skóry. Mimo że najlepszą porą na pilingimedyczne jest wczesna wiosna oraz jesień, to latem także nie należy znich rezygnować, ponieważ słońce pogrubia skórę. Odpowiednio dobranekwasy podczas zabiegu pomogą skórze się zregenerować. Oczyszczenie iujednolicenie koloru sprawi, że opalenizna będzie nie tylko równomierna,ale i dłużej się utrzyma.
Zrezygnuj z depilacji laserowej aż do jesieni.
Takie zabiegiodsłaniają delikatne warstwy naskórka i mogą sprzyjać pojawianiu sięprzebarwień.
Używaj lekkich kosmetyków i nie przesadzaj z ich ilością.
Mającładnie opaloną skórę, możesz zrezygnować z makijażu, dzięki czemutwoja skóra odpocznie. Jeżeli jednak nie chcesz tego robić, pomyśl otrwałym make-upie.
Nie rezygnuj z leczenia trądziku w czasie letnich miesięcy.
— Leczenietrądziku jest zazwyczaj długotrwałe. Każde odstępstwo od terapiiopóźnia jej efekt i przynosi komplikacje, z którymi trudniej późniejwalczyć, tym bardziej, że słońce nasila efekty choroby. – mówidr Edyta Engländer.
Pamiętaj o rozsądnym korzystaniu ze słońca ifotoprotekcji.
Źródło: informacja prasowa Anna Knowska
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze