Jaki plecak do szkoły?
PATRYCJA • dawno temu • 2 komentarzeRok szkolny zbliża się wielkimi krokami. Pora zaopatrzyć dziecko w plecak szkolny. Cena plecaka i modny designe to nie jedyne wytyczne, którymi powinni kierować się rodzice w wyborze tornistra dla pierwszoklasisty. Istotną rolę odgrywa również waga plecaka i jego konstrukcja. Oto wskazówki:
Tornister dla pierwszoklasisty
Zgodnie z wytycznymi Amerykańskiej Akademii Pediatrii tornister szkolny powinien posiadać usztywnioną tylną ściankę – na tyle szeroką, aby obejmowała prawie całe plecy. Szelki, oprócz standardowej już regulacji, powinny być wyściełane miękkim materiałem na wysokości ramion. Przydatnym gadżetem są elementy odblaskowe do przyczepienia po bokach i na klapie plecaka, gdyż zwiększają bezpieczeństwo w drodze do szkoły. Jeśli tornister nie posiada tych elementów, warto go w nie zaopatrzyć.
Zdaniem specjalistów z Amerykańskiej Akademii Pediatrii waga tornistra szkolnego nie powinna przekraczać 10–20% masy ciała dziecka. Nawet w przepisach BHP występuje zapis, zabraniający noszenia ciężarów większych niż 25% masy ciała dorosłego człowieka. Skoro małe dziecko waży ok. 30 kg, to w żadnym wypadku jego tornister nie może ważyć 10 kg! Zamiast pakować do plecaka dziecka kolejne książki, zastanów się co jest ważniejsze – jego plecy czy minus w dzienniku za brak podręcznika?
Ciężki plecak a wady postawy
Ciężkim tornistrom szkolnym mówimy stanowcze: nie! Ciężki plecak obciąża kręgosłup i grozi uszkodzeniem płytek chrzęstnych kręgosłupa, a tym samym może doprowadzić do zaburzeń wzrostu. Co więcej, jest częstą przyczyną wad postawy u dzieci (m.in. okrągłych pleców, skoliozy, dyskopatii, urazów stawów biodrowych, kolanowych i skokowych). W trosce o zdrowie dzieci Krajowy Konsultant w dziedzinie Pediatrii zaleca stosowanie plecaków na kółkach, cieszących się sporą popularnością na Zachodzie. W Polsce popularność dopiero zyskują, choć spoglądając na nasze krzywe chodniki, jeszcze trochę poczekają na swoje 5 minut…
Nauczyciele i rodzice powinni kontrolować ciężar tornistrów dzieci. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu (Dz. U. 2003, Nr 6, poz. 69 z późń. zm.) szkoła powinna zapewnić uczniom możliwość pozostawienia części przyborów szkolnych i podręczników w salach lekcyjnych lub w indywidualnych szafkach. Jeśli nauczyciel wyrazi zgodę, możesz zachęcić dziecko do podzielenia się liczbą noszonych książek z kolegą ze szkolnej ławki. Jedna książka na ławce wystarczy, aby aktywnie uczestniczyć w lekcjach. A lżejszy plecak to większe szanse na zdrowe plecy.
Plecak na plecy
Ciężar w plecaku należy rozkładać równomiernie poprzez wkładanie cięższych rzeczy na dno i do środka osi pleców, a lżejszych na górę. Dzięki takiemu rozmieszczeniu plecak nie będzie ciągnąć dziecka w tył i tym samym wykrzywiać jego kręgosłupa. Aby tornister leżał prawidłowo, a jego wkładanie i zdejmowanie nie sprawiało problemów, należy odpowiednio wyregulować rączki. W lepszym rozłożeniu ciężaru tornistra pomagają dodatkowe zapięcia w pasie.
Pilnuj, aby dziecko nie nosiło plecaka przewieszonego przez jedno ramię. Wprawdzie noszenie tornistra na obu ramionach postrzegane jest w niektórych grupach dzieci za "obciach", ale taki sposób niestety prowadzi do bocznego skrzywienia kręgosłupa.
Wymagane standardy spełniają niemieckie tornistry zdrowotne Step by Step. Są tak pomyślane, że już sama konstrukcja wymusza na dziecku przyjęcie prawidłowej postawy ciała – ściąganie łopatek do wewnątrz i prostowanie pleców. Dzięki temu ciężar plecaka wydaje się mniejszy. Zaletą tornistra jest specjalny stelaż na plecy oraz usztywniona wkładka podłogowa, która zapobiega odkształceniu się wypakowanego po brzegi plecaka. Wygląd tornistrów jest też niczego sobie. Z resztą, oceńcie sami. Poniżej zdjęcia plecaka dla chłopca i dla dziewczynki.
Ten artykuł ma 2 komentarze
Pokaż wszystkie komentarze