Wpływ snu na zdrowie
BEATKA • dawno temuSkutki bezsenności powodują znaczne problemy ze zdrowiem. Po kilku nieprzespanych nocach, nasza kondycja psychiczna i fizyczna zostaje poważnie zaburzona. Na zdrowy styl życia składają się nie tylko właściwa dieta i aktywność fizyczna, ale też zdrowy sen. Osoby, które mają z nim problem, zazwyczaj najpierw sięgają po domowe sposoby na bezsenność. I słusznie, jednak nie zawsze okazują się one pomocne. Wówczas warto udać się do lekarza. Regularny sen pozwala na pełną regenerację organizmu.
Sen a kondycja psychiczna
Osoby, które mają problemy ze snem, najbardziej odczuwają skutki niewyspania. O ile jedna „zarwana” noc na imprezie lub przed egzaminem nie wyniszcza organizmu, o tyle długotrwała bezsenność wyniszcza organizm od wewnątrz. Po nieprzespanej nocy rano wita nas w lustrze zmęczona twarz – ziemista cera, poduchnięte powieki i cienie po oczami, przekrwione gałki oczne. To wszystko jednak można sprawnie zatuszować kosmetykami. Kobiety mają w tym temacie większe możliwości.
Niewyspanie negatywnie wpływa na naszą kondycję psychiczną. Już jedna lub dwie nieprzespane noce skutecznie obniżają nastrój. Osoby niewyspane są bardziej nerwowe i łatwiej wpadają w irytację, a także charakteryzują się niecierpliwością i szybciej poddają się stresowi. Sytuacje, które w normalnie nie zrobiłyby na nas wrażenia, stają się momentami krytycznymi. Po nieprzespanej nocy spada też zdolnośc naszej koncentracji. A to znaczy, że jesteśmy mniej efektywni w pracy, na uczelni, w szkole oraz na drodze. Nasze reakcje zostają spowolnione i może się to skończyć tragicznie. Brak snu ma też wpływ na szybsze przybieranie na wadze.
Spokojny sen pozwala na regenerację psychiczną. Po całym stresującym dniu warto wygospodarować 7–8 godzin na sen. To prawda, że obecny styl życia, to ciągły pośpiech, natłok obowiązków, przepracowanie, oglądanie telewizji, praca na zmiany, co z kolei nie umożliwia prowadzenia regularnego trybu życia. Niemniej jednak, należy wsłuchać się w potrzeby naszego organizmu. W przeciwnym razie odbije się to na naszym zdrowiu – psychicznym i fizycznym.
Spokojny sen a zdrowie fizyczne
W trakcie snu wszystkie organy i komórki ulegają regeneracji. Poświęcanie odpowiedniej ilości czasu na sen sprzyja temu procesowi. Zaniedbywanie snu powoduje wystąpienie problemów zdrowotnych, np. chorób krążenia (nadciśnienia, cukrzycy). Niedobory snu zwiększają ryzyko szybszej śmiertelności. Według przeprowadzonych badań, u osób, które spały mniej niż 7 godzin dziennie, ryzyko wystąpienia cukrzycy zwiększało się 2–3 razy, w stosunku do osób, które przeznaczały 8 godzin na sen.
Sytuacja jest też poważna u osób, które śpią po 5 godzin na dobę. Okazuje się, że ryzyko wystąpienia choroby serca jest u niech aż o 82% większe, niż u osób sypiających normalnie. Długość snu ma też wpływ na pojawienie się nadciśnienia. Osoby poświęcające na sen mniej niż 6 godzin, są aż o 66% bardziej narażone na nadciśnienie, w stosunku do osób wysypiających się.
Odpowiednia ilość snu ma też duży wpływ na profilaktykę raka. Zwłaszcza kobiety, które zaniedbywały sen, były o 62% bardziej narażone na zachorowanie na raka piersi. Jeśli zaś chodzi o mężczyzn, to ci, którzy mieli problemy ze snem, mieli też częściej problemy z rakiem prostaty.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze