Rola chromu w organizmie
ALICJA • dawno temuChrom należy do tej grupy pierwiastków, które wystÄ™pujÄ… w Å›ladowej iloÅ›ci, ale bez ich udziaÅ‚u niemożliwe byÅ‚oby prawidÅ‚owe funkcjonowanie organizmu. Co wiÄ™cej, chrom zmniejsza Å‚aknienie, sprzyjajÄ…c utrzymaniu zgrabnej sylwetki. Co warto wiedzieć o chromie?
Właściwości chromu
Głównym zadaniem chromu jest wzmacnianie działania insuliny, hormonu produkowanego przez trzustkę. Odpowiada ona za transport glukozy do wszystkich komórek w organizmie. Gdy mamy za mało chromu, trzustka wydziela zbyt mało insuliny. Pochodząca z pożywienia glukoza nie trafia do komórek, a zaczyna się odkładać. Organizm zaczyna domagać się coraz większych ilości słodyczy, a stąd prosta droga do cukrzycy.
Chrom na odchudzanie
Ciągłe podjadanie spowodowane niedoborem chromu prowadzi również do otyłości. Prawidłowy poziom pierwiastka stymuluje funkcjonowanie insuliny, która hamuje nasze łaknienie, sprzyjając tym samym prawidłowej masie ciała. Chrom przyczynia się również do redukcji tkanki tłuszczowej na rzecz budowy mięśni, zapobiegając odkładaniu się płytek miażdżycowych. Dlatego o prawidłowy jego poziom powinni dbać szczególnie sportowcy.
Źródła chromu
Chrom dostarczycie do organizmu spożywając m.in.: drożdże piwne, wątróbki kurze, drób, ryby, owoce morza, pieczywo pełnoziarniste, suszone śliwki, orzechy, kiełki pszenicy, zielony groszek, jabłka, jajka. Lepsze wchłanianie pierwiastka uzyskacie łącząc go z produktami o wysokiej zawartości błonnika. Mimo wszystko zawartość chromu w produktach spożywczych jest dość mała, dlatego warto go uzupełniać suplementami diety. Tabletek z chromem nie zaleca się małym dzieciom oraz kobietom w ciąży.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze