Zaburzenia barwnikowe
DAMIESA • dawno temuTaki mankament urody nie zawsze wynika jedynie z nadmiernej ekspozycji skóry na działanie słońca. Czasami bywa też i tak, że może być objawem groźnych schorzeń i informować o takich dolegliwościach, jak problemy z tarczycą, wątrobą, stany zapalne skóry, a nawet zwiastować ciążę lub nadchodzący okres menopauzy. Wyróżnia się kilka rodzajów zaburzeń barwnikowych, które powodują nierównomierny rozkład melaniny.
Co to są plamy soczewicowate?
Jest to rodzaj zmiany, która może być wrodzona albo nabyta, ale może pojawić się także wskutek procesów starzenia (plamy starcze) czy groźnych oparzeń słonecznych. To plamy skórne o nieregularnym kształcie i jasnobrązowym lub brązowym zabarwieniu. Zazwyczaj umiejscowione są na plecach, klatce piersiowej, ramionach oraz twarzy. Od piegów odróżnia je to, że nie ciemnieją pod wpływem słońca. Powstają zazwyczaj w wieku dziecięcym, a ich liczba może się zwiększać wraz z wiekiem. Choć nie wykazują tendencji do złośliwienia, to należy je bacznie obserwować. Taki defekt można łatwo usunąć za pomocą laseroterapii.
Czym jest ostuda?
To rodzaj nabytego mankamentu skóry, który pojawia się najczęściej u kobiet. Przyczyną jego pojawienia się mogą być takie czynniki, jak stan zapalny przydatków, zaburzenia endokrynologiczne, stosowanie środków antykoncepcyjnych, a nawet używanie niektórych kosmetyków, np. zawierających olejek bergamotowy. Ostuda pojawia się zazwyczaj na policzkach, skroniach, czole lub górnej wardze. Zwiększa swoją widoczność na skórze mającej kontakt z promieniami słonecznymi. To zmiany o nieregularnym kształcie, które nie tworzą stanów zapalnych. Jeśli chodzi o metody ich usuwania, to najczęściej stosuje się zabiegi odbarwiające i złuszczające, które wykonane w kilku seriach, przynoszą zadowalające efekty. Wykorzystuje się do nich kwasy AHA oraz kwas glikolowy i trójchlorooctowy. Takie metody złuszczania naskórka dają bardzo dobre rezultaty. Po tego typu terapii zalecane jest używanie kremów z wysokim filtrem, aby uchronić się przed kolejnym pojawieniem się tego zaburzenia.
Jak powstają piegi?
Ci, którzy je mają, zazwyczaj pragną się ich pozbyć za wszelką cenę. Według nich są mało atrakcyjne. Inni zaś twierdzą, że taki mankament skórny może mieć swój urok i dodaje kobiecie dziewczęcości, odmładzając ją o kilka lat. Piegi to nic innego jak drobne plamy, które umiejscawiają się zwykle na takich obszarach ciała, jak twarz, dekolt, przedramiona czy piersi. Zazwyczaj takie zmiany barwnikowe skóry występują u osób o bardzo jasnej karnacji, choć nie jest to regułą. Ich pojawienie się związane jest z szybszym tempem syntezy melaniny, do czego dochodzi zazwyczaj przy długotrwałej ekspozycji skóry na działanie promieni słonecznych. Bez odpowiedniej ochrony, czyli używania kremów z filtrem, takie przebarwienia skórne mogą także ciemnieć. Metodą ich pozbycia się jest laseroterapia lub zabiegi z wykorzystaniem kwasów AHA. Sprawdzą się też kremy na przebarwienia. Należy jednak pamiętać o tym, że nie dają one długotrwałego efektu i po pewnym czasie plamy mogą pojawić się ponownie. Najważniejsza jest zatem ochrona przed promieniowaniem UV i całoroczne stosowanie preparatów w filtrem przeciwsłonecznym.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze