Zaburzenia snu
URSZULA ROGALSKA • dawno temuSen to podstawowa czynność każdego człowieka, która w przypadku zaburzenia niesie za sobą poważne konsekwencje w pracy całego organizmu. Istotne jest odpowiednie przestrzeganie zasady systematycznego i ciągłego snu w zależności od wieku. Niestety w dzisiejszym świecie coraz więcej osób doświadcza zaburzeń snu. Jak je w miarę szybko zauważyć i z nimi sobie poradzić?
Potrzeba snu
Organizm ludzki, by mógł prawidłowo funkcjonować, potrzebuje odpowiedniej ilości snu. W przypadku dzieci normą jest sen do 11 h, a w przypadku dorosłych jest to 8 h. Godziny są jednak elastyczne z uwzględnieniem aktualnej sytuacji życiowej człowieka. Jednak istotne jest staranie się o przestrzeganie głównych zasad higieny snu, przede wszystkim opartej na pewnego rodzaju rytuale przygotowującym ludzi do snu. Cisza, wyciszające zadania, lekkostrawne posiłki, wygodna pozycja do snu, temperatura pomieszczenia nieprzekraczająca 18 stopni – te wszystkie naturalne elementy wpływają na mocniejszy i lepszy sen, który gwarantuje zrelaksowanie całego organizmu.
Rozpoznanie zaburzeń snu
Podstawowym czynnikiem wpływającym na ujawnianie się pierwszych symptomów mogących świadczyć o pojawianiu się zaburzenia snu jest przede wszystkim stres nierzadko powiązany z życiem w ciągłym biegu. Brak umiejętności znalezienia czasu na relaks w ciągu dnia, wieczne myślenie o zadaniach do zrobienia, odczuwanie stresu związanego z niewykonanym zadaniem – to wszystko powoduje, że ludzie coraz później kładą się spać lub śpią niespokojnie, budząc się kilka razy w ciągu nocy, albo zwyczajnie wstają niezmiernie szybko. Jeżeli jednak człowiek zauważa, że kłopoty ze snem trwają zbyt długo, wówczas konieczne jest zainterweniowanie poprzez skierowanie się do lekarza neurologa, psychiatry lub do poradni zaburzeń snu. Trzeba zatem zdawać sobie sprawę, że pojęcie „zaburzenia snu” zostało sklasyfikowane w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 pod kodem F51 (nieorganiczne zaburzenia snu) i G47 (zaburzenia snu). Warto zatem mieć świadomość, że zaburzenia snu są chorobą, która polega na ujawnieniu się wszelkich dysfunkcji i nieprawidłowości w długości i jakości snu.
Rodzaje zaburzeń snu
Choroba, która ogólnie określana jest mianem zaburzeń snu została również podzielona ze względu na kategorię konkretnych zaburzeń. Wyróżnić można tutaj:
- Dyssomnie, czyli zaburzenia snu oparte na nieprawidłowości w ilości, jakości i czasie trwania snu. Wśród dyssomnii wyróżnić można nadmierną senność lub bezsenność, etc.
- Parasomnie, czyli zaburzenia snu oparte na nieprawidłowym trwaniu snu i etapów wybudzania lub zasypiania. Zaliczyć tutaj można np. paraliż senny, zespół Morfeusza, bruksizm, lęki senne, koszmary senne, etc.
- Zaburzenia snu w przebiegu schorzeń psychicznych, czyli z uwagi na występujące u osoby problemy emocjonalne, psychiczne dochodzi do zaburzeń w śnie, np. przy depresji.
Z uwagi na bardzo szczegółowy podział na rodzaje zaburzeń sennych oraz negatywne konsekwencje zdrowotne, konieczne jest jak najszybsze skorzystanie z fachowej pomocy w celu zniwelowania kłopotów ze snem.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze