Co na komary dla niemowląt?
PATRYCJA • dawno temuUkąszenie komara powoduje uciążliwy świąd, który potrafi być nie do zniesienia, zwłaszcza w przypadku małych dzieci. Jak uchronić maluszka przed natarczywymi owadami?
Środki przeciw komarom dla niemowląt
Dostępne na rynku środki przeciw komarom zawierają substancję o skrótowej nazwie DEET (N,N-Diethyl-meta-toluamide) i to od niej zależy skuteczność środka. Im wyższe stężenie DEET, tym skuteczniejsze działanie preparatu. Preparaty na komary dla dorosłych zawierają ok. 30% DEET. Jednak ze względu na bardzo delikatną i wrażliwą skórę niemowląt, nie można aplikować na nią tak silnych środków chemicznych. Dlatego środek na komary dla dzieci nie może przekraczać 10% DEET, co niestety rzutuje na jego skuteczność. Mimo to lepsza taka ochrona, niż żadna.
Jeśli twoja pociecha jest alergikiem, przed nałożeniem preparatu przeciw komarom na skórę dziecka, wykonaj test uczuleniowy. Jeśli wystąpi wysypka — odstaw środek lub zamiast skóry, spryskaj nim ubranko dziecka.
W przypadku dzieci nie wolno stosować suplementacji witaminą B1, która bywa skuteczną ochroną przeciw komarom w przypadku osób dorosłych.
Sposób na komary w domu
Najbezpieczniejszą ochroną przed ukąszeniem komara są zewnętrzne środki ochrony, nieingerujące w organizm dziecka. Dlatego wybierając się na spacer z maluszkiem późnym popołudniem lub wieczorem, załóż mu ubranko z długim rękawem, ochraniające skórę przed ukąszeniem komara. Na wózek załóż siateczkę z drobnymi oczkami, która nie dopuści owadów do dziecka.
Komary atakują nie tylko na zewnątrz, ale również wewnątrz domu. Dlatego zrób wszystko, aby nie dostały się do pokoju dziecka. W otwierane okna wstaw moskitiery – specjalne siatki, niekiedy nasączone środkiem przeciw komarom, które blokują dostęp skrzydlatym „przyjaciołom” do wnętrza pomieszczenia.
W gniazdka elektryczne powtykaj elektrofumigatory, specjalne urządzenia, które pod wpływem prądu uwalniają trujące dla insektów substancje. Przed ich użyciem dokładanie zapoznaj się z instrukcją i sprawdź, czy wydzielany przez nich środek jest bezpieczny dla dzieci.
Zasadź miętę, kocimiętkę i pelargonie. Postaw je na oknie w pokoju dziecka. Woń wydzielana przez te rośliny skutecznie odstrasza komary.
Sposoby na ukąszenie komara
Co robić, gdy komar zdoła ukąsić maluszka? Jak najszybciej posmaruj miejsce wkłucia preparatem na ukąszenia, bezpiecznym dla małych dzieci. Pamiętaj, że im szybciej posmarujesz pokąsane miejsce, tym większa szansa na uniknięcie bąbla i uciążliwego świądu. W aptece dostaniesz bez recepty puder w płynie, żele i maści na ukąszenia owadów.
Domowym sposobem na złagodzenie skutków ukąszenia komara jest posmarowanie bąbla olejkiem eukaliptusowym. Przed użyciem dokładnie zapoznaj się z ulotką środka i sprawdź, czy został dopuszczony do pielęgnacji niemowląt.
Obcinanie paznokci to kolejny sposób na swędzące bąble. Paznokcie dziecka powinny być krótkie, aby maluszek nie drapał krostek. W innym wypadku gotowy rozdrapać ukąszenie do krwi, pozostawiając ranki, przez które łatwo wnikają bakterie.
W przypadku licznych bąbli, skonsultuj się z lekarzem. Możliwe, że zaleci podanie porcji wapna dla dzieci.
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze