Zaburzenia psychosomatyczne
KAROLINA • dawno temuChoroby posiadają bardzo różne podłoże. Najczęściej mówi się o wywołujących je wirusach i bakteriach, jednak to dopiero początek bardzo pokaźnej listy. Okazuje się, że choroby mogą być również spowodowane przez mniej oczywiste czynniki, jak chociażby uwarunkowania genetyczne. Ciekawym zagadnieniem jest tutaj również psychika. Oczywiste jest, że jest ona kluczowym elementem wpływającym na powstanie chorób jej dotyczących. Jednak to, w jaki sposób odczuwamy świat i jakie emocje temu towarzyszą może przyczynić się do pojawienia się schorzeń, o których nie mieliśmy pojęcia. Choroby tego typu określane są mianem psychosomatycznych. Nie czekaj i już teraz przeczytaj poniższy artykuł. Dzięki zamieszczonym w nim informacjom dowiesz się więcej na temat wpływu psychiki na zdrowie, a także poznasz przykłady chorób zaliczanych do psychosomatycznych.
Psychika a zdrowie
Naukowcy już dawno temu odkryli, że psychika ma niemały wpływ na nasze zdrowie. Częściej mówi się o tym, że jest ona jednym z elementów oddziałujących na powstanie i pokonanie niemalże wszystkich chorób. Nastawienie i emocje towarzyszące np. walce z nowotworem odgrywają dużą rolę. Często słyszy się historie, w których lekarze nie dawali pacjentowi żadnych szans na wyzdrowienie, a on za pomocą silnej woli i chęci walki potrafił przezwyciężyć śmiertelne zagrożenie. I chociaż niektórzy traktują to jako przypadek, to jednak relacja między chorobą a psychikąw niektórych sytuacjach jest bardzo silna i oczywista. Warto jest tutaj wspomnieć chociażby o bardzo popularnym efekcie placebo, który polega przede wszystkim na wierze w daną kurację, a nie jej skuteczność potwierdzoną licznymi badaniami. Oprócz tego najbardziej charakterystycznym przykładem wpływu psychiki na zdrowie są schorzenia psychosomatyczne. Na czym one polegają, w jaki sposób powstają?
Choroby psychosomatyczne
Dolegliwości psychosomatyczne to nic innego jak choroby, u podłoża których leży ludzka psychika, która oddziałuje na somatyczną, fizyczną funkcję organizmu człowieka. Wskazać tutaj trzeba przede wszystkim na warstwę emocji. Jeżeli są one silne i utrzymują się długotrwale, wówczas wyraźnie zwiększa się ryzyko pojawienia się psychosomatycznych zaburzeń. Wśród nich wymienić należy zwłaszcza choroby psychiczne, jak chociażby depresję psychosomatyczną czy nerwicę psychosomatyczną. Jednak objawy psychosomatyczne związane są również chociażby z zaburzeniami snu bądź zaburzeniami erekcji. Co ciekawe, także różnego rodzaju alergie i astma oskrzelowa określane są przez naukowców mianem chorób psychosomatycznych. Wiele schorzeń nazywanych cywilizacyjnymi również zaliczanych jest do dolegliwości, u podłoża których leży psychika. Wskazać tu trzeba przede wszystkim otyłość, nadciśnienie tętnicze i nazywaną przez wielu ukrytym zabójcą cukrzycę. To właśnie nawyki wynikające z naszej psychiki przyczyniają się do ich wystąpienia. Nie ma zatem najmniejszych wątpliwości, że wpływ naszej psychiki na zdrowie jest ogromny.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze